آغاز به کار کتابخانه دیجیتالی جهان

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۳ کتابخانه دیجیتال جهان جلوه‌های فرهنگی نقاط گوناگون جهان را به صورت چندزبانه و رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد. این وب‌ سایت در ادارۀ مرکزی یونسکو در پاریس کار خود را آغاز کرد. در این وب ‌سایت کتاب ‌هایی نادر، نقشه‌ های تاریخی، نسخ خطی، ‌فیلم و […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۳

ketabkhani-dijitalکتابخانه دیجیتال جهان جلوه‌های فرهنگی نقاط گوناگون جهان را به صورت چندزبانه و رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد.

این وب‌ سایت در ادارۀ مرکزی یونسکو در پاریس کار خود را آغاز کرد. در این وب ‌سایت کتاب ‌هایی نادر، نقشه‌ های تاریخی، نسخ خطی، ‌فیلم و عکس از کتابخانه ‌ها و آرشیوهای سراسر جهان ارائه می ‌شود.

مراجعه کنندگان به این سایت قادر خواهند بود تا به تمام این موارد به هفت زبان عربی، چینی، انگلیسی، فرانسوی، پرتغالی، روسی و اسپانیایی دسترسی یابند.
موسسه از برزیل، بریتانیا، چین، مصر، فرانسه، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی و آمریکا برای اجرای این پروژه به یاری سازمان یونسکو شتافتند.

اجرای این پروژه نخستین بار در سال ۲۰۰۵ به وسیلۀ بزرگ ‌ترین کتابخانۀ جهان یعنی کتابخانۀ کنگره آمریکا به یونسکو پیشنهاد شد.

کتابخانۀ الکترونیکی جهانی به آدرس: www.worlddigitallibrary.org یا http://www.wdl.org/en در دسترس کاربران می باشد.
شرکت گوگل و بنیاد قطر هر کدام با سه میلیون دلار، بنیاد کارنگی با دو میلیون دلار، دانشگاه علم و تکنولوژی ملک عبدالله با یک میلیون دلار و شرکت مایکروسافت با یک میلیون دلار کمک،‌ ازجمله پشتیبانان مالی این طرح هستند.

کتابخانه دیجیتال جهان جلوه‌های فرهنگی نقاط گوناگون جهان را به صورت چندزبانه و رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد.
هدف از راه‌اندازی این کتابخانه در چهار محور خلاصه شده است:

  – ارتقای تفهیم و تفاهم میان ملت‌ها و فرهنگ‌ها
– افزایش ظرفیت و تنوع مضامین فرهنگی در اینترنت
– فراهم ساختن منابع برای آموزگاران، پژوهشگران و مخاطبان عام
– ظرفیت‌سازی برای مؤسسه‌های مشارکت‌کننده برای کم کردن خلا دیجیتالی درون و میان کشورها