در ديدار رايزن فرهنگي سفارت عراق در ايران با رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي مطرح شد

برگزاری مراسم بزرگداشت ملاصدرا در بصره با همکاری انجمن و دولت عراق

امجد حمید المظفر رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دیدار و گفت و گو کرد. رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این دیدار گفت: ما با عراق احساس جدایی نمی کنیم چون هیچ گاه بین دو برادر یا دو خانواده نمی توان تفرقه […]

امجد حمید المظفر رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دیدار و گفت و گو کرد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این دیدار گفت: ما با عراق احساس جدایی نمی کنیم چون هیچ گاه بین دو برادر یا دو خانواده نمی توان تفرقه ایجاد کرد؛ از اینرو امیدواریم روابط فرهنگی دو کشور هر روز عمق و گسترش بیشتری پیدا کند.
شالویی در ادامه سخنان خود گفت: طی دیدار هایی که با مسئولان عراقی داشتیم میان وزارت فرهنگ عراق و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تفاهم نامه همکاری امضا شده است و سفرای دو کشور نیز در پی گسترش روابط فرهنگی دو طرف هستند.
او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اظهار کرد: انجمن قدمت ۱۰۰ساله دارد و همواره درصدد معرفی هرچه بهتر مفاخر ملی ایران و حتی سایر کشورها از جمله کشور دوست و برادر عراق نیز هست. ایران و عراق از گذشته تا حال بهم پیوستگی فرهنگی دارند و امروز این ارتباط از حوزه فرهنگ به عرصه های مذهبی و فعالیت های بین الملل نیز گسترش پیدا کرده است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اضافه کرد: با توجه به اینکه مدفن جناب ملاصدرای شیرازی، حکیم و فیلسوف برجسته ایرانی در بصره واقع شده است، بنا داریم در آینده نزدیک ضمن مرمت آرامگاه او، مراسم بزرگداشت این عالم گرانقدر را با همکاری نهادهای فرهنگی عراق برگزار نمائیم.
شالویی تصریح کرد: امیدوارم در چارچوب وظایف سازمانی انجمن، ارتباط بیشتری با مجموعه های فرهنگیِ عراق داشته باشیم؛ چراکه فرصت فعالیت های فرهنگی در عراق بیش از کشورهای دیگر برای ما فراهم است.
او در پایان گفت: حضور هیأت فرهنگی- دیپلماتیک عراقی در انجمن، هم مایه دلگرمی ماست و هم می تواند افق های جدیدی را در روابط فرهنگی- مذهبی میان دوکشور بگشاید. مایه خرسندی است که ارتباط میان دوطرف توسعه پیدا کند، بخش فرهنگی سفارت در مجموعه کارشناسی خود و همکاران ما در انجمن می توانند زمینه ارتباطات بیشتر را فراهم نمایند و با انعقاد تفاهم نامه همکاری، فعالیت مشترک دوکشور را سامان دهی نمایند.
امجد حمید المظفر نیز در این نشست ضمن تقدیر از ریاست و مجموعه همکاران انجمن در دعوت از هیأت فرهنگی سفارت عراق در ایران گفت: هرچه درباره روابط و پیشینه فرهنگی ایران و عراق سخن بگوئیم حق مطلب ادا نخواهد شد. این روابط به تمدن های اولیه باز می گردد و در حوزه های فرهنگی، علمی، اجتماعی، سیاسی ، دینی و حتی قضائی هم تا امروز ادامه دارد.
او افزود: حقیقتاً ارتباط ایران و عراق در حوزه های اسلامی- شیعی نیز گسترش پیدا گرده است. حضور مضجع شریف برخی از ائمه طاهرین درعراق و ایران موجب شده است که نوعی روابط اسلامی نیز میان دو کشور شکل بگیرد.
المظفر در ادامه سخنان خود گفت: بعد از سال ۲۰۰۳ میلادی نسل جوان عراق و حتی برخی از کشورهای همجوار ما درگیر نوعی واگرائی و فاصله گیری از اندیشه اسلامی شده اند که البته رفع این مشکل نیازمند همکاری مسئولان فرهنگی و دینی همه کشورهای اسلامی منطقه است.
او اضافه کرد: تلاش رایزنی فرهنگی عراق در ایران بر آن است که مخاطبان خود به خصوص دانشجویان عراقی مقیم ایران را نسبت به فرهنگ و اجتماع این کشور آگاه نماید.
رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران در پایان تصریح کرد: ما معتقدیم انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ظرفیت های زیادی در پایتخت و سایر استان های ایران دارد و دانشجویان عراقی مقیم ایران نیز می توانند در زمینه بهره برداری از این ظرفیت ها تلاش کنند تا فرهنگ دو کشور توسعه بیشتری پیدا کند.
گفتنی است در این دیدار صمیمانه، کاوه خورابه معاون علمی و پژوهشی، مهدی شفیعی معان اجرائی و علیرضا حبیبی عضو شورای مشاوران علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، عابد اکبری مدیر موسسه تحقیقات بین المللی ابرار و محمدباقر حکیم مدیر روابط عمومی سفارت عراق در ایران نیز دیدگاه ها و نظرات خود را در بحث گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور و انجام فعالیت های مشترک میان انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و نهاد های فرهنگی عراق ارائه کردند.