آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن»

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن» توسط قطب علمی فلسفه دین با همکاری برخی نهادهای علمی و فرهنگی کشور در بهار ۹۷ برگزار می‌شود. حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی، مدیر قطب علمی فلسفه دین طی گفتگویی گفت: آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن»، توسط قطب علمی فلسفه دین با همکاری مؤسسه […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۶

prof mohammad laganhaveznآئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن» توسط قطب علمی فلسفه دین با همکاری برخی نهادهای علمی و فرهنگی کشور در بهار ۹۷ برگزار می‌شود.

حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی، مدیر قطب علمی فلسفه دین طی گفتگویی گفت: آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن»، توسط قطب علمی فلسفه دین با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، دانشگاه مفید، جامعه المصطفی العالمیه، دانشگاه ادیان و مذاهب و کانون اندیشه جوان، در قم برگزار می‌شود.

ساجدی همچنین افزود: قطب علمی فلسفه دین پژوهشگاه، در راستای تجلیل از شخصیت‌های بین‌المللی که در گسترش و تعمیق فلسفه دین با نگرش اسلامی و نقد فلسفه دین غربی تلاش نموده‌اند؛ در نظر دارد با مشارکت برخی مراکز و موسسات علمی کشور، از مقام علمی پروفسور محمد لگنهاوزن تجلیل به‌عمل آورد.

مدیر قطب علمی فسلفه دین همچنین تصریح داشت:‌ مجموعه ‌مقالات نکوداشت پروفسور لگنهاوزن مقارن با برگزاری مراسم تجلیل از ایشان، شامل مقالات علمی اساتید حوزه و دانشگاه رونمایی خواهد شد.

پروفسور محمد لگنهاوزن، در سال ۱۹۵۳ میلادی مصادف با ۱۳۳۲ شمسی در خانواده‌ای مسیحی کاتولیک در آمریکا به دنیا آمد. تا اینکه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه رایسِ تگزاس پذیرفته شد. پس از فارغ‌التحصیلی، در دانشگاه تگزاس جنوبی به تدریس پرداخت.

در آنجا بود که با شماری از دانشجویان مسلمان، از کشورهای اسلامی ایران، لبنان، پاکستان، فلسطین، عربستان، اردن و نیجریه آشنا شد. این آشنایی به پژوهش بیشتر در دین و مسائل گوناگون آن و حتی تأثیر در انتخاب سمت و سوی موضوع تدریس منجر شد لذا تدریس «فلسفه دین» را انتخاب کرد.

هم‏زمان با آن به مرور آموزه‏ های ادیان بزرگ، از جمله دین اسلام، پرداخت. به تدریج به اسلام نزدیک‏تر شد و سرانجام دین اسلام را پذیرفت. وی در سال ۱۹۸۳ در رشتۀ فلسفه، در مقطع دکتری با پایان‏نامۀ « Matters of Substance» از دانشگاه رایس فارغ التحصیل شد. در ادامه در سال ۱۹۸۴ بورس تحصیلی برای مطالعات فوق دکتری را در NEH مؤسسۀ خیریه برای مطالعات تطبیقی دریافت کرد.

وی عمدتا در شاخه ‏های فلسفی مقدمه منطق، مقدمه فلسفه، زیبایی شناسی، فلسفه علم، علم اخلاق، فلسفه دین، متافیزیک، فلسفه هگل، فلسفه تحلیلی، منطق جدید، علم و دین، فلسفه سیاسی، تاریخ فلسفه، فرااخلاق، معرفت شناسی اخلاق، نسبی گرایی در فرا اخلاق به تدریس و پژوهش اشتغال داشته و دارد.

آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن»، با همکاری برخی نهادهای علمی و فرهنگی کشور بهار ۹۷ در قم برگزار می‌شود.