اهدای لوح تقدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به استاد محمد علی موحد

چهارشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۷ مراسم بزرگداشت محمدعلی موحد، مولوی شناس و شمس‌شناس  برجسته کشور روز سه شنبه ۲۷ آذر ماه در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم که با حضور چهره هایی چون غلامعلی حداد عادل، محمدرضا شفیعی کدکنی، حجت الله ایوبی ، حسن بلخاری، سید کاظم موسوی بجنوردی وجمعی از استادان […]

چهارشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۷

photo ۲۰۱۸ ۱۲ ۱۹ ۱۵ ۱۵ ۲۲

مراسم بزرگداشت محمدعلی موحد، مولوی شناس و شمس‌شناس  برجسته کشور روز سه شنبه ۲۷ آذر ماه در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم که با حضور چهره هایی چون غلامعلی حداد عادل، محمدرضا شفیعی کدکنی، حجت الله ایوبی ، حسن بلخاری، سید کاظم موسوی بجنوردی وجمعی از استادان و علاقه‌مندان  به حوزه تاریخ و ادبیات برگزارشد، از تمبر یادبود استاد محمدعلی موحد رونمایی و نشان یونسکو و لوح تقدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به این استاد فرهیخته تقدیم شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران  دراین برنامه گفت:«استاد محمد علی موحد خود یک اثر هنری است. خود اثر هنری طربناک است. خودش شور انگیز است. دوست دارم همه‌ی جوانان اهل دل، این طرب را ببینند و این طرب را احساس کنند.» درادامه احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو با اشاره به اینکه «موحد» بزرگ است ونیازی به  بزرگداشت ندارد، بیان کرد: «امروز آثار علمی استاد موحد جز افتخارات علمی و فرهنگی ملی مورد توجه است.» درادامه این مراسم غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، درباره محمد علی موحد گفت: «موحد یک دانشمند به تمام معناست. با علوم حوزوی و معارف اسلامی بسباری آشناست و به زبان عربی تسلط کامل دارد. گواه این سخن، ترجمه او از رحله ابن بطوطه است که در سی سالگی به انجام رسیده است.»
در ادامه این مراسم، نشان  عالی یونسکو ولوح تقدیرانجمن آثارومفاخر فرهنگی به محمد علی موحد اعطا و کتاب مقامات شمس باترجمه این استاد باسابقه حوزه ادبیات و تاریخ با حضور غلامعلی حداد عادل،سید کاظم موسوی بجنوردی، حسن بلخاری وحسین معصومی همدانی رونمایی شد.
درپایان این برنامه محمد علی موحد هم به ایراد سخت پرداخت و گفت:« من این  جلسه تحسین و ترغیب را به ریش نمی‌گیرم و امر به من مشتبه نمی‌شود. خودم را بهتر از دیگران می‌شناسم. به قول خاقانی هیچ اگر سایه پذیرد منم آن سایه هیچ. وقتی از حقیقت مراسم بزرگداشت آگاه شدم که کار از کار گذشته بود و تن به قضا دادم.» گفتنی است پیش از این درسال ۱۳۸۶  بزرگداشت دکترمحمد علی موحد در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار و از خدمات علمی و فرهنگی این استاد برجسته کشور تجلیل به عمل آمده بود