انتشار سومین مجلد «دایره المعارف انقلاب اسلامی»

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ مجموعه مصور سه جلدی که در سال ۱۳۷۹ با هدف آشنا کردن گروه‌های سنی نوجوان و جوان با مفاهیم انقلاب، گروه‌های مبارز، شخصیت‌ها، رویدادها و زمان‌هایی که به نحوی با این پدیده مرتبط بودند به تصویب رسید، در مجموع مشتمل بر ۸۷۰ مدخل است که در دایره زمانی […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۴

dayeratolmaaref

مجموعه مصور سه جلدی که در سال ۱۳۷۹ با هدف آشنا کردن گروه‌های سنی نوجوان و جوان با مفاهیم انقلاب، گروه‌های مبارز، شخصیت‌ها، رویدادها و زمان‌هایی که به نحوی با این پدیده مرتبط بودند به تصویب رسید، در مجموع مشتمل بر ۸۷۰ مدخل است که در دایره زمانی سال ۱۳۴۰ (آغازین سال‌های شکل‌گیری انقلاب اسلامی) تا ۱۳۵۷ (زمان پیروزی آن) شکل گرفته است.

مجلد اول دایره المعارف انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۴ منتشر و با استقبال نوجوانان و جوانان علاقه‌مند به تاریخ معاصر ایران روبه‌رو شد و در «نخستین جشنواره معرفی آثار پژوهشی برگزیده و تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه مطالعاتی امام خمینی و انقلاب اسلامی» که از سوی «پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی» در آذر ۱۳۸۵ برگزار شد، به عنوان اثر برگزیده معرفی و تقدیر گردید. این مجلد تاکنون شش بار تجدید چاپ شده است.

مجلد دوم این مجموعه سه‌گانه در ۱۳۸۹ منتشر شد و هم‌اکنون به چاپ چهارم رسیده است.

اینک مجلد سوم و به عبارتی آخرین مجلد آن منتشر شده است. دایره‌المعارف انقلاب اسلامی نتیجه همکاری بیش از ۵۰ نفر در مدت حداقل ۴ سال است.

موضوعات برجسته‌ای چون دفاع هشت ساله مردم ایران (۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷) و برخی مفاخر فرهنگی و حوادث مهم تاریخی و موضوع‌هایی از جهان اسلام، به ویژه تاریخ تشیع نیز به صورت ویژه مورد توجه مؤلفان این مجموعه قرار گرفته‌ است.

دوری از جملات رسمی به طوری که خواننده جوان را به یاد خستگی کتاب‌های درسی نیندازد و مصور بودن، از بهترین ویژگی‌های این دایرهالمعارف است.

توضیح درباره مفاهیم انقلاب، گروه‌های مبارزه، شخصیت‌ها، رویدادها، مکان‌ها و زمان‌هایی که به نحوی با این پدیده مرتبط بودند در این کتاب آمده است.

برخورداری از زبان علمی معیار ضمن در نظر داشتن گروه سنی مخاطبان نوجوان و جوان در نگارش مقالات این دایره‌المعارف از مهم‌ترین امتیازات آن به شمار می‌آید که می‌تواند سهم چشمگیری در ارتقاء آگاهی‌های تاریخی این گروه سنی حساس داشته باشد.