انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان آذربایجان غربی راه اندازی شد

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۱ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور روز سه شنبه ۴ مهر ماه ۱۳۹۱ با حضور در استان آذربایجان غربی شعبه دیگری از این انجمن را افتتاح کرد. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی آذربایجان غربی با حضور پرویز فارسیجانی، معاون ارتباطات بین‌الملل و امور استانها و مهدی جمالی، معاون پژوهشی […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۱

DSC 0091انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور روز سه شنبه ۴ مهر ماه ۱۳۹۱ با حضور در استان آذربایجان غربی شعبه دیگری از این انجمن را افتتاح کرد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی آذربایجان غربی با حضور پرویز فارسیجانی، معاون ارتباطات بین‌الملل و امور استانها و مهدی جمالی، معاون پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، آقای جلال زاده، استاندار آذربایجان غربی،

حجت الاسلام کریمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اعضای شورای فرهنگ عمومی استان به طور رسمی فعالیت خود را در استان آغاز می نماید.

استاندار آذربایجان غربی در این جلسه گفت: تولید علم و ارائه الگو های مختلف دو وظیفه اساسی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی است و امروز جامعه ما بیش از هر زمانی به ارائه الگو های اصیل اسلامی و ایرانی احتیاج دارد.

جلال زاده، در جلسه آغاز به کار رسمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان آذربایجان غربی که در محل حوزه استانداری ترتیب یافته بود، ایران اسلامی را از لحاظ وجود مفاخر و آثار برجسته فرهنگی و علمی غنی دانست و گفت: به گفته مقام معظم رهبری بالاترین اقتدار ها اقتدار فرهنگی است و ایران اسلامی در این راستا از مقتدرترین کشورها به شمار می رود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین مفاخر فرهنگی و علمی را ذخایر هر ملتی دانست و افزود: مفاخر فرهنگی ایران اسلامی نشأت گرفته از فطرت پاک انسانی است و هر چیزی که از این فطرت پاک تبعیت کند تمام نشدنی است.

وی ادامه داد: ما باید خوان نعمت مفاخر علمی و فرهنگی ایران اسلامی را برای همه جهانیان باز کنیم تا هر کسی به قدر وسعت و ظرفیت خود از این ظرفیت ها و پتانسیل های معنوی بهره برد.

جلال زاده عدم توجه به منابع غنی علمی و فرهنگی کشورمان را یکی از ضعف های موجود در این بخش دانست و خاطر نشان نمود: به جهت گستردگی و سهولت در نحوه دسترسی به منابع علمی غرب از طریق اینترنت و غیره منابع غنی ایرانی اسلامی مورد غفلت قرار گرفته است که باید بیش از پیش مورد بازبینی و تحقیق و تفحص قرار بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به این که در استان آذربایجان غربی مشکل اعتبارات فرهنگی وجود ندارد گفت: ما دنبال ایده ها و طرح های ناب هستیم و از طرح های کارشناسانه فرهنگی حمایت می کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این نشست با اشاره به این که انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز از این پس کار خود را آغاز خواهد نمود گفت: با توجه و عنایت ویژه استاندار آذربایجان غربی این انجمن بعد از سال ها در استان کار رسمی خود را آغاز خواهد کرد.

دکتر فارسیجانی، معاون ارتباطات، بین الملل و امور استانهای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور نیز در این جلسه گفت: استان آذربایجان غربی به لحاظ تنوع قومیتی و شرایط خاص جغرافیایی می تواند در زمینه مسائل فرهنگی و ارتباط با ۳ کشور همسایه در زمینه های مختلف فرهنگی مؤثر باشد.

دکتر جمالی، معاون پژوهش و برنامه ریزی این انجمن نیز با اشاره به این که آذربایجان غربی می تواند به عنوان پایتخت فرهنگی کشور به شمار آید گفت: پیشینه و سابقه تاریخی این استان بسیار وسیع است و باید بدان توجه ویژه ای شود.

دکتر جمالی ادامه داد: بخشی از هویت ملی و آینده فرهنگی ما در سایه بازشناسی زندگی مفاخر و وارد کردن شاخص های فرهنگی این بزرگواران در زندگی فرهنگی امروزی است.

در این نشست دکتر فارسیجانی از استاندار آذربایجان غربی به جهت حمایت های ایشان در زمینه شروع به فعالیت این انجمن در استان تقدیر کرد.

گفتنی است در ادامه از متولیان و محققان فرهنگی استان نیز تقدیر شد.

گزارش تصویری نشست