برگزاری بزرگداشت دکتر اصغر مهدوی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ امسال دهمین سال درگذشت دکتر اصغر مهدوی سند شناس، نسخه شناس، و مصحح ایرانی است. به همین مناسبت سرای ایرانشناسی نشستی برای بزرگداشت ایشان برگزار می‌نماید. سخنران این مراسم استاد سید عبدالله انوار می‌باشد. این مراسم در تالار اجتماعات کتابخانه ملی ایران از ساعت ۱۰ تا ۱۲، سه […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۳

bozorgdasht-dr-asghar-mahdavi

امسال دهمین سال درگذشت دکتر اصغر مهدوی سند شناس، نسخه شناس، و مصحح ایرانی است. به همین مناسبت سرای ایرانشناسی نشستی برای بزرگداشت ایشان برگزار می‌نماید.

سخنران این مراسم استاد سید عبدالله انوار می‌باشد.
این مراسم در تالار اجتماعات کتابخانه ملی ایران از ساعت ۱۰ تا ۱۲، سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۳ برگزار خواهد شد.

درباره دکتر اصغر مهدوی
او فرزند حسین امین‌الضرب مهدوی بود. دکتر اصغر مهدوی پس از گذراندن دوران تحصیل در خانه و در دبستان وارد به دبیرستان دارالفنون شد و پس از آن تحصیلات خود را در دانشسرای عالی آغاز کرد و موفق به دریافت لیسانس حقوق تهران و لیسانس فلسفه از دانشکده ادبیات شد. تا این‌که برای ادامه تحصیلات دانشگاهی به فرانسه رفت و در رشته اقتصاد درجه دکتری گرفت. موضوع‏ رساله دکتریش دیوان محاسبات ایران بود.
وی یکی از بنیان‌گذارن کانون حقوق بود که به تشویق دکتر ارانی برای مطالعه و تحقیقات دانشجویی و ترجمه کتب در خانه پدری دکتر مهدوی ایجاد نمودند.
او در طول مدت خدمت‏ حقوق دانشگاهی خود را از زمان عضویت در دانشگاه صرف چاپ مجموعه کتاب‌هایی ‏کرد، از قبیل ترجمه قدیم فارسی از النهایه شیخ طوسی (شماره سوم در سه مجلد) به کوشش محمدتقی دانش‏‌پژوه و رجال برقی به‏ کوشش جلال‌الدین محدث و تحقیق عباس اقبال در سرگذشت، میرزا تقی‌‌خان امیرکبیر و مجموعه اسناد و مدارک چاپ نشده درباره‏ سید جمال مشهور به افغانی.
وی دارای مجموعه‌ای بسیار نفیس از کتب خطی و قدیمی ایران بودند که در مدت بیست سال و با تلاش زیاد جمع‌آوری نموده و هم‌چنین به سبب گنجینه ماندگار امین‌الضرب اول و دوم بر جای مانده بود.
تصحیح سیره‌‌النبی ابن هشام گواه صادق بر اطلاع دقیق دکتر اصغر مهدوی بر علوم اسلامی است و چون دانش آموخته علم اقتصاد از دانشگاه‌های فرانسه بود دست به تالیفاتی در این زمنیه زد که از بهترین آثار منتشر شده در این حوزه می‌باشند.
سرانجام استاد اصغر مهدوی در ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۸۳ ش و در سن ۸۹ سالگی چشم از جهان فرو بست.
محسن جعفری مذهب