برگزاری نشست تخصصی«دولت عشق، بررسی آراء و اندیشه‌های لسان‌الغیب حافظ شیرازی»

چهارشنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۸ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت ۲۰ مهرماه، روز بزرگداشت حافظ، نشست تخصصی «دولت عشق، بررسی آراء و اندیشه‌های لسان‌الغیب حافظ شیرازی» را برگزار می‌کند. خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی، در سال ۷۲۷ هجری قمری برابر با سال ۱۳۲۶ میلادی در شیراز متولد شد. پدر او، بهاءالدین، به شغل تجارت […]

چهارشنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۸

kart neshast takhasosi dolat eshgh barresi arae andishehaie hafez shirazi

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت ۲۰ مهرماه، روز بزرگداشت حافظ، نشست تخصصی «دولت عشق، بررسی آراء و اندیشه‌های لسان‌الغیب حافظ شیرازی» را برگزار می‌کند.

خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی، در سال ۷۲۷ هجری قمری برابر با سال ۱۳۲۶ میلادی در شیراز متولد شد. پدر او، بهاءالدین، به شغل تجارت اشتغال داشت. در تاریخ نقل است که حافظ، در سنین کودکی و با گوش فرادادن به صوت قرآن پدرش توانست کل قرآن را حفظ کند و تخلص «حافظ» نیز از همین روست. او در دوران نوجوانی اشعار شاعران بزرگی همچون سعدی، عطار، مولانا و نظامی را از بر بود. به اعتقاد برخی از مورخین زمان ازدواج این شاعر نامدار ایرانی، در سال‌های ۷۴۴ تا ۷۴۵ هجری قمری و در زمان پادشاهی ابواسحاق بوده است. حاصل این ازدواج یک فرزند بود. در حقیقت یکی از مهمترین نقاط عطف در زندگی معنوی لسان‌الغیب، حافظ شیرازی، ملاقاتش با عطار بود. او تا پایان عمر از عطار نیشابوری به عنوان مراد و مرشد خود یاد کرده و در برخی اشعارش نیز به این مهم اشاره کرده است.
در این مراسم که روز شنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۱۹:۰۰ در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار خواهد شد، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ مهدی محقق، رئیس هیأت مدیره انجمن و مهدی ماحوزی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن سخنرانی خواهند کرد.

همچنین در این برنامه از تصویر «حافظ» اثر استاد مرحوم ابوالحسن صدیقی نیز رونمایی خواهد شد.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولی‌عصر(عج)، پائین‌تر از میدان منیریه، پل‌ امیربهادر، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک ۷۱ واقع است.

poster neshast takhasosi dolat eshgh barresi arae andishehaie hafez shirazi