برگزاری آئین نکوداشت استاد یدالله کابلی

چهارشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۸ کمیسیون ملی یونسکو – ایران با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و سازمان اسناد وکتابخانه ملی نشست آئین خورشید، ویژه نکوداشتِ پنج دهه هنرآفرینی «استاد یدالله کابلی» را شنبه ۲۹ تیرماه ۹۸ در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌کند. در این مراسم که از ساعت ۱۷:۰۰ آغاز خواهد شد حجت […]

چهارشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۸

bozorgdasht yadollah kaboli khansari

کمیسیون ملی یونسکو – ایران با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و سازمان اسناد وکتابخانه ملی نشست آئین خورشید، ویژه نکوداشتِ پنج دهه هنرآفرینی «استاد یدالله کابلی» را شنبه ۲۹ تیرماه ۹۸ در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌کند.

در این مراسم که از ساعت ۱۷:۰۰ آغاز خواهد شد حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، اشرف بروجردی، مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و استادانی چون امیراحمد فلسفی و  میرجلال الدین کزازی سخنرانی خواهند کرد.
همچنین از تاریخ ۳۰ تیرماه به مدت ۲ هفته نمایشگاه آثار این استاد، در محل گالری کمیسیون ملی یونسکو دائر خواهد بود.
یدالله کابلی خوانساری (متولد ۱۳۲۸ هجری شمسی در خوانسار) از استادان به نام شکسته نویسی و خوشنویسی ایران است. او همچنین  عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران و دارنده اولین گواهینامه استادی و درجه یک هنری در خط شکسته معاصر و از جمله چهره ماندگار ایران نیز هست.
از ابتکارات کابلی خوانساری ابداع کلید خط شکسته معاصر ایران و نیز ابداع قطعه پردازی با ترکیب بندی مختلف قلم از غبار تا جلی در صفحه‌ است، به‌طوری‌که هر قطعه‌ای فرم و فضاو ترکیبی خاص خود را پیدا می‌کند. از این استاد برجسته، بیش از ۳۳ نمایشگاه‌ انفرادی متعدد در ایران و کشورهای اروپایی و آسیایی و ایالت‌های مختلف آمریکا و کانادا برگزار شده‌است.

poster bozorgdasht yadollah kaboli khansari