کتابخانه انجمن

کتابخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

پست الکترونیکی چاپ

libraryمعرفی اجمالی کتابخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

کتابخانه­ انجمن در یکی از سالن­های بزرگِ خانه اعیانی امیربهادر (حسین پاشاخان، وزیر دربار مظفرالدین شاه) یعنی همین ساختمان فعلی انجمن در منطقه امیریه که از مناطق قدیمی و اصیل­‌نشین تهران است، قرار دارد.

این کتابخانه در سال 1346 با 106 جلد کتاب شروع به فعالیت نمود، رقم مزبور در سال 1357 بر اساس «گزارش کارهای انجمن آثار ملی سابق» به 9849 جلد کتاب رسید. پس از یک دوره رکود چند ساله در سال 1372 با بکارگیری کادر جدید و مجموعه‌ای بالغ بر 13 هزار جلد کتاب مجدداً کار خود را آغاز کرد و از ابتدا شروع به فهرستنویسی، رده ­بندی و سایر امور مربوط به آماده‌سازی و امانت‌دهی کتاب‌­ها نمود و از آن تاریخ - هر ساله - بر غنای کتابخانه­ انجمن افزوده شده و سعی بر تخصصی کردن این کتابخانه در زمینه ایرانشناسی، تاریخ، جغرافیای تاریخی، ادبیات، فلسفه، دین، فرهنگ و تمدن ایران­‌زمین نموده که تا به امروز رقمی در حدود 41000 جلد کتاب دارد.

یکی از مشخصه ­ها و ویژگی­ های کتابخانه­ انجمن وجود مجموعه­ های نفیس از جمله مجموعه کتاب­های اهدایی شادروان عبدالحسین بیات است که متشکل از 3000 جلد کتاب - اعم از کتاب­های خطی، کتاب­های چاپ­سنگی، کتاب­های چاپی فارسی و کتاب­های چاپی به زبان­های مختلف دنیا از جمله انگلیسی، فرانسوی، عربی و... می­باشد. این مجموعه­ نفیس که در حقیقت هسته­ اولیه­ کتابخانه­ انجمن را بنیاد نهاد، توسط ورثه نیکوکار مرحوم عبدالحسین خان بیات در سال 1348 به کتابخانه انجمن آثار اهدا گردید و در کتابخانه­ انجمن اصطلاحاً به «مجموعه بیات» معروف شده و به عنوان متون قدیمی - در شرایط نادر و استثنایی - در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد.

مجموعه ارزشمند دیگر، مجموعه کتاب­های رباعیات حکیم عمر خیام مشتمل بر 307 جلد کتاب بسیار کمیاب و نادر از چاپ­‌های گوناگون و قدیمی رباعیات حکیم عمرخیام نیشابوری است که عموماً از نسخه­ ترجمه­ شده ادوارد فیتز جرالد (Edward Fitzgerald) به زبان­های مختلف از جمله فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی ... و حتی عبری و آسوری ترجمه شده است. این مجموعه از استاد احمد افشار شیرازی در سال 1346 خریداری شده و در ویترینی شیشه­ ای در کتابخانه نگهداری می­‌شود که در نوع خود بسیار گرانبها و بی نظیر است.

«مجموعه­ شادروان محمد تقی مصطفوی» که ایشان خود از بانیان و برپانگه­دارندگان انجمن آثار ملی بوده و سعی و کوشش فراوانی در بازشناسی و حفظ آثار باستانی، بناهای مذهبی، مساجد، بقاع متبرکه، کاخ­ها و آثار هنری ایران نموده است نیز از دیگر مجموعه‌­های با­ارزش کتابخانه انجمن است. در سال 1381 خانواده شریف مرحوم مصطفوی حدود سه هزار عکس، اسلاید، نقشه، مقالات و... ایشان را برای حفظ و نگهداری و - صد البته - استفاده پژوهشگران به کتابخانه­ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اهدا نمودند که این خود باعث هر چه غنی­تر شدن کتابخانه گردیده است.

بی گمان در اختیار داشتن نسخ کمیاب و خطی پشتوانه فرهنگیِ محکمی برای هر کتابخانه مهیا می­‌سازد که بازخورد علمی و عملی آن رجوع مکرر و پی در پی محققین و پژوهشگران به این مکان فرهنگی است. کتابخانه انجمن نیز با دارابودن 192 نسخه خطی که 141 جلد آن به زبان فارسی و 51 جلد آن به زبان عربی است، از این قاعده مستثنی نیست. از جمله نفیس­ترین و با­ارزش­ترین آن­ها می­‌توان به نسخه خطی «لیلی و مجنون» به خط میرعماد حسنی القزوینی اشاره نمود که بین سال­های 961تا 1024 هجری قمری نگاشته شده است. در این نسخه­ منحصر به فرد فاصله بین ابیات دندان­موشی و طلااندازی شده و عناوین کتاب با رنگ­های مختلف زر، قرمز و لاجورد است که از مشخصه­‌های تزیین کتاب در عهد صفوی است. در سال 1379 فهرست­‌نگاران کتابخانه، زیر نظر استاد بی­بدیل نسخه‌­شناسی، استاد سید­عبدالله انوار، شروع به فهرست­‌نگاری کتاب­های خطی موجود نمودند که حاصل این فعالیت جمعی در سال 1380 موجب انتشار کتاب فهرست نسخه‌­های خطی فارسی و عربی کتابخانه­ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گردید.

و اما رسم مألوف و روال جاریِ سرویس­‌دهی و امانت­‌دهی کتابخانه برای اعضاء این گونه مقرر شده که با ارائه یک معرفی نامه ( اگر دانشجو باشند از دانشگاه و اگر شاغل هستند از محل کار خود)، دو قطعه عکس و یک برگ کپی از کارت ملی می توانند برای مدت 14 روز (دو هفته) سه عنوان کتاب به امانت برده و پس از مطالعه به کتابخانه عودت دهند و یا برای تمدید مدت امانت اقدام نمایند، افرادی هم که قصد عضویت ندارند می‌توانند با امانت گذاشتن کارت شناسایی معتبر (کارت ملی) کتاب­های مورد نظر خود را به امانت برده و پس از برگرداندن کتاب­ها کارت ملی آنها عودت داده می‌شود. ضمناً کتاب­های چاپ شده در انجمن نیز برای امانت­دهی در کتابخانه موجود می­‌باشد.

شماره تلفن مستقیم کتابخانه : 55394852

نشانی پست الکترونیکی کتابخانه:      این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید.

برای دسترسی به اطلاعات کتابخانه انجمن با مراجعه به پایگاه اطلاع­‌رسانی کتابخانه‌­های ایران به نشانی زیر امکان بازیابی، جستجوی ساده و جستجوی پیشرفته کتاب­ها امکان ­پذیر خواهد بود.

www.lib.ir

مسیر: کتابخانه انجمن