برگزاری بزرگداشت حبیب‌الله آیت‌اللهی

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۷ دی ۱۳۹۲ مراسم بزرگداشت حبیب‌الله آیت‌اللهی، هنرمند نقاش، مولف و مترجم حوزه هنر و زیبایی‌شناسی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و موسس دانشکده هنر دانشگاه شااهد برگزار می‌شود. علیرضا اسماعیلی معاون پژوهشی و مدیر انتشارات فرهنگستان هنر  گفت: مراسم بزرگداشت دکتر حبیب‌الله آیت‌اللهی، هنرمند نقاش، مولف و مترجم حوزه زیبایی شناسی […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۷ دی ۱۳۹۲

habibollah-ayatollahi

مراسم بزرگداشت حبیب‌الله آیت‌اللهی، هنرمند نقاش، مولف و مترجم حوزه هنر و زیبایی‌شناسی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و موسس دانشکده هنر دانشگاه شااهد برگزار می‌شود.

علیرضا اسماعیلی معاون پژوهشی و مدیر انتشارات فرهنگستان هنر  گفت: مراسم بزرگداشت دکتر حبیب‌الله آیت‌اللهی، هنرمند نقاش، مولف و مترجم حوزه زیبایی شناسی و عضو پیوسته فرهنگستان هنر یکشنبه ۸ دی در سالن ایران زمین فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

وی افزود: در این مراسم محمد علی معلم دامغانی، رییس فرهنگستان هنر، حبیب الله صادقی، هنرمند نقاش و مدرس دانشگاه شاهد، محمد حسین حلیمی، هنرمند و پژوهشگر، جلال شباهنگی و محمدابراهیم جعفری، از هنرمندان نقاش پیشکسوت، درباره شخصیت هنری و جایگاه علمی دکتر آیت‌اللهی سخنرانی خواهند کرد.

اسماعیلی افزود: پس از سخنرانی‌ها، نمایشگاه آثار نقاشی، کتاب‌های تالیفی یا ترجمه‌های منتشر شده و پایان‌نامه‌های دکتری که با راهنمایی استاد آیت‌اللهی کار شده‌اند، رونمایی خواهد شد.

معاون پژوهشی فرهنگستان هنر در پایان گفتهمچنین ویژه‌نامه‌ بزرگداشت این مدرس و مترجم برتر حوزه هنر، شامل چند مقاله از تالیفات ایشان، مقاله‌هایی از هنرمندان و مدرسان برجسته هنر درباره دکتر آیت‌اللهی و تصاویری از آثار او، نیز در همین برنامه توزیع می‌شود.


زندگینامه

حبیب‌الله آیت اللهی متولد ۱۶ اسفند ۱۳۱۳ در شیراز استاو در سال ۱۳۳۸ با رتبه دانشجوی ممتاز از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

وی در سال ۱۳۴۹ در رشته تاریخ هنر تحلیلی و تطبیقی، مدرک دکترای خود را با پایان‌نامه «مقایسه عناصر هنر ایرانی پیش از اسلام و پس از اسلام» از دانشگاه سوربن پاریس دریافت کرد.

او همچنین در سال ۱۳۵۴ با گرفتن فرصت مطالعاتی در کشور فرانسه دوره کارشناسی ارشد زیبایی‌شناسی و دانش هنر و دوره دکترای هنرهای تجسمی علمی و عملی را با موفقیت گذراند و در همان مدت در رشته شهرسازی نیز آموزش دید و موفق به گرفتن درجه‌ای معادل دکترای در آن رشته شد.

‌آیت‌اللهی همچنین مؤسس دانشکده هنر دانشگاه شاهد و تدوین‌کننده برنامه‌های آن دانشگاه بود.  «نگره‌های هنرفلسفه‌ها، زیبایی شناسی و تاریخ هنر از زمان افلاطون تا روزگاران ما»، «تاریخ انتقادی هنر معاصر غرب» هر دو از ژان لوک شالومو و «درس‌های کاندینسکی در باهاوس» از واسیلی کاندینسکی نام چند عنوان از ترجمه‌های منتشر شده و همچنین «شیوه‌های مختلف نقد هنری»، «نگره هنر انقلاب اسلامی»، «مبانی نظری هنرهای تجسمی»، «ناباوری‌های باور شده» و «مبانی رنگ و کاربرد آن» نیز نام تعدادی از تالیفات منتشر شده این پژوهشگر است