برگزاری مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رضوی با حضور وزیر ارشاد

برگزاری مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رضوی با حضور وزیر ارشاد تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۷ شهریور ۱۳۹۴ مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رضوی با حضور وزیر ارشاد،  ۳ شهریور ۱۳۹۴ برگزار شد. سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) همزمان با شب میلاد باسعادت امام رضا(ع)، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با قرائت پیام […]

برگزاری مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رضوی با حضور وزیر ارشاد

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۷ شهریور ۱۳۹۴

sizdahomin-jashnvare-beinolmelali-emam-rezaمراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رضوی با حضور وزیر ارشاد،  ۳ شهریور ۱۳۹۴ برگزار شد.

سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) همزمان با شب میلاد باسعادت امام رضا(ع)، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با قرائت پیام رییس جمهوری، طی مراسمی باشکوه در مشهد الرضا(ع) به پایان رسید.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران خطاب به سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) پیامی صادر کرد که این پیام در آیین اختتامیه این جشنواره توسط علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سزد که بر سر خورشید سایه اندازیم           کنون که سایه شمس الشموس بر سر ماست

ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و اسوه تدبیر و محبت؛ حضرت امام رضا (ع) را گرامی داشته و حضور تمامی هنرمندان و فرهیختگان متعهد را در سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری که به نام مبارک این امام همام زینت یافته ارج می‌نهم.

ایران عزیز ستاره هدایتی از منظومه ولایت را روشنایی بخش دیدگان و امید آفرین دل‌های خود ساخته؛ که نماد علم و حکمت، فکر و منطق، و تدبیر و اعتدال بوده است. مناظرهای سنگین و سدید آن حضرت با سران و علمای ادیان و فرقه‌های هم عصر ایشان، مایه مباهات و فخر اسلام و به ویژه تشیع در سراسر ادوار تاریخ بوده و خواهد بود.

این جشنواره مبارک که برای ترویج اندیشه‌های ناب و اعتدال رضوی، و با محوریت گفتگوی بین ادیان و مذاهب و تکیه بر منطق و استدلال در موارد اختلافی برگزار شده، می‌تواند بستری مناسب برای تعامل سازنده در جهان و به ویژه در همدلی و همگرایی پیروان ادیان و مذاهب فراهم سازد.

دستاورد یک سال توجه ویژه و مشارکت همدلانه با اهالی نیک اندیش فرهنگ و ادب و شیفتگان اقلیم پرطراوت و امید بخش هنر، گنجینه گران‌بهایی است که آثار و ثمرات ماندگار آن می‌تواند منشا خلاقیت‌ها و آفرینش‌های تازه و اثرگذار شود.

یقیناً این اقدام چشمگیر که به اهتمام عاشقان گسترش و ترویج فرهنگ رضوی برگزار شده، گامی بزرگ در راه اعتلای سرمایه‌های معنوی و فرهنگی ملت بزرگ ایران است.

درک ابعاد وجودی و آشنایی با عمق فضایل آن امام مهربانی از منظر هنر متعهد و هنرمندان عزیز کشور، تلاشی مدبرانه برای نهادینه کردن فرهنگ متعالی تشیع است، چرا که آفرینش‌های هنری نغمات و انواری است که چون از دل هنرمند بر می‌خیزد، لاجرم به دل همگان می‌نشیند.

انسان معاصر در پرتو آموزه‌های تعالی بخش دینی و مشی مبتنی بر اعتدال و خرد ورزی رضوی می‌تواند به آهنگ زندگی خود طراوتی نو بخشیده و به افق‌های امید بخش و نشاط آفرین در حیات مادی خود دست یابد.

اینجانب از برگزارکنندگان، دست اندرکاران و تمامی شرکت کنندگان در این جشنواره فرهنگی صمیمانه سپاسگزاری کرده، امیدوارم با بهره گیری بیشتر از آموزه‌های هدایتگر و انوار معنوی ساحت مقدس حضرت امام رضا(ع) و تداوم و ارتقا سطح کیفی این گونه اقدامات ارزشمند فرهنگی، بیش از پیش شاهد رشد و بالندگی همه جانبه ایران اسلامی باشیم.

عزّت، سربلندی و توفیق روز افزون همگان را از درگاه ایزد منان مسئلت می‌دارم.

حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم سخنرانی کردند که متن کامل آن  بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
السّلام ای خسروِ اقلیم طوس‏                             السّلام ای حضرتِ شمس‌‌الشّموس‏
السّلام ای صاحبِ مجد و شرف‏                               یا شریف‌النّفس یا خیر‌النّفوس‏

سالی دیگر و گردشِ ایامی دیگر، تا کشتیِ حاملانِ فرهنگِ رضوی برای سیزدهمین‌بار، در شبی که آسمان از تلألؤِ تولدِ شمس‌الشموس ستاره‌باران است، در ساحل آرامِ آستانِ امامِ رئوف پهلو گیرد و چنین محفلِ باشکوهی رقم خورد، و برترین‌هایش را معرفی و از مسافرانش میزبانی کند.

هر سال در چنین شبی وقتی به این مراسم می‌آیم حسی غریب دارم. برای من که در طول سال بر حسب ضروررت در ده‌ها مراسم و جشنواره شرکت می‌کنم این حس، حسی متفاوت است؛ گویی ثمره همه فعالیت‌ها و جشنواره‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چنین شبی به بار می‌نشیند و دستِ عنایت حضرت رضا(ع) را با خود همراه دارد.

جشنواره امام رضا(ع) حکمِ رودخانه زلالی را دارد که از کوه‌های بلند و همیشه پوشیده از برف سرچشمه می‌گیرد و هیچ‌گاه خشکی و کم‌آبی را تجربه نمی‌کند و هر چه پیش می‌رود تشنگانِ بیشتری را سیراب می‌سازد. تنها جشنواره‌ای که در تمام طول سال بی‌وقفه ادامه و استمرار دارد و چراغش به ضعف و خاموشی نمی‌گراید و بر خلاف دیگر رویدادهای فرهنگی هنری دچار بحران و چالش مادی و مدیریتی نشده است؛ و اینها همه از عنایات ویژه حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضاست که با این رویداد آیینی همراه است. موجِ خودجوشی که این رویداد فرهنگی، نه تنها در سراسر ایران بلکه در بسیاری از نقاط جهان، به راه انداخته در نوع خود از شگفتی‌های فعالیت‌های فرهنگی و نمونه بی‌بدیلی در ترویج، معرفی و تسرّی معارف عملی اهل بیت(ع) در گستره جغرافیای جهانی است.

*****

نسیمِ فرح‌بخشی که از خاکِ پاکِ خراسان و از جوارِ مضجع نورانی و آستانِ ملک‌پاسبانِ علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) می‌وزد طراوت و تازگی به همراه می‌آورد و علاوه بر سرزمین ایران،‌ مشام دوستداران اهل‌بیت(ع) و عاشقان آستانِ حضرتش را در گوشه و کنار جهان آکنده از عطر عاشقی و رایحه رضوی می‌کند تا از شوق و ارادت سرشار شوند و با بدایعی از فرهنگ و ادب و هنر، ارادت و اعتقاد خویش را به این آستان مقدس به نمایش گذارند. نسیمی که مرز و منطقه و سرزمین نمی‌شناسد و کوه و دشت و دریا مانعش نمی‌شود. نسیمی که وزیدنش همیشگی و عطر و طراوتش جاودانی است. نسیمی که منشأ ملکوتی و معجزه‌آسا دارد و جهانی را از داشته‌های خویش تازه و با طراوت می‌سازد و همه ارادتمندان و عاشقان را به سوی کانون نور، به سوی هشتمین چراغ ولایت فرامی‌خواند. اینکه برخی از ارادتمندان و شیفتگان آن حضرت در دوردست‌ترین نقاط جهان با انفاسِ غیبی حضرت به این آستان منور متصل و منشأ خدمات و برکات ارزشمند می‌شوند بی‌تردید معجزه و کرامتی آشکار است. عاشقانی که با برپایی کانون‌های علم و معرفت در سرزمین‌هایشان برای گسترش معارف اهل‌بیت(ع)، و به ویژه فرهنگ رضوی، گام‌های بلندی برداشته‌اند. مجالی نیست که برخی از این برادران و خواهران در این محفل، حالات و خدمات خود را شرح می‌دادند و برایمان می‌گفتند که ده‌ها هزار کیلومتر دورتر از مضجع مقدس امام هشتم با توسل و تمسک به عنایات حضرت چه کارهای بزرگی کرده‌اند! صدها نفر را هدایت یا به معارف اهل‌بیت(ع) علاقه‌مند کرده‌اند، ‌مسجد و مدرسه و کتابخانه و درمانگاه ساخته‌اند و به نام نامی حضرت رضا(ع) نام نهاده‌اند. کتاب های متعدد تألیف یا ترجمه کرده‌اند و بسیاری از تلاش‌های صادقانه دیگر که شمارش فهرست آنها در این مجال ممکن نیست. در یک کلام می‌توان اذعان کرد که مهم‌ترین دستاورد جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در خارج از کشور نهادسازیِ فرهنگی است؛ موضوعی که سال‌ها جزو آمال بسیاری از نهادهای فرهنگی در کشور بوده اما اینک این جشنواره در آن پیشرو و موفق است. من به نمایندگی از ملت ایران و همه اهالی فرهنگ و هنر و دوستداران اهل‌بیت(ع) به این برادران و خواهران درود می فرستم و به این عشق و ارادت خالصانه آنها غبطه می‌خورم.

هر کجا خورشید می‌تابد نشانِ روی توست /  می‌رساند بر همه عالم پیامت آفتاب

*****

حضرت فرمود: مومن، حقیقت ایمان را درک نمی‌کند مگر آنکه ۳ خصلت داشته باشد: خصلتی از خداوند که کتمان اسرار افراد است، خصلتی از پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله که مدارا کردن با مردم است و خصلتی از ولیّ خدا که صبر و شکیبایی در مقابل سختی‌هاست.

و اینها آموزه‌هایی از فرهنگ و سبک زندگی رضوی است که باید بیش از پیش تبیین و ترویج شود. امروز پاشنه ‌آشیل و نقطه آسیب‌پذیر فرهنگ در همه کشورهای اسلامی،‌ همین فرهنگ عمومی و سبک زندگی است که تزلزل در بخش‌هایی از آن ما را می‌رنجاند. مسلما فرهنگ اهل‌بیت(ع) و به ویژه فرهنگ و تعالیمِ عالم آل محمد(ع) پشتوانه فرهنگ عمومی و سرچشمه جوشانِ سبک زندگی ایرانی‌اسلامی است. آری، امروز ما بیش از پیش محتاج شناسایی گسست‌های فرهنگی هستیم. گسست‌هایی که نهاد خانواده ایرانی اسلامی و آموزه‌های متعالی آن را تهدید می‌کند. صداقت و راستگویی، وفای به عهد، انفاق و بخشش، همدلی و همزبانی، ‌آرامش و مدارا، صبر و شکیبایی، قناعت و صرفه‌جویی، مهربانی به دیگران، ادب و احترام، همه فضایلی هستند که در کوران تضاد میان سنت و مدرنیته و متأثر از تهاجمی که از مسیر رسانه‌های نوپدید، به صورت نرم و خزنده انجام می‌شود، بی‌تردید تأسی و رجعت به فرهنگ و آموزه‌های دینی، مسیر ترمیم چنین گسست‌هایی است و جشنواره بزرگ امام رضا(ع) با گام‌های موثری که در حوزه سبک زندگی و ترویج فرهنگ رضوی برمی‌دارد بخشی از این مسئولیت خطیر را بر عهده دارد.

*****

از ویژگی‌های بارز این رویداد فرهنگی هنری که کم‌کم و در طول این سیزده‌سال در دل آن نهادینه شده‌اند می توان چند نکته مهم قابل اشاره است:

اینک با اطمینان می توان گفت که جنبه‌های مردمی و خودجوشِ جشنواره از جنبه‌های سازمانی و دولتی آن پیشی گرفته است. بی‌اغراق می‌توان جشنواره امام رضا را مردمی‌ترین رویداد فرهنگی کشور به شمار آورد، آن‌چنان که بر اساس سنجش‌های علمی بیش از ۵۶ درصد برنامه‌های این رویداد جنبه مردمی و تنها ۴۳ درصد سهم بخش‌های دولتی و غیر‌دولتی است. بدین‌ترتیب این جشنواره رویدادی مردم‌نهاد است که کوشش‌ها و جوشش‌های قابل تقدیری داشته و به همین دلیل دولت خود را موظف به حمایت از آن می‌داند.

حرکتِ خودجوشِ برخی از جشنواره‌های مردمی و استقبال از فرهنگ رضوی در دیگر کشورها،  به‌تدریج برخی از جشنواره‌های موضوعیِ داخل کشور را به سوی بین‌المللی شدن سوق داده است. جشنواره کتاب رضوی، جشنواره دلنوشته‌های رضوی، جشنواره‌های شعر عربی و شعر ترکی از این جمله‌اند که از گستره ملی به گستره بین‌المللی ارتقا یافته‌اند و اینک ظرفیت‌های نوپدیدی را در عرصه بین‌المللی جست‌و‌جو می‌کنند.

استقبالِ بین‌المللی از برخی بخش‌های جشنواره به گونه‌ای است که متناسب با ظرفیت‌های بومی، اقلیمی و فرهنگی کشورِ میزبان و مردم آن، بومی‌سازی شده‌اند و البته در داخل کشور نیز مدت‌هاست که فعالیت‌های متنوع فرهنگی جنبه بومی و محلی به خود گرفته‌اند.

تنوع رشته‌ها و قالب‌های انتخاب شده در پهنه گسترده‌ای از جغرافیای داخلی و خارجی کشور نیز از ویژگی‌های منحصر به فرد جشنواره و  در نوع خود بی‌نظیر است.

تقویت رویکردهای علمی جشنواره با اتکا به نام مبارک حضرت رضا(ع) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. طیف وسیعی از حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها پشتوانه برگزاری این رویداد فرهنگی‌هنری‌اند. در سراسر کشور ۵۶۲ نفر در قالب هیئت‌های علمی و ۵۸۸ نفر در قالب هیئت‌های داوران با این رویداد فرهنگی هنری همکاری نزدیک دارند.

و البته به همه اینها باید ارزیابی و نظارت دقیق بر برنامه‌ها و فعالیت‌های سالانه این رویداد را افزود؛ هم نظارتِ تخصصی معاونت‌ها و سازمان‌های مشارکت‌کننده و برگزارکننده در بخش دولتی و غیر دولتی، و هم نظارت مردمی با نظرسنجی از مخاطبان جشنواره‌.

*****

جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در سیزدهمین دوره خویش شاهد ارتقای برخی بخش‌ها و گسترش کمی و کیفی، به ویژه در بخش دانشگاهی است. استقبال کم‌نظیر دانشگاه‌ها و دانشجویان از این جشنواره گویای نفوذ فرهنگ رضوی در قشر جوان و تحصیلکرده است؛ نفوذ و ارادتی که اشتیاق هر اهل دلی را برای برنامه‌ریزی و بهره‌برداری از ظرفیت عظیم دانشجویان بیان می‌کند. تجربه به ما ثابت کرده است که هر گاه رویدادی در نهاد دانشگاه پذیرفته شود و دانشجویان به آن علاقه و اشتیاق نشان دهند مسیرمان را درست انتخاب کرده‌ایم و زودتر از موعد به نتیجه می‌رسیم. جشنواره‌های دانشجویی رضوی در سال جاری به چند برابر معمول افزایش یافته و در ۲۳ دانشگاه منشأ آثار و برکات فراوان شده است.

ارتقای کمی و کیفی بخش‌های ویژه کودکان و نوجوانان نیز بیانگر آن است که این جشنواره نه تنها در طول زمان و به همه روزهای سال تسری یافته، بلکه همه طیف‌های سنی، و حتی کودکان و نوجوانان، را به عنوان آینده‌سازان این مرز و بوم دربر گرفته است.

در پایان لازم می دارم از همه برادران و خواهرانی که در اقصی نقاط کشور و در دیگر کشورهای جهان در شکل‌گیری، برپایی و برگزاری منظم این جشنواره نقش داشته‌اند و اعضای ستاد برگزاری، به‌ویژه مدیرعامل و کارکنان بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع) و مدیران کل و اعضای ستادهای استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

همچنین از حضور همه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و استاندار خراسان رضوی و مدیران ارجایی این استان و همه عزیزانی که شرف حضور دارند و از همه اهالی فرهنگ و هنر و دلبستگان به آستانِ ملک‌پاسبانِ علی بن موسی‌الرضا دعوت می‌کنم که از فردا به مسافرانِ چهاردهمین کشتیِ حاملان فرهنگ رضوی، که به نیت ۱۴ معصوم حرکت خود را آغاز می‌کند، بپیوندند.

