برگزاری شب سیستان و بلوچستان از سلسله شب‌های وحدت ملی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ شب سیستان و بلوچستان در بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار برگزار می‌شود. بعد از برگزاری شب کردستان از سلسله شب‌های وحدت ملی که بنیاد موقوفات دکتر افشار برگزار می‌کند در عصر شنبه هفتم بهمن ماه ۱۳۹۶ ساعت پنج بعد ازظهر شب سیستان وبلوچستان برگزار می‌شود. در این مراسم […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۶

shab systan balochestanشب سیستان و بلوچستان در بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار برگزار می‌شود.

بعد از برگزاری شب کردستان از سلسله شب‌های وحدت ملی که بنیاد موقوفات دکتر افشار برگزار می‌کند در عصر شنبه هفتم بهمن ماه ۱۳۹۶ ساعت پنج بعد ازظهر شب سیستان وبلوچستان برگزار می‌شود.

در این مراسم استادان: سید مصطفی محقق داماد، عالیه کرد زعفرانلو، محمد عثمان حسین بر،  عبدالوهاب شهلی بر، و داود نارویی سخنرانی خواهند کرد.

همچنین فیلم مستند ” بی شناسنامه ها” به کارگردانی فرهاد ورهرام به نمایش در می‌آید.
استان سیستان و بلوچستان دومین استان کشور به لحاظ وسعت است، استانی که در شرق با دو کشور افغانستان و پاکستان هم‌مرز است و در جنوب، در گستره‌ای بزرگ با آب‌های دریای عمان همنفس است. استان در واقع از دو ناحیۀ سیستان در شمال، و بلوچستان در جنوب تشکیل شده است. سیستان مسطح است و آبشخورش رود هیرمند که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد و به هامون می‌ریزد. اقلیمی بس کهن و تاریخی با شهرسوخته‌اش که قدمتی پنج هزار ساله دارد و رسماً جزو میراث جهانی به حساب می‌آید. نام قدیم سیستان در نزد مورخین یونانی درانگیانا بوده است که ضبط‌های دیگرش زرنگای و سرنگای است. نام بومی آن زرنک است و ظاهراً با حمله سکایان به منطقه در ۱۲۸ پیش از میلاد، نام سکستان و بعد سیستان به آن داده شده است. سیستان جایگاهی مهم در افسانه‌ها، اساطیر و حماسه‌های ایرانی دارد.
ناحیۀ بلوچستان اما کوهستانی است، شمالش کویر لوت و جنوبش دریای عمان. کوه آتشفشانش، تفتان، هنوز زنده است. هوای بلوچستان در ارتفاعات شمالی معتدل و در سواحل بسیار گرم است.
نشانی: خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره دوازده، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار.