آئین بزرگداشت علامه علی دوانی

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۹ دی ۱۳۹۳ بزرگداشت علامه علی دوانی از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بزرگداشت علامه علی دوانی از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ۲۰ دی […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۹ دی ۱۳۹۳

bozorgdasht-alame-davaniبزرگداشت علامه علی دوانی از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بزرگداشت علامه علی دوانی از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ۲۰ دی ماه سال جاری برگزار می‌شود.
علی دوانی بسال ۱۳۰۸ در قصبه دوان شش کیلومتری شمال کازرون به دنیا آمد. تحصیلات خود را در زادگاهش آغاز کرد در سال ۱۳۱۶ به آبادان رفته، در مدرسه فنی در رشته مکانیک مشغول به تحصیل شد. سال ۱۳۲۷ تحصیلات حوزوی خود را در نجف آغاز کرد. و سال ۱۳۲۷ تحصیلات خود را در قم ادامه داد. وی از بدو ورود به حوزه علمیه قم نویسندگی را آغاز کرد. از وی مقالات متعددی نیز در شرح حال فقها و علما در مجلات دینی، به ویژه مجله مکتب اسلام چاپ شده‌است.
تحصیلات عالی حوزوی را در درس خارج آیت الله بروجردی و سید روح الله خمینی دنبال کرد. در سال ۱۳۲۸ با یکی از نوادگان وحید بهبهانی ازدواج کرد. علی دوانی از شخصیت‌های هوادار نهضت خمینی است وی پس از پایان موفقیت‌آمیز قیام عمومی علما و مراجع به رهبری خمینی علیه تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، کتاب «نهضت دو ماهه روحانیون» را به نگارش درآورد. در پی ادامه بازداشت خمینی بعد از سخنرانی روز عاشورا در اسفند ماه سال ۱۳۴۲، وی با دیگر علمای حوزه علمیه قم تلگراف اعتراض آمیزی به منصور نخست وزیر وقت مخابره کردند.
در ۲۹ اسفند ۱۳۴۲ نامه سرگشاده ای از طرف جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم درباره اجرا نشدن قوانین اسلامی و قانون اساسی کشور و پایان دادن به وضع سیاسی موجود و بازگشت خمینی به ایران به امیرعباس هویدا نوشته شد که دوانی یکی از امضاکنندگان آن نامه بود. در سال ۱۳۴۴ به مناسبت شهادت امام صادق و سالگرد واقعه مدرسه فیضیه قم، در این مدرسه مراسم سوگواری برگزار شد که وی نیز در آن مجلس سخنرانی کوتاهی ایراد کرد.
پس از تأسیس حسینیه ارشاد توسط مرتضی مطهری برای ایراد سخنرانی دعوت شد و در این مدت در اغلب جلسات روحانیت مبارز تهران شرکت کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی وی به جمع آوری منابع تاریخی، اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها همت گماشت. پس از گردآوری منابع، کتاب ۱۰ جلدی «نهضت روحانیون ایران» را در سال ۱۳۵۸ منتشر کرد که از آثار قابل توجه وی در زمینه تاریخ انقلاب اسلامی می‌باشد. وی علاوه بر تألیف، در مؤسسات آموزش عالی به تدریس تاریخ اسلام اشتغال داشت. از او بیش از شصت اثر منتشر شده‌است، کتاب «خاطرات من از استاد مطهری» حاوی نکاتی مغفول در تاریخ انقلاب اسلامی است. وی در شامگاه روز دوشنبه ۱۸دی ماه ۱۳۸۵ درگذشت و پیکر او در حرم معصومه به خاک سپرده شد.