اهدا نشان شوالیه به ژاله آموزگار

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۵  نشان شوالیه (لژیون دونور) به ژاله آموزگار، پژوهشگر و عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، از سوی سفیر فرانسه در تهران اهدا شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، نشان شوالیه (لژیون دونور) طی مراسمی در روز پنجشنبه دهم تیرماه ۱۳۹۵ و در محل سفارت […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۵

neshan-shovalie-jhale-amozegar نشان شوالیه (لژیون دونور) به ژاله آموزگار، پژوهشگر و عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، از سوی سفیر فرانسه در تهران اهدا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، نشان شوالیه (لژیون دونور) طی مراسمی در روز پنجشنبه دهم تیرماه ۱۳۹۵ و در محل سفارت فرانسه در تهران و از سوی سفیر این کشور به ژاله آموزگار اهدا شد.

در این مراسم شخصیت‌هایی چون داریوش شایگان، علی‌اشرف صادقی، حامد فولادوند، علی دهباشی، حمید امجد، نیّر طهوری، علی‌اصغر سعیدی، آذرتاش آذرنوش، پری صابری، منصوره اتحادیه، پرینوش گنجی، امیرسعید الهی و عده‌ای دیگر از استادان و دانشجویان حضور داشتند.

سفیر فرانسه در ابتدای این مراسم از جایگاه علمی دکتر ژاله آموزگار سخن گفت و سپس نشان شوالیه به وی داده شد.

در ادامه آموزگار در بخشی از سخنانش گفت: من به نسل «ممکن‌ها» تعلق دارم. نسلی که در زندگی خود هدف داشت.

وی سپس به زادگاه خود شهر خوی اشاره کرد و گفت: من برکشیده آن شهر هستم.

این استاد دانشگاه تهران سپس به دوران تحصیل خود در دانشگاه تبریز و سوربن اشاره کرد و در ادامه از استادان خود بنونیست، ژیلبرت لازارت و ژان دومناژ یاد کرد و از سفیر فرانسه برای برگزاری این مراسم تشکر کرد.

ژاله آموزگار یگانه (زادهٔ ۱۲ آذر ۱۳۱۸ در خوی) پژوهشگر ایرانی فرهنگ و زبان‌های باستانی است. او دکتری زبان‌های باستانی (زبان‌های ایرانی و ادبیات مزدیسنی) از دانشگاه سوربن دارد و بیش از ۳۰ سال در دانشگاه تهران تدریس کرده‌است.