برگزاری مراسم پنجاه و سومین سالگرد تأسیس شورای کتاب کودک

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ مراسم پنجاه و سومین سالگرد تأسیس شورای کتاب کودک، با حضور دکتر مهدی محقق و اهالی فرهنگ و نشر در تالار مرکز آفرینش‌های فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. در ابتدای این مراسم دکتر نوش‌آفرین انصاری دبیر شورای کتاب کودک گفت: مفتخریم که در این […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

marasem-panjahomin-salgard-shoraie-ketab-kodak

مراسم پنجاه و سومین سالگرد تأسیس شورای کتاب کودک، با حضور دکتر مهدی محقق و اهالی فرهنگ و نشر در تالار مرکز آفرینش‌های فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر نوش‌آفرین انصاری دبیر شورای کتاب کودک گفت: مفتخریم که در این مراسم از جلد شانزدهم فرهنگنامه کودک و نوجوان رونمایی می‌کنیم. حرف زدن از اهمیت فرهنگنامه بسیار دشوار است چون اثری شگفت‌انگیز است که تا آن را ورق نزنیم نمی‌توانیم احساس خود را درباره آن به دیگران منتقل کنیم. وی با اشاره به حضور توران میرهادی در مراسم امسال گفت: توران میرهادی سال‌ها پیش از تأسیس شورا برای این کار پیشقدم بود و مفتخریم که امسال ایشان در مراسم حضور دارند.بنابراین گزارش کامران فانی برای تجلیل از دست‌اندرکاران فرهنگنامه روی سن حاضر شد و به عنوان مشاور فرهنگنامه از طوبی اسدالله، مژگان کمپانی، شهناز خانلو، مهسا صدیق، پریسا رضایی به نمایندگی از گروه تصویر و نقشه، مهین توفیقی، سحر صنعت، طهورا وحدتی، محمدعلی منصوری قدردانی کرد. سپس ایران گرگین سر ویراستار فرهنگنامه مورد تقدیر قرار گرفت.در بخش دیگری از این مراسم، پیام توران میرهادی از طریق کلیپ پخش شد. او در این پیام گفت: زندگی و تلاش من بر این مبنا بود که فرهنگ ایران زمین را به کودکان و نسل آینده بشناسانم. هنگامی که در دبستان فرهاد کار می‌کردیم سعی داشتیم بچه‌های این سرزمین ثروت و فرهنگ خود را بشناسند و براساس آن فکر کنند و پیش بروند در سال ۱۳۵۸ همسرم محسن خمارلو درگذشت و اندوخته اندکی را به من سپرد که من آن را صرف این مهم کردم.سپس نصرالله افاضل گزارش یک ساله‌ای مبنی بر نوسازی بخش سخت‌افزاری، بازسازی دفتر تألیف و تدوین، تصویب سازمان فرهنگنامه و استفاده از دو سر ویراستار در دو جلد، خرید دوره‌های فرهنگنامه از جانب فرهنگ دوستان به عنوان مثال خرید سیصد دوره توسط وزارت ارشاد و آمادگی مراحل تألیف و ویرایش جلدهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ ارائه کرد. سپس در بخش قدردانی از حامیان مادی و معنوی فرهنگنامه از فاطمه عرفانیان، طهورا وحدتی، فرخنده سلطانی و حمیده کلاته قدردانی شد.
در این بخش دکتر نوش‌آفرین انصاری گفت: با این‌که شبنم رضوی چهلمین سال همکاری‌اش با فرهنگنامه را پشت‌سر می‌گذارد در این مراسم حضور ندارد و فرزانه اخوت به این دلیل مورد تقدیر قرار می‌گیرد که در راستای ترویج فرهنگنامه، کتابخانه‌هایی در مناطق روستایی تأسیس کرده است.
در ادامه از محمدهادی محمدی و زهره قائینی قدردانی شد. و دکتر انصاری از حضار خواست برای سلامتی پرویز کلانتری، فریده فرجام و منوچهر انور دعا کنند.
در ادامه نمایشگاه آثار هنرهای دستی روستای «مزگاه» گشایش یافت و نوش‌آفرین انصاری از آن به عنوان اولین خانه فرهنگ روستایی یاد کرد.
کتاب‌های برگزیده کودک و نوجوان
به دنبال برگزاری مراسم سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک، کتاب‌های برگزیده و شایسته تقدیر سال ۹۳ از سوی این نهاد که نمایندگی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان را بر عهده دارد، اعلام شد.‌آثار برگزیده در حوزه ادبیات کهن،‌ داستان ترجمه‌، شعر‌، تصویر‌، مرجع‌ و بازی و هنر سرگرمی به شرح زیر اعلام شده است:
داستان -تالیف
آرمان آرین، «آشوزدنگهه» (سه جلد)، ویراستار حاجیه اسحاق‌بیگی حسنی، تهران: موج، ‌۱۳۸۸، گروه سنی (د به بالا )
داستان – ترجمه
دیوید آلموند، «گل»، مترجم شهلا انتظاریان‌، ترهان: آفرینگان،‌ ۱۳۹۳ گروه سنی (د-ه)
آر.جی پالاسیو، «شگفتی»، تصویرگر مارک بوتاوان، مترجم پروین علیپور، ویراستار مژگان کلهر، تهران:افق‌، ۱۳۹۳٫گروه سنی(د-ه)
اریک تن ‌شان، مترجم مسعود ملک‌یاری. تهران:آفرینگان‌، ۱۳۹۳
پم مونوز رایان‌، «خیال باف»، مترجم رحیانه عبدی، تهران: منظومه خرد‌، ۱۳۹۳٫ گروه سنی (ج-د)
فارست کارتر، «تربیت درخت کوچک»، مترجم ژاله مساعد، تهران: پیام امروز،۱۳۹۳ (د)
جان کارتر‌، «بخت پریشان»، مترجم مریم فرادی، تهران:هیرمند‌، ۱۳۹۲ گروه سنی(د- ه)
شعر
صفورا نیری، «من آبی من سبز»، مجموعه شعر برای نوجوانان، تهران:توکا‌، ۱۳۹۳ گروه سنی(ج-د)
تصویر
‌محمد حسینی، «شاهنامه»، تصویرگر سعید خالقی، تهران: بنگاه ترجمه و نشر پارسه، ۱۳۹۳ گروه سنی( د)
علی شجاعی، «احتیاط! خطر حمله موش‌ها… و دیگران»، تصویرگر نازنین عباسی، تهران: کتاب نیستان، ۱۳۹۳ گروه سنی(ج)
محمدرضا یوسفی، «هیچ کسی که کسی نبود» تصویرگر حسن عامه‌کن، تهران:خانه ادبیات‌، ۱۳۹۲ گروه سنی( ب – ج)
مرجع
مهدی زارعی، «فرهنگنامه طلایی ورزش»، تصویرگر علی دشتکی‌، حسن تبریزی‌، الهام محجوب، تهران: نشر طلایی، ۱۳۹۲ گروه سنی( د و ه)
علی گلشن، «پستانداران ایران: سگ سانان و کفتارها»؛‌ جلد دوم، عکس گروه عکاسان، ویراستار عاطفه سلیانی‌، تهران:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان‌، ۱۳۹۳ گروه سنی (د و ه)
بازی،‌ هنر و سرگرمی
فرزانه‌ بابایی، طراح و مجری‌، «پولک‌های چوبی»، عکاس علی خوش فرجام‌، ویراستار شراره وظیفه شناس، تهران: کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان، ۱۳۹۲ ، گروه سنی( ج و د)
در پایان مراسم همه برگزیدگان مراسم، عکسی به یادگار گرفتند.