افتتاحیه همایش آیت الله تسخیری

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۱ دبیر همایش بین‌المللی «نکوداشت آیت الله محمدعلی تسخیری» با اشاره به اینکه ولایتی در مراسم افتتاحیه این همایش سخنرانی می کند، گفت: هدف ما این است که امسال الگویی عملی که بیش از پنجاه سال از عمرش را در زمینه کارهای تقریبی و معرفی مکتب اهل البیت(ع) گذرانده […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۱

taskhiriدبیر همایش بین‌المللی «نکوداشت آیت الله محمدعلی تسخیری» با اشاره به اینکه ولایتی در مراسم افتتاحیه این همایش سخنرانی می کند، گفت: هدف ما این است که امسال الگویی عملی که بیش از پنجاه سال از عمرش را در زمینه کارهای تقریبی و معرفی مکتب اهل البیت(ع) گذرانده را به جهانیان معرفی کنیم

دکتر محمود واعظی، دبیر همایش بین‌المللی «نکوداشت آیت الله محمدعلی تسخیری» در مورد هدف برگزاری این همایش گفت: هدف از برگزاری همایش این است که إن شاء الله بتوانیم در سال ۱۴۳۴ ه.ق در جهت آموزه های اسلامی، الگویی عملی معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه سالهاست که شعار وحدت می دهیم، اما نمونه عملی در جهان معاصر معرفی نکردیم، افزود: ابتدائا قرآن کریم، شعار وحدت را از زبان رسوال اکرم(ص) مطرح کرده است و سیره عملی رسول الله(ص) و ائمه طاهرین(ع) را داشتیم. در طول تاریخ هم بزرگمردانی برای وحدت سعی و تلاش کردند مانند سیدجمال الدین ها، اقبال لاهوریها، مرحوم شلتوت، شیخ سلیم و حضرت امام خمینی(ره) که در حقیقت انقلاب اسلامی با نفس پاک این بزرگوار آغاز شد. بعد از مرحوم امام(ره) هم مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مکرر در ضرورت بحث وحدت و گذشتن از اختلافات، درشت نکردن اختلافات و به تعبیری تأکید بر اشتراکات و کنار آمدن در زمینه اختلافی مطالب فراوانی را مطرح کردند، اما متأسفانه نتوانستیم الگوی جامع و مناسبی بر آموزه های دینی و تأکیدات ارائه دهیم.

وی اظهار داشت: بیش از سی و چند سال که از انقلاب اسلامی می گذرد، اما متأسفانه تاکنون کسی را به عنوان منش، روش و الگوی عملی در بحث وحدت معرفی نکردیم، جوایز فراوانی تقدیم شده است، هدایا و نشانه هایی اهدا شده، اما کسی را به عنوان الگوی منش و سیره تقریبی و وحدتی معرفی نکردیم. اینکه فردی به خاطر تحمل آرای مخالف به خاطر شنیدن دیدگاه مخالف و درشت گویی نکردن و در عین حال حفظ کردن اصول و مبانی اعتقادی بخواهد مورد تقدیر قرار گیرد، متأسفانه در این زمینه موفق نبودیم.

واعظی در ادامه سخنانش تصریح کرد: هدف ما این است که امسال الگویی عملی که بیش از پنجاه سال از عمرش را در زمینه کارهای تقریبی و معرفی مکتب اهل البیت(ع) در ایران اسلامی و در عرصه های مختلف جهانی و به عنوان عضو مؤثر و اثربخش در نهادها و مؤسسات جهانی گذرانده باشد، را به جهانیان معرفی کنیم. تلاش داریم امسال با اجرای همایش نکوداشت آیت الله شیخ محمدعلی تسخیری، رونق دیگری به هفته وحدت بدهیم و نمونه عملی را به دانشجویان، طلاب و فرهنگیانی که علاقه مند به این مسیر هستند نشان دهیم تا براساس این الگو راه را مناسبتر، عینی تر و ملموس تر پیدا کنند.

وی در مورد مهمانان خارجی این همایش بیان کرد: حدود بیست کشور در بیست و ششمین کنفرانس وحدت امسال شرکت می کنند و مهمانان خارجی ما عموما از کشورهای اسلامی هستند. برنامه نکوداشت آیت الله تسخیری را به گونه ای تنظیم شد تا شب قبل از افتتاح کنفرانس همه میهمانانی که برای کنفرانس تشریف می آوردند بتوانند در همایش نکوداشت چهره تقریبی شرکت کنند. از کشورهای آسیایی افغانستان، پاکستان، مصر، تونس، مغرب، سودان، آمریکا(امام جمعه واشنگتن)، قطر، عراق، سوریه، عربستان سعودی، کویت، آذربایجان، انگلیس، فلسطین، کنیا، هند، تاجیکستان، واتیکان، نیجریه، اتریش، سنگال و …مهمانانی حضور دارند.

وی در مورد سخنران مراسم افتتاحیه گفت: شعار این همایش صلاگر وحدت و بیداری اسلامی است، یعنی آیت الله تسخیری از چهل سال قبل به صورت مستقیم با بحثهای متفاوت و مختلفی در جهان اسلام حضور داشته و به نوعی از احیاگران علمی بیداری اسلامی محسوب می شود و دبیر کلی مجمع جهانی بیداری اسلامی را دکتر ولایتی، مشاور عالی مقام معظم رهبری برعهده دارند. بنابراین تصمیم گرفته شد که ایشان در مراسم افتتاحیه سخنرانی کردند که هم تقارب موضوعی داشته باشد و هم اینکه آیت الله تسخیری، در راستای بیداری اسلامی به عنوان الگو و نمونه در مجموعه کارهای بیداری اسلامی که مجمع جهانی بیداری اسلامی پی گیری می کند ثبت شود.

وی در پایان سخنانش اظهار داشت: آیت الله تسخیری تاکنون بیش از ۵۰۰ مقاله و حدود ۸۰ کتاب را تدوین و تألیف کنند و در صدها کنفرانس بین المللی و سیمنارهای بین المللی جهانی حضور مؤثر داشته است. امیدواریم  روش و الگو و بزرگواری که در میان ما هست برخلاف روش معمول که متأسفانه بعد از ازدست دادن نعمت، متوجه نعمت می شویم شناخته و تقدیر شود. امیدواریم با تدبیر رسانه ها موفق شویم زحمات این بزرگوار را الگو قرار دهیم و با تبعیت از آموزه های دینی و اسلامی، امسال الگویی خوبی در جهان اسلام ارائه دهیم.