انتشار جلد سوم دانشنامه «فرهنگ مردم ایران»

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۱ آذر ۱۳۹۴ سومین جلد دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» زیر نظر محمدکاظم موسوی بجنوردی رئیس مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی و با ویراستاری علمی محمد جعفری قنواتی و اصغر کریمی منتشر شد. دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» یک دانشنامه تخصصی درباره فولکلور و فرهنگ عامه مردم ایران است. این دانشنامه عمده‌ترین مباحث […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۱ آذر ۱۳۹۴

enteshar-jeld-sevom-farhang-mardom-iranسومین جلد دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» زیر نظر محمدکاظم موسوی بجنوردی رئیس مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی و با ویراستاری علمی محمد جعفری قنواتی و اصغر کریمی منتشر شد.

دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» یک دانشنامه تخصصی درباره فولکلور و فرهنگ عامه مردم ایران است. این دانشنامه عمده‌ترین مباحث فرهنگ مادی و معنوی مردم مناطق مختلف ایران را دربرمی‌گیرد که در ۲۰کد طبقه بندی شده است. خوراک، پوشاک، بازی و نمایش، هنر و صنایع دستی، موسیقی، ادبیات عامه، طب عامیانه، باورها و اعتقادات، آداب ورسوم، نهادها و موسسات مرتبط با مردم شناسی و فرهنگ عامه، برخی از کدهای این مجموعه است. بیش از ۱۲۰پژوهشگر و مولف ایرانی و خارجی با این دانشنامه همکاری مداوم داشته و تحقیق و تالیف مقالات آن را برعهده دارند.

شماری از مولفان و پژوهشگران همکار با این دانشنامه در زمره برجسته‌ترین دانشمندان و محققان ایران و جهان هستند و برخی دیگر دانش‌آموختگان جوانی هستند که با گذراندن دوره‌های آموزشی در این بخش به پژوهشگران و مولفان حرفه‌ای تبدیل شده‌اند. جلد نخست مجموعه دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» که در سال ۹۲منتشر شد، حدود ۴۰۰مدخل از «آب» تا «باران» را دربرمی‌گیرد. جلد دوم این دانشنامه دارای ۲۷۷مدخل است و از «باران خواهی» تا «توت» را شامل می‌شود. جلد سوم هم به حرف‌های «ت» تا «خ» اختصاص دارد و دارای ۳۱۰مدخل است که با مدخل «توت ابوالفضل» آغاز می‌شود و با مدخل «خرمن و خرمن کوبی» پایان می‌یابد. جلد سوم دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» در ۷۷۵صفحه در قطع رحلی با شمارگان ۲۰۰۰نسخه و بهای ۷۲هزار تومان از سوی مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است.