انتشار کتاب «انور ابراهیم و سیاست در مالزی»

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۴ مهر ۱۳۹۴ کتاب «انور ابراهیم و سیاست در مالزی» با تألیف دکتر محمدکاظم توکلی در شمارگان یک هزار نسخه توسط نشر فرهنگ صبا منتشر شد. کشور مالزی در آستانه هزاره سوم با مدیریت توانمند ماهاتیر محمد توانسته بود به رشد سریع اقتصادی، افزایش چشمگیر درآمد سرانه، بهبود رفاه عمومی، کاهش […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۴ مهر ۱۳۹۴

anvar-ebrahim-siasat-maleziکتاب «انور ابراهیم و سیاست در مالزی» با تألیف دکتر محمدکاظم توکلی در شمارگان یک هزار نسخه توسط نشر فرهنگ صبا منتشر شد.

کشور مالزی در آستانه هزاره سوم با مدیریت توانمند ماهاتیر محمد توانسته بود به رشد سریع اقتصادی، افزایش چشمگیر درآمد سرانه، بهبود رفاه عمومی، کاهش شدید درصد فقر و پایین‌ترین میزان بیکاری دست یابد. اما این کشور با مشکلات آشکار و نهانی نیز روبرو شد که در اواخر دوره نخست وزیری ماهاتیر و پس از کناره‌گیری وی بتدریج برجسته‌تر شد. مهم‌ترین این مشکلات رشد فساد مالی و رابطه‌گرایی در میان سران ائتلاف سیاسی حاکم به ویژه در میان قدرتمندان حزب آمنو است. مشکلات دیگری چون وجود قانون امنیت داخلی که به دولت این اختیار را می‌داد که به هر بهانه مخالفان خود را بدون محاکمه به مدت نامحدود به زندان بیفکند، اعطای امتیازاتی به اقوام بومی کشور (از بدو استقلال) که به ایجاد فاصله اجتماعی بین اقوام بومی و مهاجر (چینی تبارها و هندی تبارها) منجر گردید، و نیز تغییر قانون اساسی در دهه ۱۹۸۰ که استقلال قوه قضائیه را به نفع قوه مجریه محدود ساخت، به ابعاد تنش و بی عدالتی در مالزی دامن می‌زد.در این کتاب به دو دوره از روند اتهامات و محاکمه انور ابراهیم و رویدادهای پیرامون آن پرداخته شده است. همچنین با کالبد شکافی وضعیت سیاسی و اجتماعی مالزی، ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی، تشکل‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم نهاد تاثیرگذار و نیز شخصیت‌های سیاسی مالزی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. علاوه بر آن نگاهی به مسایل جامعه چند قومی و چند فرهنگی و مذهبی مالزی شده و تاثیر این مسایل در وحدت ملی و سیاست‌های این کشور بررسی شده‌اند.تجربه کشورهای مسلمانی چون مالزی که در عرصه اقتصادی بطور نسبی موفق بوده‌اند ولی با وجود برخورداری از نظام دموکراسی پارلمانی و نقش احزاب در انتخابات همچنان با مشکلات فساد، عدم شفافیت کافی و عدم استقلال قوه قضائیه روبرویند، می‌تواند برای سایر کشورهای مسلمان و از جمله کشور ما مفید باشد. این از آن جهت مهم است که این کشور از دهه ۱۹۹۰ میلادی به عنوان الگویی برای توسعه به شمار می‌آید.

در پیشگفتار کتاب آمده است: این کتاب در دوازده فصل تنظیم شده است. در فصل اول به سالهای پرشور جوانی، فصل دوم به شرح اتهامات، فصل سوم تلاش برای بازگشت به عرصه سیاسی، در فصل چهارم و پنجم، بررسی اتهامات، فصل ششم ویژگی های اجتماعی سیاسی انور و در شش فصل بعد، به مسائل کلی‌تر سیاسی فرهنگی و اجتماعی مالزی پرداخته شده است.