بانو عزت ملک (سودآور) دار فانی را وداع گفت

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۷ تیر ۱۳۹۳ بانو عزت ملک (سودآور) واقف و فرزند حاج حسین ملک روز یکشنبه ۱ تیر دار فانی را وداع گفت. بانو عزت ملک فرزند ارشد حاج حسین آقا و نوابه قدسیه (صبیه حاج سید عبدا…، متولی مسجد گوهر شاد) بود که دردهۀ آخر قرن ۱۳ هجری شمسی در مشهد […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۷ تیر ۱۳۹۳

dargozasht-bano-ezzatmalekبانو عزت ملک (سودآور) واقف و فرزند حاج حسین ملک روز یکشنبه ۱ تیر دار فانی را وداع گفت.

بانو عزت ملک فرزند ارشد حاج حسین آقا و نوابه قدسیه (صبیه حاج سید عبدا…، متولی مسجد گوهر شاد) بود که دردهۀ آخر قرن ۱۳ هجری شمسی در مشهد دیده به جهان گشود. وی به دلیل علاقۀ وافر به هنر و فرهنگ ایران از سوی پدر طی وقفنامه های موجود، ناظر استصوابی موقوفات ملک شد.
عزت خانم در دوم آذر ماه ۱۳۸۵ طی مراسمی ،مجموعه اهدایی خود را با ۴۷ قطعه اثر نفیس در موزه ملی ملک به نمایش گذاشت. این آثار برگزیده و منحصر به فرد که اغلب از خارج کشور خریداری و به زادگاه اصلی خود بازگردانده شد، از تنوع چشمگیری برخوردار است.
قرآن‌های نفیس، قطعات خوشنویسی، تابلوهای رنگ و روغن و آبرنگ ، دو سند وقفنامه و مبایعه نامه از جمله آثار برگزیده هنرمندان ایرانی دوره صفویه و قاجارهستند که در این گنجینه نگهداری می‌شوند.
مراسم یادبود این بانوی واقف روز شنبه ساعت ۱۹ در کتابخانه و موزۀ ملک به نشانی خیابان امام خمینی (ره)، خیابان ملل متحد (باغ ملی) برگزار می‌شود.