اعطای نشان شوالیه به غلامحسین امیرخانی

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ غلامحسین امیرخانی نشان شوالیه را در سفارت فرانسه و از سفیر این کشور در ایران دریافت کرد. به نقل از روابط عمومی انجمن خوشنویسان، نشان شوالیه ادب و هنر دولت فرانسه در آیینی در سفارت فرانسه با حضور سفیر این کشور و جمعی از استادان و چهره‌های فرهنگ […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۵

eta-neshan-shovalie-gholamhossein-amirkhaniغلامحسین امیرخانی نشان شوالیه را در سفارت فرانسه و از سفیر این کشور در ایران دریافت کرد.

به نقل از روابط عمومی انجمن خوشنویسان، نشان شوالیه ادب و هنر دولت فرانسه در آیینی در سفارت فرانسه با حضور سفیر این کشور و جمعی از استادان و چهره‌های فرهنگ و هنر ایران و جامعه خوشنویسی به غلامحسین امیرخانی اهدا شد.
فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در ایران از غلامحسین امیرخانی به عنوان سفیر فرهنگ و هنر ایران یاد کرد و گفت: نام شما با انجمن خوشنویسان ایران که بزرگترین انجمن فرهنگی هنری در این کشور است پیوند خورده و شما نه تنها با خلق آثار ارزشمندتان بلکه با تربیت شاگردان زیادی مشهور هستید.
او به شصت سال فعالیت هنری امیرخانی و ارائه آثار او در کشورهای بزرگ دنیا اشاره کرد و افزود: شما نقش مهمی در درخشش فرهنگ فارسی و ادبیات ایرانی داشته‌اید ‌و با به نگارش درآوردن شاهکارهای بزرگ ادبی همچون حافظ، سعدی، خواجو و … خدمت شایانی به فرهنگ و هنر کرده اید. سفیر فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های استاد امیرخانی اشاره کرد و گفت: این خصوصیات از دید مسئولان ایرانی نیز پوشیده نمانده همانطور که در سال ۲۰۰۱ به عنوان منتخب گالری های هنر، سال ۱۹۷۷ برنده جایزه اولین مدال از وزارت فرهنگ کشورتان و همچنین به عنوان چهره ماندگار نیز انتخاب شده اید. فرانسوا سنمو درباره نشان شوالیه فرهنگ و هنر توضیح داد: این ایده‌ای است که در کشور خودمان داریم و بر آنیم از این راه ضمن ارج نهادن به اشاعه هنر، قدرشناسی خود را از هنرمندان خارجی در کشورهای ‌دیگر اعلام کنیم. او با ابراز خرسندی از طرف مقامات فرانسوی و وزیر فرهنگ و هنر این کشور، نشان شوالیه را به غلامحسین امیرخانی اهدا کرد.
غلامحسین امیرخانی نیز ضمن تشکر از سفیر فرانسه گفت: با توجه به سابقه پر افتخار فرانسه امروز نیز نخبگان و سیاست مداران این کشور نقش هنر و فرهنگ را در سیاست کلان خود اولویت ببخشند.
او در انتهای سخنان خود گفت: از اینکه اینجانب را که بیش از پنجاه و پنج سال در نقش معلم افتخار خدمت داشته‌ام و همچنین برای حفظ و اعتلای هنر تاریخی خوشنویسی ایرانی کوشیده‌ام مفتخر به نشان شوالیه ادب و هنر کرده‌اید سپاسگزارم.