انتشار کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» از سوی پژوهشکده میراث فرهنگی

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» به همت پژوهشگران پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به زودی منتشر می‌شود. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، داریوش ذوالفقاری، مولف کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» گفت: این کتاب […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۴

ketab-ashnaei-ba-maani-zaban-farsi

کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» به همت پژوهشگران پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به زودی منتشر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، داریوش ذوالفقاری، مولف کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» گفت: این کتاب با استفاده از شواهدی از شاهکارهای متون نظم و نثر فارسی به توصیف مواد، مبانی و منابع علم معانی در زبان فارسی پرداخته است.

وی با اشاره به اینکه کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» در یک جلد به چاپ می‌رسد یادآور شد: فصل نخست کتاب پیشینه علم معانی در زبان فارسی را بیان می‌کند.

به گفته این عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در فصل دوم ارتباط علم معانی و زبان شناسی مطرح شده و در فصل سوم اصول و مبانی به همراه شواهدی از شاهکارهای متون ادبی تشریح شده است.

ذوالفقاری در مقدمه این کتاب آورده است: «مروری بر تاریخ علم بلاغت نشان می‌دهد که در زبان فارسی به اندازه زبان عربی در جستجوی شگردهای بلاغی آثار این زبان بر نیامده‌اند؛ شگردهایی که با کاوش در شاهکارهای ادبیات فارسی به دست می‌آید و می‌توان بر اساس آنها علم معانی مختص به زبان فارسی را نوشت.

به جز چند مولف انگشت‌شمار که در روزگار ما قدم‌هایی در این راه برداشته‌اند و کوشیده‌اند شواهد مورد نیاز را برای شرح مبانی علم معانی از متون نظم و نثر فارسی انتخاب کنند، سایر آثار حتی از ذکر مثال‌های فارسی نیز بی بهره‌اند. تا روزگار حاضر کتابی مستقل در فن معانی فارسی تألیف نشده است، اگر هم شده با همان اسلوب معانی و بیان عربی است که به فارسی ترجمه شده است.»