برگزاری آئین اختتامیه نخستین جایزه هنر و ادبیات محتشم

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ آئین اختتامیه نخستین جایزه هنر و ادبیات محتشم عصر روز یکشنبه ۱۱ خرداد در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، برزین ضرغامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۳

ekhtetamie-adabiat-mohtashamآئین اختتامیه نخستین جایزه هنر و ادبیات محتشم عصر روز یکشنبه ۱۱ خرداد در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، برزین ضرغامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و برگزارکننده این جایزه در سخنانی در این برنامه با تقدیر از تلاش شاعرانی مانند ساعد باقری و سهیل محمودی در برپایی این جشنواره، گفت: ما در این دوره توانستیم بخش ادبی جشنواره محتشم را برپا کنیم و به دلایلی هم نتوانستیم بخش هنری آن را عملیاتی کنیم.
وی از تلاش برای استوار کردن این جایزه خبر داد و افزود: ما به دنبال این هستیم که جایزه فرهنگ و هنر محتشم را راه‌اندازی و آن را به یک جایزه اصلی، فراگیر و بزرگ در کشور تبدیل کنیم تا همه کسانی که در این حوزه کار می‌کنند، بتوانند در این خصوص تولید محتوا کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران همچنین گفت: امیدواریم از زمان پیش رویمان نهایت استفاده را بکنیم و بتوانیم این جایزه را قبل از پایان یافتن محرم و صفر برپا و از برگزیدگان رشته‌های مختلف قدردانی کنیم.
در این برنامه که اجرای آن را سهیل محمودی بر عهده داشت، همچنین ساعد باقری شاعر و داور جایزه ادبی محتشم هم به نمایندگی از هیئت داوران در سخنانی با اشاره به نوپا بودن این جایزه، گفت: اطمینان می‌دهم حرکت بسیار خوبی شروع شده است کما اینکه سطح شعرهای این دوره به لحاظ کمی و کیفی خوب بود و حیف است این حرکت متوقف بماند. این آثار اگر چاپ شود، آنگاه فاصله این کارها با کارهای دیگر را خواهیم دید.
وی از داوری حدود ۱۰۰۰ شعر در اولین جایزه ادبی محتشم خبر داد و استفاده خوب شاعران از اطلاعات و داشته‌های‌ دانشی خود را برای پرداخت شعرها و باز کردن پنجره‌های تازه به سمت موضوعات مرتبط با عاشورا را از ویژگی‌های این آثار برشمرد و افزود: همه می‌دانند که من و دوستانم درباره جشنواره‌ها، خیلی نگاه خوب و مثبتی نداریم و معتقدیم اینها باعث جشنواره‌پروری هنرمندان و شاعران می‌شود اما به برکت نام ابا عبدالله(ع) آثاری از شاعران جوان به جشنواره ادبی محتشم رسید که بسیار شوق‌افزا است.
باقری ادامه داد: اغلب هزینه‌هایی که برای برنامه‌های آئینی که با نام آئینی هم برگزار می‌شود و لابد با نیت خیر است، شبه تشریفاتی است. این همه هزینه انبوه و بیهوده که می‌شود، چرا جایی نیست که ارتباط مداومی با شاعران جوان داشته باشد؟ آیا کسی نگاهش به این هست که این استعدادها گنج هستند.
در پایان این برنامه و پس از چند شعرخوانی و اجرای موسیقی، برگزیدگان جشنواره ادبی محتشم معرفی شدند و جوایز آنها اعطا شد.