گزارشی از روز بزرگداشت حافظ شیرازی در نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور

از اعطای نشان درجه یک حافظ شناسی در ترکیه تا افتتاح مرکز آموزش زبان فارسی در قزاقستان

به مناسبت بیستم مهرماه و روز بزرگداشت حافظ، شاعر و غزلسرای برجسته ایرانی، مراسم‌ها و بزرگداشت‌های مختلفی به همت رایزنی‌ها و مراکز فرهنگی ایران در خارج از کشور برگزار شد، که در ادامه گزارش‌هایی از این فعالیت‌های فرهنگی را می‌خوانید. مسابقات شعر خوانی در پکن همزمان با بیستم مهرماه -روز بزرگداشت حافظ، دانشجویان رشته زبان […]

به مناسبت بیستم مهرماه و روز بزرگداشت حافظ، شاعر و غزلسرای برجسته ایرانی، مراسم‌ها و بزرگداشت‌های مختلفی به همت رایزنی‌ها و مراکز فرهنگی ایران در خارج از کشور برگزار شد، که در ادامه گزارش‌هایی از این فعالیت‌های فرهنگی را می‌خوانید.

مسابقات شعر خوانی در پکن
همزمان با بیستم مهرماه -روز بزرگداشت حافظ، دانشجویان رشته زبان و ادبیات پکن این روز را در دانشگاه مطالعات بین المللی این شهر گرامی داشتند.
در این مراسم که به اهتمام رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه پکن برگزار شد استادان زبان وادبیات فارسی و دانشجویان گروه فارسی این داشنگاه ؛ دانشجویان مسابقه شعر خوانی برگزار کردند.

وبینار گرامیداشت «حافظ» در کراچی
سرپرست خانه فرهنگ ایران در کراچی طی سخنانی در وبینار گرامیداشت روز حافظ گفت: بیان تمام ویژگی ها و ابعاد شخصیتی حافظ شیرازی در این جلسه کوتاه امکان پذیر نیست؛ همچنین دلائل فراوانی درباره ماندگاری حافظ بیان شده است که شاید یکی از آن ها عجین شدن شعر حافظ با مفاهیم و روح قرآن کریم است.
اوافزود: حافظ می گوید: صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ / هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم. براساس این بیان شعر حافظ هیچوقت کهنه و قدیمی نمی شود. بلکه همیشه زنده است و زنده خواهد ماند. مسئول خانه فرهنگ کراچی در ادامه افزود: شمس الدین محمد حافظ، ملقب به خواجه حافظ شیرازی، مشهور به لسان الغیب از ستارگان و نام آوران آسمان ادب و فرهنگ ایران زمین است. وی نه تنها در بین فارسی زبانان، بلکه در جای جای جهان، در بین اهل ادب و هنر شناخته شده است، چرا که معانی بلند عرفانی، اخلاقی و احساسی را به زیباترین شکل ممکن در غزلیات فاخر را از خود به یادگار گذاشته است. حافظ محبوب ترین و پرخواننده ترین شاعر زبان فارسی است. در ایران حافظ را به خوبی می شناسند و اشعار وی در بین مردم از اهمیت و احترام خاصی برخوردار است..

مراسم اعطای ششمین نشان درجه یک علمی حافظ شناسی به یک استاد زبان فارسی در ترکیه
رایزن فرهنگی ایران در آنکارا در مراسم اعطای نشان درجه یک علمی حافظ شناسی به پروفسور حجابی کرلانگیچ از استادان زبان فارسی ترکیه گفت: ایران در طول تاریخ مهد تمدن، فرهنگ و ادبیات بوده است. هنرمندان و ادیبان بسیاری که دارای شهرت جهانی اند در این سرزمین پرورش یافته اند . دولت و ملت ایران همواره از افرادی که به فرهنگ ایران علاقمند بوده و خدماتی را در جهت توسعه فرهنگ و ادب ایران در جهان ارائه نموده اند ، قدردانی نموده و خدمات ایشان را پا داشته است.
اوافزود: در این راستا هر ساله جوایز متعددی در زمینه های مختلف فرهنگی به خادمین فرهنگ ایرانی۔ اسلامی تقدیم می گردد. از جمله این جوایز جایزه کتاب سال، نشان شهریار، نشان حافظ و … است که در گذشته آقای پرفسور محمد کانار رئیس سابق کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول و پرفسور نعمت یلدریم رئیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آتاترک موفق به دریافت جایزه کتاب سال شده بودند و آقای پرفسور ناجی تکماک نیز جایزه شهریار را دریافت کرده بودند. اکنون با توجه به زحمات ارزنده جناب آقای پرفسور حجابی کرلانگیچ به توسعه زبان و ادبیات فارسی در ترکیه و به ویژه ترجمه منظوم دیوان حافظ، ششمین نشان حافظ به ایشان تقدیم شده است. امیدوارم در سالهای آینده با تلاش سایر اساتید و دانشجویان شاهد اعطای جوایز مشابه به آنان در ترکیه باشیم.

