اربعین فرصتی برای نشان دادن اقتدار اسلام و شیعه

چهارشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۸ دکتر سیدعباس صالحی در مراسم اختتامیه پنجمین جایزه جهانی اربعین که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و نمایندگان ۱۹ کشور شرکت‌کننده در این دوره از جایزه جهانی اربعین که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد با بیان اینکه راهپیمایی جهانی اربعین را باید زمره مناسک بی‌بدیل […]

چهارشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۸

arbein forsati neshan dadan eghtedar eslam

دکتر سیدعباس صالحی در مراسم اختتامیه پنجمین جایزه جهانی اربعین که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و نمایندگان ۱۹ کشور شرکت‌کننده در این دوره از جایزه جهانی اربعین که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد با بیان اینکه راهپیمایی جهانی اربعین را باید زمره مناسک بی‌بدیل تعریف کنیم، اظهار کرد: اگرچه پیاده‌روی اربعین یک سنت قدیمی در جامعه عراق بوده است اما اکنون به عنوان یک مناسک بی‌بدیل از آن می‌توانیم یاد کنیم که گستره بسیار عظیمی دارد.

او خاطرنشان کرد: گستره اربعین در گروه جنسیتی زنان و مردان،گستره سنی جوانان، کودکان، میانسالان و هم گستره ملیتی فضایی دارد که قابل تبیین نیست. همچنین هم در داخل منطقه و هم در خارج از منطقه یک مناسک فراطبقاتی و عظیم است که مسائل اقتصادی،اجتماعی و سایر امور را در برمی‌گیرد. مراسم اربعین با سایر مراسم‌ها تفاوت ویژه‌ای دارد، هم از لحاظ زمان و مکان و هم اینکه یک مراسم بسیار عظیم و گسترده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما در اربعین با یک مراسم گسترده و عظیم روبرو هستیم که میدان عمل آن بسیار زیاد است. ترکیب‌سازی‌هایی که ما در مناسک اربعین مشاهده می‌کنیم بسیار کم نظیر است. اربعین مناسک دینی و سیاسی است. دو بال دین و سیاست این مناسک در دهه اخیر مکشوف بوده است. از یک طرف عمق‌دهی و از طرف دیگر فرصتی برای نشان دادن اقتدار اسلام و شیعه است. در حالی که سال‌های گذشته داعش بخش‌هایی از خاک عراق را در اختیار داشت اربعین فرصتی عظیم بوجود آورد که شاهد خداخواهی و انسان دوستی در این مراسم بودیم. عشق خداوند و اهل بیت (ع) در مراسم اربعین متبلور است. نیکوکاری، میهمان‌نوازی، مهرورزی و… ترکیب‌هایی است که در فضای اربعین به وضوح دیده می‌شود. اربعین به مراسم‌ها و مناسک‌ها معنایی خاص می‌دهد. آنچه که ما در اربعین مشاهده می‌کنیم طعم و رنگ اسلامی و شیعی است که آن را می‌توانیم با طعمی خاص تعریف کنیم. علاوه بر این‌ها دلالت معنایی اربعین هم فرصت خاصی است.
صالحی ادامه داد: اربعین با این ماهیت و قدرت تأثیرگذاری و توانایی درونی، معناسازی و اجتماع‌سازی می‌تواند بیش از گذشته مورد بهره‌برداری روحی، معرفتی و اجتماعی قرار بگیرد. آنچه به عنوان جشنواره اربعین مشاهده می‌کنیم این است که چگونه می‌توانیم از هنر برای بازنمایی اربعین استفاده کنیم.

در این مراسم با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پوستر ششمین دوره جایزه جهانی اربعین با محورت جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی و جهانی برای سال آینده رونمایی شد و از هنرمندان و آثار ارسالی آن‌ها که در هر رشته هنری پنج نفر برگزیده اعلام شد، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.