برگزاری آئین اختتامیه هفته بزرگداشت حکیم نظامی در استان خراسان شمالی

آئین اختتامیه هفته بزرگداشت حکیم نظامی در استان خراسان شمالی هجدهم اسفندماه ۱۴۰۱ در سالن گلشن شهرستان بجنورد برگزار شد. در این مراسم که با حضور جمعی از استادان زبان و ادب فارسی و نظامی پژوهان استان برگزار گردید سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی طی سخنانی […]

آئین اختتامیه هفته بزرگداشت حکیم نظامی در استان خراسان شمالی هجدهم اسفندماه ۱۴۰۱ در سالن گلشن شهرستان بجنورد برگزار شد.
در این مراسم که با حضور جمعی از استادان زبان و ادب فارسی و نظامی پژوهان استان برگزار گردید سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی طی سخنانی گفت: نقش ادبیات فارسی و حکیم نظامی در تمدن بزرگ اسلامی بی بدیل است.
او با بیان اینکه تمدن ها با دو عنصر دانش و فرهنگ شکل گرفته و به رشد رسیده اند، افزود: حکیم نظامی از شاعران پارسی گوی بسیار قدرتمندی است که با داستان سرایی و نگاه حکیمانه به آموزه های اجتماعی و تمامی آیات قرآن توانست با هنر شعر و ادبیات در ذهن مردم جاودانه شود.
سرشته تصریح کرد: حکیم نظامی یکی از چهره‌های برآمده از دوران درخشان تمدن ایرانی اسلامی در قرن ششم است که گذشته از مقام شامخ او در شعر و ادب و حماسه سرایی فارسی، فیلسوفی بزرگ و عارفی وارسته بود.
او در ادامه به بزرگداشت حکیم نظامی اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری این بزرگداشت به ویژه برای دانش آموزان آشنایی آنها با افکار و اندیشه این شاعر بزرگ است.
در ادامه این آئین محمود صادقی زاده نظامی پژوه و آیگون علیزاده استاد دانشگاه باکو درباره جایگاه و اهمیت شعر و اندیشه حکیم نظامی سخنرانی کردند.
در پایان این مراسم نیز برگزیدگان پویش نظامی خوانی در خراسان شمالی شامگاه پنجشنبه در مجتمع فرهنگی و هنری گلشن بجنورد طی مراسمی با حضور جمعی از مسوولان معرفی و تجلیل شدند.
در این پویش دانش آموزان دوره دوم ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم با ارسال فیلم کوتاه سه تا پنج دقیقه ای با موضوع بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی شرکت کردند.
براساس رای هیات داوران پویش نظامی خوانی در خراسان شمالی متشکل از امید ایزانلو رییس اداره فرهنگی و هنری و مهتاب سلیمانی کارشناس فرهنگی هنری اداره کل آموزش و پرورش استان آرای خود را اعلام کردند.
دانش آموزان برگزیده متوسطه دوم:
رتبه اول: زهرا مساعد از دبیرستان شهید فراهی شهرستان فاروج
رتبه دوم: آناهیتا رمضانی از دبیرستان شهید مین باشی شهرستان جاجرم
دانش آموزان برگزیده متوسطه اول:
رتبه اول: مریم رحیمی از دبیرستان عفت غلامان
رتبه دوم مشترک: فاطمه عباسپور و رضوان شعبانی از دبیرستان حضرت خدیجه(س)
رتبه سوم : مهدیس رحمانی از دبیرستان پشنده شهرستان راز و جرگلان
دانش آموزان برگزیده دختر ابتدایی:
نفر اول: کیمیا ندایی از دبستان نخبگان شهرستان فاروج
رتبه دوم: فاطمه حمیدی منفرد از دبستان شهدا نوده شهرستان بجنورد
رتبه سوم: یسنا براتی از دبستان وقار شهرستان بجنورد
همچنین فاطمه گلی پور از دبستان عشایری شهر تیتکانلو فاروج، فاطمه خطیب از دبستان شاهد فاطمه الزهرا (س) شهرستان بجنورد و زهرا اعتمادنیا از دبستان وقار شهرستان بجنورد نیز شایسته تقدیر شدند.
دانش آموزان برگزیده پسر ابتدایی:
رتبه اول: علی محمدیان از دبستان شهدای نوده بجنورد
رتبه دوم : امیرعلی رحمانی از دبستان نخبگان فاروج
رتبه سوم : امیرحسین دبدبه از دبستان شهدای نوده بجنورد
همچنین آرش آذرخش از دبستان شهید عوض پور حسین آباد شهرستان شیروان و محمد حسام آرین از دبستان ایمان حصار گرمخان شهرستان بجنورد شایسته تقدیر شدند.
دانش آموز شایسته تقدیر مدارس خارج از استان خراسان شمالی:
محمد حسن لطفی از دبستان شاهد شهریاری زنجان
گفتنی است؛ در پایان مراسم ضمن تجلیل از برگزیدگان پویش نظامی خوانی از تعدادی از شاعران و هنرمندان با اهدا لوح تقدیر و هدیه ای به رسم یاد بود قدردانی شد.