اهدای جایزه‌ دکتر رضا داوری اردکانی به پایان‌نامه‌ برتر فلسفه

تاریخ ایجاد : شنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ به منظور تشویق دانشجویان دکتری دوره‌ فلسفه در نگارش پایان‌نامه‌های ارزشمند، نخستین دوره‌ اهدای جایزه‌ دکتر رضا داوری‌اردکانی به برترین پایان‌نامه‌ دکتری رشته‌ فلسفه که در سال ۱۳۹۳ دفاع شده است، یکشنبه ۲۴ خرداد ساعت ۱۶ و۳۰ دقیقه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. در این مراسم […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۴

ehda-jayeze-dr-ardakaniبه منظور تشویق دانشجویان دکتری دوره‌ فلسفه در نگارش پایان‌نامه‌های ارزشمند، نخستین دوره‌ اهدای جایزه‌ دکتر رضا داوری‌اردکانی به برترین پایان‌نامه‌ دکتری رشته‌ فلسفه که در سال ۱۳۹۳ دفاع شده است، یکشنبه ۲۴ خرداد ساعت ۱۶ و۳۰ دقیقه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

در این مراسم که با حضور اصحاب فرهنگ و اندیشه برگزار می‌شود، دکتر رضا داوری‌اردکانی، دکتر پرویز ضیاء شهابی، دکتر سیدحمید طالب‌زاده، دکتر شهرام پازوکی، دکتر سیدمحمدرضا بهشتی و دکتر علی‌اصغر مصلح از سنت فلسفی در ایران و وضعیت پژوهش در حوزه‌ فلسفه و ارتباط آن با نیازهای فکری جامعه سخن می‌گویند و گزارشی از وضعیت پایان‌نامه‌های فلسفی و آثار فلسفی در سال ۱۳۹۳ و ویژگی پایان‌نامه‌ برگزیده ارائه می‌شود.

بی‌شک، اقبال به فلسفه در سه دهه‌ گذشته‌ در ایران بسیار قابل توجه است. انتشار آثار متعدد فلسفی، در حوزه فلسفه‌ غرب و اسلامی، انتشار مقالات و مباحث مختلف فلسفی در رسانه‌ها، برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها و گفت‌وگوهای مختلف فلسفی و فکری، تاسیس و گسترش گروه‌های فلسفی در دانشگاه‌های مختلف، علاقه و حضور دانشجویان در دوره‌های تحصیلات تکمیلی فلسفه وغیره گواه این اقبال است.

هنوز هم این پرسش مطرح است که کارکرد فلسفه در تاریخ معرفت بشری چیست؟ فلسفه به چه کار می‌آید و تا چه حد با واقعیت‌های زندگی روزمره‌ ما در ارتباط است و به راستی مقام فلسفه و کار فیلسوف چیست؟ و بسیاری پرسش‌های دیگر. در نیم قرن گذشته، دکتر رضا داوری‌اردکانی، هم در مقام استادی رشته‌ فلسفه و هم به عنوان متفکری در عرصه‌ اجتماع، با انتشار کتاب‌ها و مقالات فراوان، با راهنمایی رساله‌های بسیار در حوزه‌ فلسفه و با سخنرانی و طرح مباحث گوناگون، تلاش کرده است که به وضعیت فلسفه و تفکر در ایران معاصر بپردازد و به بخشی از این پرسش‌ها پاسخ دهد.

تاثیر دکتر داوری در تربیت دانشجویان مستعد در دوره‌های دکتری فلسفه نیز روشن و هویداست. علاقه‌مندان به تفکر و آثار فلسفی می‌توانند برای حضور در این برنامه به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند.