انتشار چاپ سوم کتاب «معنا و مفهوم زیبایی در المناظر و تنقیح المناظر»

دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۸ چاپ سوم  کتاب «معنا و مفهوم زیبایی در المناظر و تنقیح المناظر» به قلم دکتر حسن بلخاری از سوی انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد. در مقدمه مولف بر این کتاب آمده است: «در سال ۱۳۸۷ و ذیل مجموعه‌ای موسوم به «حکمت و هنر» در فرهنگستان هنر ایران، رساله مختصری با عنوان […]

دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۸

enteshar chap sevom ketab mana mafhom zibaei

چاپ سوم  کتاب «معنا و مفهوم زیبایی در المناظر و تنقیح المناظر» به قلم دکتر حسن بلخاری از سوی انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد.

در مقدمه مولف بر این کتاب آمده است: «در سال ۱۳۸۷ و ذیل مجموعه‌ای موسوم به «حکمت و هنر» در فرهنگستان هنر ایران، رساله مختصری با عنوان معنا و مفهوم زیبایی در المناظر و تنقیح المناظر توسط اینجانب تألیف و به چاپ رسید.
در سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۵ م) همراه با اعلام سال جهانی نور توسط یونسکو (به مناسبت هزارمین سال نگارش المناظر توسط ابن هیثم) دانشگاه کرمان همایش ابن هیثم را برگزار نمود. به پیشنهاد شورای علمی این همایش، کتاب معنا و مفهوم زیبایی در المناظر و تنقیح المناظر، تجدید چاپ شد. در چاپ جدید این کتاب که به همت نشر دانشگاه کرمان صورت گرفت، متن بسط و شرح یافت.
در این ویراست جدید، متن پیشین مورد بازخوانی قرار گرفته و بسیاری از نکات و مواردی که در آن مجمل و گذرا بیان شده بود، شرح و بحثی تفصیلی یافت، ضمن اینکه قرائن و شواهد کامل‌تر و مستدل‌تری نیز به متن اضافه گردید. همچنین متن اصلی بحث ابن هیثم در باب زیبایی (متن عربی) همراه با متن انگلیسی آن جهت استفاده هرچه بیشتر محققان و پژوهشگران بر کتاب افزوده گردید.
اینک فرهنگستان هنر در هماهنگی با دانشگاه کرمان چاپ سوم این اثر را منتشر کرده است. چاپی که عنوان چاپ نخست و بسط و تفصیل چاپ دوم را دارد. ضمن سپاس و قدردانی از نشر فرهنگستان هنر و به ویژه مدیر سخت کوش آن جناب آقای شیروانی و نیز شورای علمی کنگره «ابن هیثم و نور»، امید دارم به لطف و کرامت حضرت حق، تألیف چنین آثاری در تبیین ایده زیبایی شناسی اسلامی مفید باشد.»
چاپ سوم کتاب «معنا و مفهوم زیبایی در المناظر و تنقیح المناظر» با قیمت ۲۲ هزار تومان و در شمارگان ۵۰۰ نسخه از سوی انتشارات فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران عرضه شده است.
علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند با فروشگاه کتاب انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۷۳۸۵۲ و یا فروشگاه کتاب فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۴۹۰۹۹۰ ، تماس حاصل نمایند.