دکتر داوری اردکانی در گفت و گوی اختصاصی با «مفاخر ماندگار»

انجمن مفاخر از فرهنگ کشور پاسداری می‌کند

دکتر داوری اردکانی همیشه یک استاد و یک معلم بوده است و اگر امروز هم اقتضا کند، باز هم درس می دهد و تا آخرین لحظات از پرورش شاگرد و تدریس و دانشگاه دست برنداشته و نمی دارد و شاگردان زیادی را پرورانده است که امروز اکثر این شاگردان، خود از استادانند…؛ دکتر داوری یک […]

دکتر داوری اردکانی همیشه یک استاد و یک معلم بوده است و اگر امروز هم اقتضا کند، باز هم درس می دهد و تا آخرین لحظات از پرورش شاگرد و تدریس و دانشگاه دست برنداشته و نمی دارد و شاگردان زیادی را پرورانده است که امروز اکثر این شاگردان، خود از استادانند…؛ دکتر داوری یک نویسنده و مؤلف است. ایشان نویسنده بسیار توانایی است و قلم خیلی خوبی هم دارد و از جوانی تا به حال قلم فرسایی کرده و مقالات خوبی نوشته است.بسیاری از آثار ایشان با مسائل روز در ارتباط است. ایشان در سمت های علمی- فرهنگی که داشته است، یعنی در مدیریت گروه فلسفه دانشگاه تهران، در ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و در دوره ریاست فرهنگستان علوم، مدیریت بسیار خوبی از خود نشان داده است. هر جایی که ایشان مدیریت داشته، موقعیت علمی و فرهنگی آن را به خوبی حفظ کرده است. دکتر داوری همچنین مشاور خوبی در امور علمی و فرهنگی هستند. من در جلسات بسیار زیادی با ایشان شرکت کرده و با هم بوده ایم و همیشه پیشنهادهای مهم و جامع و کارآمدی از جانب ایشان مطرح شده است که بسیار کارگشا بوده و هست.» این ها جملاتی کوتاه اما گویا و جامع از زبان دکتر غلامرضا اعوانی رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است که در وصف شخصیت علمی و عملی استاد دکتر رضا داوری اردکانی بیان شده است. استاد و حکیم برجسته ای که در اکثر شاخه های علوم انسانی از فلسفه و عرفان گرفته تا الهیات و جامعه شناسی و دین پژوهی؛ آراء، اندیشه ها و آثار قلمی او مطمح نظر جویندگان حقیقت است.
بیش از دو دهه از حضور این استاد و چهره ماندگار در جایگاه ریاست فرهنگستان علوم ایران می گذرد و خروجی های علمی و کاربردی این نهاد مهم و تأثیر گذار فرهنگی کشور، حاکی از آن است که این استاد با سابقه فلسفه وحکمت ید توانایی در عرصه مدیریت نیز دارد. در گفت و گوی اختصاصی با ریاست فرهنگستان علوم ایران مرور کوتاهی داریم بر دیدگاه های او در عرصه مفاخر پژوهی و جایگاه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سپهر فرهنگی ایران.

دانلود گفت و گوی اختصاصی دکتر داوری اردکانی با دوماهنامه «مفاخر ماندگار»