تجلیل از خادمان نمونه فرهنگ رضوی در سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع)
در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خادمان نمونه فرهنگ رضوی در داخل و خارج از کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شد.
همزمان با شب میلاد حضرت ثامن الحجج(ع) و در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) طبق سنوات گذشته از خادمان نمونه فرهنگ رضوی داخل و خارج از کشور تجلیل شد که اسامی این خادمان و مختصری از فعالیت های آن ها بدین شرح است:

اسامی خادمان نمونه فرهنگ رضوی در حوزه بین الملل:
حجت الاسلام زاکزاکی از کشور نیجریه، محقق و مبلغ، به خاطر انجام اقدامات ماندگار در بسترسازی تشرف میلیون ها ساکن نیجریه به مکتب تشیع با الهام از آموزه های اهل بیت(ع) به ویژه حضرت رضا(ع)

میکائیل آلوارز از کشور اسپانیا، محقق و مبلغ به خاطر تاسیس کتابخانه، بنیانگذار جامعه اسلامی بیعت الله، امام جماعت مسجد امام رضا(ع) در سویا

حجت الاسلام محمد علی توحیدی از کشور پاکستان، محقق، مولف و نویسنده به دلیل کمک به نهادینه سازی و فراگیر شدن برنامه های جشنواره امام رضا(ع) در شهرهای مختلف پاکستان

سردار حسن از کشور هندوستان، به خاطر پایه گذاری جشنواره امام رضا(ع) در شهر نوگانوان سادات از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون

خدیجه سمعلی از کشور تونس، پژوهشگر به خاطر انجام فعالیت های تحقیقی و پژوهشی با موضوع فرهنگ رضوی و انتخاب موضوع حرم مطهر حضرت رضا(ع) به عنوان پایان نامه دانشگاهی

علی ابوالخیر از کشور مصر، مدرس، پژوهشگر و نویسنده، دارای آثار ماندگار در حوزه فرهنگ رضوی

دکتر ویکتور الکک از کشور لبنان، شاعر و ادیب مسیحی به خاطر خلق قصاید مدحیه در باب امام رضا(ع)

محمد عالم احمدزاده از کشور افغانستان پژوهشگر و به دلیل تالیف مقالات متعددد در حوزه فرهنگ رضوی

یاسین الجیبوری از کشور عراق نویسنده و به دلیل تالیف آثار متعدد در حوزه فرهنگ رضوی و ترجمه کتاب فاخر تحلیلی از زندگانی امام رضا(ع)

اسامی خادمان نمونه فرهنگ رضوی داخل کشور
غلامحسین امیرخانی، رئیس انجمن خوشنویسان ایران به خاطر همراهی در راه اندازی اولین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با برگزاری مجمع خوشنویسان ایران در مشهد مقدس و کمک به نهادینه شدن سیزده دوره جشنواره خوشنویسی رضوی

دکتر احمد پاکتچی، عضو مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی به خاطر سازماندهی گروه محققان و نویسندگان و اقدام مشترک در تالیف دو کتاب مرجع در زمینه ابعاد زندگانی و شخصیت حضرت امام رضا(ع)

حجت الاسلام سید علی طباطبایی، موسس بیت الرضا(ع) در بافق یزد به دلیل انجام فعالیت های مستمر در حوزه فرهنگ رضوی با جذب گسترده جوانان و راه اندازی کاروان زائران پیاده از بافق یزد به مشهدالرضا(ع) به مسافت ۱۲۰۰ کیلومتر و استمرار آن از ۲۵ سال گذشته تاکنون

مجید ملامحمدی، نویسنده آثار کودک و نوجوان به خاطر تالیف کتب کودک و نوجوان با ۲۰ اثر برگزیده در زمینه داستان های مذهبی و سه کتاب در مورد امام رضا(ع)

زهرا باقری، فعال حوزه فضای مجازی به خاطر پایه گذاری و ایجاد دو هفته نامه الکترونیکی با نام باب الکریمه(ع) و باب الجواد(ع) از شهریور سال ۹۱ تاکنون با پرداختن مستمر به فرهنگ رضوی در حوزه فضای مجازی با هزینه شخصی.