برگزاری مراسم صدمین زادروز عباس یمینی شریف

شنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۸ شورای کتاب کودک، مراسم صدمین زادروز عباس یمینی شریف، شاعر برجسته کودکان را روز سه‌شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌کند. عباس یمینی شریف در سال ۱۲۹۸ در تهران دیده به جهان گشود. او تحصیلات خود را در رشته ادبیات و آموزش کودکان به کمال […]

شنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۸

poster sadomin zadroz abbas yamini sharif roz meli adabiat kodak

شورای کتاب کودک، مراسم صدمین زادروز عباس یمینی شریف، شاعر برجسته کودکان را روز سه‌شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌کند.

عباس یمینی شریف در سال ۱۲۹۸ در تهران دیده به جهان گشود. او تحصیلات خود را در رشته ادبیات و آموزش کودکان به کمال رساند. وی اولین سر دبیر مجله‌های « بازی کودکان » و « کیهان بچه‌ها»  و موسس دبستان‌های «روش نو» و از بنیانگذاران شورای کتاب کودک و برنده جوایز متعدد در ادبیات کودک بود و بیش از سی اثر به صورت شعر و داستان به چاپ رساند و آثار متعدد چاپ نشده‌ای نیز بر جای گذاشت. یمینی شریف از شاعرانی است که در سراسر عمر پربار خود برای کودکان با زبان پاک و آهنگین شعر و ترانه سرود. او در خانواده‌ای که به شعر و ادب علاقه‌مند بودند رشد پیدا کرد و تحت تاثیر محیط ادبی با شعر بزرگان ادب فارسی از جمله حافظ و سعدی و مولوی آشنا شد و به سبب آشنایی خانوادگی با فرخی یزدی با شعر او انس و الفت  پیدا کرد. شریف، شعر برای کودکان را با تشویق استادان دانشگاهی به‌طور جدی ادامه داد و در سال ۱۳۲۱ اولین شعر او در روزنامه‌ای به نام نونهالان برای کودکان و نوجوانان به چاپ رسید و سپس اشعارش در مجله سخن چاپ شد. در سال ۱۳۲۴ اشعار او وارد کتاب های درسی شد و تاکنون نیز زینت بخش این کتب است.
در این مراسم که از ساعت ۱۷:۰۰ تا۱۹:۳۰ برگزار خواهد شد، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، نوش آفرین انصاری، رئیس شورای کتاب کودک، ناهید معتمدی، عضو شورای کتاب کودک، علی اصغر سیدآبادی، پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، مسعود ناصری، مدیر موزه عروسک ها، اسدالله شعبانی، نویسنده و شاعر کودک و نوجوان، لیلا میرزایی، استاد ادبیات و هومن یمینی شریف سخنرانی خواهند کرد.
در این برنامه نمایش خیمه شب بازی و اجرای موسیقی به همت گرو‌های هنری«راما» و «ارف» برای حاضران اجرا خواهد شد و نمایشگاهی از آثار و کتاب‌های  مرتبط با حوزه کودک و نوجوان نیز در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولی عصر (عج)، پائین‌تر از میدان منیریه، پل امیربهادر، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک ۷۱ واقع است.