ادبی در همایش مولانا در آینه شمس

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۰ همایش تخصصی مولانا در آینه شمس روز پنجشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۰ در خوی برگزار شد. این همایش که با حضور و سخنرانی مهمان داخلی و خارجی، همچنین استاندار آذربایجان غربی، استاندار قونیه، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوی، علی محبوبی، و تعداد ی از مولاناپژوهان از جمله کریم […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۰

همایش تخصصی مولانا در آینه شمس روز پنجشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۰ در خوی برگزار شد.

این همایش که با حضور و سخنرانی مهمان داخلی و خارجی، همچنین استاندار آذربایجان غربی، استاندار قونیه، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوی، علی محبوبی، و تعداد ی از مولاناپژوهان از جمله کریم زمانی، غلامحسین ابراهیمی دینانی، توفیق سبحانی و محمد جواد ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مسئولانی از شهر نیشابور برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر ادبی در ابتدای سخن به تبیین و تشریح رابطه‌هایی چون مولانا و شمس پرداخت و گفت: باور من این است که جامعه امروز ما دیگر تاب رابطه‌هایی چون مولانا و شمس را ندارد و چنان رابطه مراد و مریدی دیگر شکل نمی‌گیرد.

ادبی در این همایش گفت: حرف کسی که ما را به خودش دعوت می‌کند، پذیرفتنی نیست.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اظهار داشت:‌ من در مقالات شمس دقت بسیار کردم و دیدم شمس هرگز مردم را به خودش دعوت نمی‌کرد و از او آموختم که هرگاه کسی را دیدیم که ما را به خودش و نه به عالم بالا دعوت کرد، حرف او را نپذیرم.

رئیس انجمن آثار و مفاخر ادبی ایران اشاره کرد: امروز مردم ما در رابطه‌هایشان زودتر از هم جدا‌ می‌شوند و این دوران را‌ می‌توان دوران تاریکی دانست که خورشید به محاق رفته و قحط آب است.

ادبی با اشاره به اینکه دوران ما، دوران ادبیات غیبت است، بیان کرد: امروز دوران کسوف خورشید است. پس باید  رجوعی به افراد بزرگی که در طول تاریخ بوده‌اند، داشته باشیم و از آنها کمک بگیریم.

وی افزود: امروز دیگر شخصیت‌هایی چون خضر و شمس و مولانا پرورده نمی‌شوند و در عصر اینترنت و تبادل سریع اطلاعات باز هم ظرفیت‌هایی وجود ندارد که بتواند حتی کسی مانند حسام الدین چلبی را تربیت کند. امروز کجا معلمان و شاگردان باهم چون شمس و مولانا رفتار‌ می‌کنند؟ امروز کجا شاگردان آنطور قدر استاد را‌ می‌دانند؟

این همایش با برگزاری مراسم اهدای کلید طلایی شهر خوی به شهردارنیشابور و نماینده شهردار قونیه و سپس اجرای موسیقی توسط گروه جلال ذوالفنون در شهر خوی پایان یافت.

آخرین ویرایش: ۹۰/۷/۱۷