بزرگداشت «حافظ» درگروه مجازی ایرانشناسی رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش
به مناسبت فرارسیدن ۲۰ مهرماه و سالروز بزرگداشت حافظ شیرازی، مراسمی به همین مناسبت درگروه مجازی ایرانشناسی رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش با حضور بیش از ۷۰ نفر از استادان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و نیز تعدادی از ایرانیان مقیم بنگلادش برگزار شد.
در این مراسم که با حافظ خوانی آغاز گردید، اعضای گروه با خواندن اشعاری از دیوان حافظ شیرازی به بیان احساسات خویش از خواندن اشعار این شاعر ایرانی پرداختند.
در ادامه این برنامه رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش با موضوع «گناه در نگاه حافظ شیرازی» سخنرانی و با شرح ابیاتی از دیوان حافظ؛ دیدگاه های نقادانه اجتماعی او برای مقابله با ریا و تزویر و نفاق و دورویی حاکم بر فضای عصر خود را تشریح کرد.

مراسم افتتاحیه دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی اوراسیا
به مناسبت بزرگداشت روز حافظ ، مراسم افتتاحیه دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی اوراسیا با حضور سفیر ایران در جمهوری قزاقستان، گلنار میرزادین آوا معاون علمی، فنی و بین المللی دانشگاه اوراسیا، رایزن فرهنگی سفارت ایران ، میراث قاسو بایف رئیس دانشکده روابط بین الملل ، اساتید و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اوراسیا در اتاق زبان فارسی و ایران شناسی این دانشگاه برگزار شد.

همایش حافظ شیرازی؛ شاعر جاودانه و جایگاه وی در محافل جهان عرب
همایش بزرگداشت حافظ شیرازی تحت عنوان «حافظ شیرازی شاعر جاودانه و جایگاه وی در محافل جهان عرب» از سوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف برگزار شد.
این مراسم با حضور تعدادی از علاقمندان به ادب فارسی و حافظ شیرازی، با پیام علیرضا عنایتی مدیر کل خلیج فارس وزارت امور خارجه که از طریق ویدئو کنفرانس به سمع و نظر حاضران رسید، افتتاح شد.
عنایتی در سخنان خود به نقش فرهنگ و ادب و شعر در روابط دو کشور برادر ایران و عراق اشاره کرد و گفت: اشعار حافظ شیرازی که برخی از آنها به زبان عربی سروده شده، نشان دهنده تسلط او به دو زبان فارسی و عربی است و این ترکیب، نشان دهنده تقریب و نزدیکی بین دو زبان است.

نمایشگاه عکس شیراز در شهر حیدرآباد
همزمان با روز بزرگداشت حافظ، نمایشگاه عکس شیراز در شهر حیدرآباد افتتاح شد.
این نمایشگاه که با همکاری سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدر آباد و شهرداری شیراز و با هدف معرفی جاذبه های گردشگری، فرهنگی و مذهبی شیراز برگزار شد ، به مدت ۱۰ روز در موزه «سالار جنگ»حیدرآباد میزبان بازدید کنندگان بود.
موزه سالار جنگ یکی از سه موزه اصلی و ملی کشور هند و از مشهورترین کلکسیون های جهان بشمار می رود.
بخش اصلی این نمایشگاه به نمایش ۴۳ قطعه عکس از جاذبه های مهم مذهبی، فرهنگی، گردشگری و تاریخی شهر شیراز نظیر حرم مطهر شاهچراغ (ع)، مساجد و باغات تاریخی و مجموعه زندیه اختصاص دارد
همچنین به مناسبت بزرگداشت حافظ، با همکاری مدیریت موزه سالارجنگ، سه نسخه خطی کهن و ارزشمند از دیوان حافظ که متعلق به کلکسیون موزه مذکور است نیز، در این نمایشگاه به نمایش درآمد.