برپایی مراسم بزرگداشت گراردو نیولی، ایران‌شناس ایتالیایی در شهر کتاب

تاریخ ایجاد : شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۵ بزرگداشت گراردو نیولی به مناسبت حضور ایتالیا به عنوان میهمان ویژه‌ سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در شهر کتاب مرکزی برگزار می‌شود. مرکز فرهنگی شهر کتاب به مناسبت این که کشور ایتالیا در اردیبهشت سال ۱۳۹۶ میهمان ویژه‌ سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است در یک سال آینده […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۵

bozorgdasht-gerado-nioliبزرگداشت گراردو نیولی به مناسبت حضور ایتالیا به عنوان میهمان ویژه‌ سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در شهر کتاب مرکزی برگزار می‌شود.

مرکز فرهنگی شهر کتاب به مناسبت این که کشور ایتالیا در اردیبهشت سال ۱۳۹۶ میهمان ویژه‌ سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است در یک سال آینده نشست‌های مختلفی را برای شناخت فرهنگ و تمدن ایتالیا و مناسبات فرهنگی ایران و ایتالیا در تهران، شیراز، رم، فلورانس و بولونیا برگزار می‌کند.

در این نشست دکتر کارلو چرتی (رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران)، دکتر محمود جعفری‌دهقی (مدیرگروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران) و دکتر عسگر بهرامی (عضو هیات علمی دایره المعارف اسلامی) سخنرانی می‌کنند.

گراردو نیولی، استاد برجسته‌ تاریخ دین و زبان‌های باستانی ایران و از حامیان بزرگ ایران‌شناسی در سطح جهانی بود که در سال ۲۰۱۲ درگذشت. او طی سال‌ها پژوهش و آموزش، بستر رشد مطالعات ایرانی و همچنین لغت‌شناسی ایرانی را در ایتالیا فراهم کرد.

عرصه‌ پژوهش‌های وی دین زرتشتی، مانویت، مفهوم ایران و رابطه‌ دین و دولت در ایران باستان بود. نیولی دانشمندی ژرف‌نگر و نکته‌بین بود و تا پایان سال ۲۰۰۱، هشت عنوان کتاب و بیش از ۲۰۰ مقاله به زبان‌های ایتالیایی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی در مجلات و مجموعه‌های خارجی از وی منتشر شده است. از میان آثار پروفسور نیولی کتاب‌های «از زردشت تا مانی»، «زرتشت در تاریخ»، «زمان و زادگاه زرتشت»، «مقالاتی چند درباره‌ی اوستا» و «آرمان ایران» به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

نشست هفتگی شهر کتاب سه‌شنبه ۲۹ تیر ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم، مرکز فرهنگی شهر کتاب برپا خواهد شد.