رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي در دومين جلسه شوراي مشاوران علمي انجمن مطرح کرد؛

برگزاری مراسم بزرگداشت «حکیم نظامی» با برنامه‌هایی جدید و متنوع از سوی انجمن

دومین نشست شورای مشاوران علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور رئیس، معاونان پژوهشی و اجرائی و کلیه اعضای شورای مشاوران علمی در تالار آئینه انجمن برگزار شد. محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در آغاز این نشست طی سخنانی گفت: جلسات شورای علمی انجمن هر ماه یکبار برگزار می شود تا […]

دومین نشست شورای مشاوران علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور رئیس، معاونان پژوهشی و اجرائی و کلیه اعضای شورای مشاوران علمی در تالار آئینه انجمن برگزار شد.
محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در آغاز این نشست طی سخنانی گفت: جلسات شورای علمی انجمن هر ماه یکبار برگزار می شود تا از نظرات همه اعضای محترم به بهترین شکل ممکن برای پیشبرد برنامه های راهبردی آینده بهره گرفته شود. همچنین آنچه که در جلسات شورای علمی مطرح می گردد برای تصویب در هیأت مدیره و هیات امنای انجمن نیز مطرح خواهد شد.
او ادامه داد: با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعتباری برای مطالعه برروی سه پروژه علمی منظور شده است؛ پروژه اول طرح مطالعاتی امام محمد غزالی در مشهد است که خود سازمان مدیریت هم پیگیر است که این کار انجام شود .
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اضافه کرد: فعالیت دوم مربوط به شیخ اشراق است. در گذشته دو بار در سهرورد کلنگ هایی برای ساخت بنای یادبود شیخ به زمین زده شده اما به درستی پیگیری نشد. با این وصف اقدامات مطالعاتی این طرح ها و در ادامه تأسیس بزرگراه حکمت از سهرورد تا آرامگاه بوعلی سینا به انجمن واگذار شده است. طرح سوم هم پروژه شمس تبریزی است که پیشتر در همین خصوص در «خوی» اقداماتی انجام شده بود و امیدواریم این طرح که یکی از فعالیت های جانبی آن تأسیس یک مسیر از خوی تا قونیه است نیز ساماندهی شود.
شالویی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فصل بعدی اقدامات ما موضوع حکیم نظامی است. ما سال گذشته در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری انجمن درباره حکیم نظامی فعالیت گسترده ای را انجام دادیم. اما امسال با توجه به حساسیت این موضوع وارد یک مسیر جدیدتری خواهیم شد تا ضمن فعالیت های موثر بین المللی، ارتباط حکیم نظامی را با عموم مردم جامعه نیز برقرار کنیم.
او اضافه کرد: اخیراً برخی از مسئولین آموزش و پرورش در انجمن حضور بهم رساندند و تقاضا داشتند که از توان بیش از ۱۵۰ هزار دانش آموز شبانه روزی آموزش و پرورش برای مقاصد علمی و فرهنگی به خصوص برای آشنایی بهتر این نسل با چهره ای چون حکیم نظامی بیشتر استفاده شود.
شالویی ادامه داد: یک نتیجه کلی بر اینست که باید مدارسی شبیه به «نظامیه» های قدیم با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ساماندهی شود تا استعدادهای جوانی که ممکن است در آینده به مفاخر ایران تبدیل شوند در این مدارس پرورش و رشد پیدا کنند. البته سال گذشته از طریق سامانه شاد، وزارت آموزش و پرورش در طرح بزرگداشت حکیم نظامی مشارکت یافته بود اما امسال باید کارهای جدید تری انجام شود. همچنین دانشگاه ها هم باید در این پروژه دخیل باشند؛ به خصوص در حوزه هنرهای دراماتیک و نمایشی و هنرهای سنتی و تجسمی باید بیش از پیش از توان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور بهره گرفته شود.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پایان گفت: مسئله مهم دیگر، برگزاری جشن یکصدمین سال تأسیس انجمن است که باید حتما تا پیش از پایان سال ۱۴۰۱ با تدارک برنامه های متنوعی برگزار شود. همچنین با یاری خداوند امسال بزرگداشت دعبل خزائی را نیز با همکاری دولت عراق در خوزستان، شهر شوش برگزار خواهیم کرد.
در ادامه این جلسه کاوه خورابه و مهدی شفیعی معاونین علمی – پژوهشی و اجرائی و اعضای شورای مشاوران علمی انجمن نیز دیدگاه ها و راهکارهای خود را برای عملیاتی سازی برنامه های آتی انجمن بیان کردند.
گفتنی است دکتر انشاءالله رحمتی مترجم، سهروردی پژوه و عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه آزاد ‏اسلامی واحد تهران مرکزی، دکتر کیانوش کیانی استاد جغرافیای انسانی و پژوهشگر اسناد و تاریخ، ‏دکتر اردشیر صالح‌پور نویسنده،کارگردان و عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگ و هنر، دکتر عبدالرضا مظاهری ‏عضو هیأت علمی گروه عرفان اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، دکتر محمدعلی رجبی عضو ‏پیوسته فرهنگستان هنر و هیأت علمی دانشگاه شاهد و دکتر سید غلامرضا اسلامی عضو هیأت علمی پردیس ‏هنرهای زیبای دانشگاه تهران اعضای شورای علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را تشکیل می دهند.‏