باستان شناسی یک کتاب: نسخه‌ای مصور از رشیدالدین و حافظ ابرو در توپکاپی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۶ یکصد و یکمین نشست مؤسسۀ پژوهشی میراث به بررسی نسخه جامع‌التواریخ رشیدالدین فضل‌الله همدانی اختصاص دارد. این نسخۀ ارزشمند در کتابخانه کاخ توپکاپی استانبول نگهداری می‌شود و دکتر محمدرضا غیاثیان (عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان) دربارۀ این نسخه و اهمیت آن سخنرانی می‌کند. این نشست در روز چهارشنبه […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۶

bastanshenasi noskhe mosavar rashidedin hafez abroیکصد و یکمین نشست مؤسسۀ پژوهشی میراث به بررسی نسخه جامع‌التواریخ رشیدالدین فضل‌الله همدانی اختصاص دارد. این نسخۀ ارزشمند در کتابخانه کاخ توپکاپی استانبول نگهداری می‌شود و دکتر محمدرضا غیاثیان (عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان) دربارۀ این نسخه و اهمیت آن سخنرانی می‌کند.

این نشست در روز چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۳۰ الی۱۸:۳۰ در محل مؤسسه واقع در تهران- خیابان انقلاب- بین ابوریحان و دانشگاه- ساختمان فروردین- طبقه ۲- واحد ۹ برگزار می‌شود.

نسخه خزینه ۱۶۵۳ در کتابخانه کاخ توپکاپی استانبول یکی از معدود نسخه‌های باقی مانده از جامع‌­التواریخ رشیدالدین بوده که تحت حمایت خود مؤلف در ربع رشیدی استنساخ شده است. در سال­‌های حکومت شاهرخ، به هرات منتقل شده و چون بخش‌­هایی از کتاب مفقود شده بود به دستور شاهرخ تکمیل و نوسازی می­‌شود. مأمور تکمیل نسخه مورخ نامدار دوره تیموری حافظ ابرو بوده که تغییراتی در آن صورت داده که مهم­ترین آنها جایگزینی بخش تاریخ ماقبل اسلام آن با جلد اول مجمع‌التواریخ خود است. در قرون بعد صفویان و عثمانی‌­ها نیز تغییراتی در آن ایجاد می‌­کنند. اهمیت این نسخه از چند جهت قابل تبیین می‌باشد: اول، یکی از سه نسخه تاریخ‌­دار باقی مانده از جامع‌­التواریخ استنساخ شده در ربع رشیدی است؛ دوم، تنها نسخه باقی مانده از مجمع‌التواریخ حافظ ابرو بوده که توسط خود مؤلف کتابت شده؛ و سوم، نسخه­‌های متعددی در طول تاریخ به طور مستقیم یا غیر مستقیم از آن رونویسی شده و این نکته برخی محققان معاصر را در شناسایی متن آنها گمراه کرده است.

سخنران این نشست محمدرضا غیاثیان، دکترای هنر اسلامی از دانشگاه بامبرگِ آلمان، استادیار دانشگاه کاشان در گروه مطالعات عالی هنر است.