دوازدهم و سیزدهم مردادماه در شهرهای شهرکرد و سامان برگزار می‌شود؛

آیین بزرگداشت «عمان سامانی» با حضور و سخنرانی دکتر حسن بلخاری

آیین بزرگداشت عمان سامانی از مفاخر ادبی و شاعران آیینی چهارمحال و بختیاری به کوشش رادیو فرهنگ با همکاری دانشگاه شهرکرد،اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روزهای ۱۲ و ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ در شهرهای شهرکرد و سامان با حضور و سخنرانی رییس انجمن آثار و […]

آیین بزرگداشت عمان سامانی از مفاخر ادبی و شاعران آیینی چهارمحال و بختیاری به کوشش رادیو فرهنگ با همکاری دانشگاه شهرکرد،اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روزهای ۱۲ و ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ در شهرهای شهرکرد و سامان با حضور و سخنرانی رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و جمعی از استادان و مسولان استانی برگزار می‌شود.

عزیزالله مولوی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهرکرد در این باره گفت: همایش عمان سامانی در سه بخش و در ماه محرم برگزار می‌شود، بخش اول و افتتاحییه این همایش در شهر سامان و اختتامیه آن در شهرکرد برگزار خواهد شد.

او در حاشیه ستاد هماهنگی برگزاری همایش بین‌المللی عمان سامانی در جمع خبرنگاران استان با اشاره اینکه چهارمحال و بختیاری در دهه اول محرم میزبان همایش بین‌المللی میرزا نورالله عمان سامانی ملقب به تاج الشعرا است، اظهار کرد: این همایش در ششم محرم میزبان مهمانان خارجی و داخلی عمان‌شناس و عمان دوست است.

مولوی افزود: همایش عمان سامانی در سه بخش برگزار می‌شود، بخش اول و افتتاحیه همایش در شهر سامان برگزار خواهد شد، در آئین افتتاحیه که در آن سرایش شعر انجام می‌شود، میزبان شاعران کشوری و استانی برای ارائه آثارشان هستیم.

او با بیان اینکه برگزاری نشست علمی، پژوهشی و تخصصی عمان‌شناسان دومین بخش از برنامه همایش بزرگداشت عمان سامانی است، توضیح داد: متخصصان حوزه شعر و ادب در خصوص شعر، عرفان، مزیت آثار و وجه برتر عمان در این نشست گفت‌وگو خواهند کرد.

مولوی در پایان خاطرنشان کرد: اختتامیه سومین بخش همایش عمان سامانی است که در فرهنگسرای بزرگ شهرکرد برگزار می‌شود و در این آئین مهمانان داخلی و خارجی نیز حضور خواهند داشت و برنامه‌های فرهنگی متعددی برای آن پیش‌بینی شده است.

حسین کاووسی- مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری چهارمحال و بختیاری نیز در حاشیه ستاد هماهنگی برگزاری همایش بین‌المللی عمان سامانی اظهار کرد: جلسات هماهنگی برای برگزاری همایش عمان سامانی ملقب به تاج الشعرا برگزار شده است و دستگاه‌های اجرایی مرتبط آمادگی لازم را برای برگزاری این همایش دارند.

او بیان کرد: در همایش بین‌المللی عمان سامانی به میزبانی چهارمحال و بختیاری، شعرا، عرفا و علما از خارج و داخل کشور که در تراز میرزا نورالله عمان سامانی هستند، نیز حضور دارند و به بهترین نحو میزبان آن‌ها خواهیم بود.
کاووسی با تاکید بر اینکه همایش عمان سامانی مصادف با ایام محرم است، گفت: امیدواریم بتوانیم باتوجه به شخصیت این شاعر گرانقدر، مراسمی درخور برگزار کنیم.

«عمان سامانی» از شاعران صاحب ‌نام و پرآوازه سال‌های ۱۲۵۸ تا ۱۳۲۲ قمری به شمار می‌رود که نیاکان او همه از دری سرایان، پارسی‌گویان و آذری سرایان اعصار خود بوده‌اند، پدرش میرزا عبدالله متخلص به «ذره» مؤلف جامع الانساب و جدش میرزا عبدالوهاب سامانی متخلص به«قطره» و عمویش میرزا لطف‌الله متخلص به «دریا» همگی از شاعران عهد ناصری بودند که در دانش‌های دیگر نیز دستی داشتند.

از آثار «عمان» سامانی می‌توان به گنجینه الاسرار و مخزن الدرّر اشاره کرد که گنجینه الاسرار به گفته بسیاری از صاحب‌نظران، شاهکار عمانی در ادبیات فارسی است.

نقل است که پیکر «عمان» را در مسجد جامع سامان به خاک سپردند و بعدها به نجف اشرف و دار السلام انتقال دادند.