برگزاری شب دکتر احسان اشراقی

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ انجمن علمی دانشجویان تاریخ دانشگاه تهران به همراه مجلۀ بخارا شب احسان اشراقی را برگزار می کند. در این نشست منصوره اتحادیه، رسول جعفریان، منصور صفت گل، محمدباقر وثوقی و ناصر تکمیل همایون دربارۀ خدمات علمی دکتر احسان اشراقی سخن خواهند گفت. نمایش فیلم مستندی دربارۀ استاد احسان […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۴

ehsan-eshraghiانجمن علمی دانشجویان تاریخ دانشگاه تهران به همراه مجلۀ بخارا شب احسان اشراقی را برگزار می کند.

در این نشست منصوره اتحادیه، رسول جعفریان، منصور صفت گل، محمدباقر وثوقی و ناصر تکمیل همایون دربارۀ خدمات علمی دکتر احسان اشراقی سخن خواهند گفت. نمایش فیلم مستندی دربارۀ استاد احسان اشراقی ساختۀ میرهاشمی و اجرای قطعاتی با تنبور توسط کامبیز مافی از دیگر برنامه‌های این مراسم است.

این نشست روز یکشنبه ۱۰ خرداد  ساعت ۱۷ در کانون زبان فارسی واقع در سه راه زعفرانیه، برگزار خواهد شد.

آشنایی با زندگی و خدمات علمی دکتر احسان اشراقی

 اشراقی در سال ۱۳۰۷در قزوین به‌دنیا آمد. وی دارای دکترای تخصصی تاریخ از دانشگاه تهران و هم اکنون عضو پیوسته فرهنگستان علوم است. وی کارشناسی رشتۀ تاریخ و جغرافیا را از دانشگاه تهران در سال ۱۳۲۸ دریافت و در سال ۱۳۴۱ مدرک کارشناسی ارشد رشته تاریخ و علوم اجتماعی خود را باز هم از دانشگاه تهران کسب کرد و موفق به دریافت دکترای رشته تاریخ از همین دانشگاه در سال ۱۳۴۸شد.

اشراقی  به مدت ۲۰ سال مدیر گروه آموزش تاریخ دانشگاه تهران، دو سال معاون آموزشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی در دانشگاه تهران و دو سال عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران بوده است. اشراقی ۵۰ سال است که در مراکز دانشگاهی و موسسات آموزش عالی به امر تدریس فعالیت دارد. وی استاد ممتاز دانشکدۀ ادبیات دانشگاه تهران است و تاکنون ۵۰ مقاله در زمینه تاریخ، شش کتاب تألیفی و سه ترجمه‌ از وی منتشر شده که از جمله این آثار می‌توان به بیهقی تصویرگر زمان، تاریخ جهان آرای عباسی و خلاصه التواریخ اشاره کرد.