برگزاری نشست تخصصی آشنایی با اندیشه‌های فلسفی فیلسوف بزرگ عالم اسلام ملاهادی سبزواری

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ نخستین دوره نشست‌های  علمی و فرهنگی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت روز بزرگداشت حاج ملاهادی سبزواری با عنوان آشنایی با اندیشه‌های فلسفی فیلسوف بزرگ عالم اسلام ملاهادی سبزواری با حضور استادان و اهل علم و اندیشه روز شنبه  ۱۷ خرداد ماه ۹۳ در ساختمان شماره ۲ […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

mollahadisabzevari01
نخستین دوره نشست‌های  علمی و فرهنگی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت روز بزرگداشت حاج ملاهادی سبزواری با عنوان آشنایی با اندیشه‌های فلسفی فیلسوف بزرگ عالم اسلام ملاهادی سبزواری با حضور استادان و اهل علم و اندیشه روز شنبه  ۱۷ خرداد ماه ۹۳ در ساختمان شماره ۲ انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی  نخستین  دوره  جدید نشست‌های  علمی و فرهنگی  انجمن، به مناسبت روز بزرگداشت حاج ملاهادی سبزواری با عنوان  آشنایی با اندیشه‌های فلسفی فیلسوف بزرگ عالم اسلام ملاهادی سبزواری با حضور جمعی از  استادان و افراد اهل علم و اندیشه روز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۹۳ در ساختمان شماره ۲ انجمن  برگزار شد. در این نشست که با حضور استاد دکتر مهدی محقق، رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ؛ دکتر توفیق سبحانی، معاون علمی پژوهشی انجمن؛ حضرت آیت الله باغانی، استاد عبدالله انوار، دکتر اکبر ایرانی، دکتر  محمد موقتیان، دکتر منوچهر صدوقی سها، دکتر علی اشرف صادقی و  استاد محمدحسین ساکت برگزار شد، نظام فلسفی حاج ملاهادی سبزواری مورد نقد و بررسی قرار گرفت و به معرفی خدمات علمی و فرهنگی این دانشمند بزرگ و میزان تأثیرگذاری ایشان در نظام فلسفی اسلام پرداخته شد.
mollahadisabzevari02
ابتدا  دکتر مهدی محقق رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به ایراد سخنرانی پرداخت . وی گفت : من در دوره مدیریت قبلی خود در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مجالسی به مناسبت تولد برخی از شعرا، عرفا، فلاسفه و فقها یا روز بزرگداشت آنان برگزار کرده‌ام و اینک در فصل جدید مدیریت خود بر آن شدم تا این سنت را تجدید بکنم.

mollahadisabzevari03
رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با ابراز خشنودی از اینکه نخستین دوره جدید نشست‌های تخصصی انجمن با روز بزرگداشت حاج ملاهادی سبزواری تقارن یافته اظهار داشت : ما قبلا در انجمن نیز مراسم بزرگداشتی برای حاج ملاهادی سبزواری گرفتیم و زندگینامه و خدمات علمی و فرهنگی وی را نیز چاپ کردیم .
دکتر محقق ضمن بر شمردن  کرامات علامه ملاهادی سبزواری به نحوه چگونگی ترجمه امور عامه شرح منظومه حاج ملاهادی سبزواری به زبان انگلیسی با همکاری پروفسور ایزوتسو پرداخت و گفت : هنگامی که من سال  ۱۳۴۴ جهت تدریس به کانادا رفته بودم،پروفسور ایزوتسو در کلاس درس من برای نخستین بار با برخی از اشعار حاجی ملا هادی سبزواری که در منظومه او آمده بود،آشنا شد و از اینکه دنیا از وجود چنین دانشمندی بی اطلاع است ابراز تأسف کرد و بر لزوم چاپ آثار او به زبان انگلیسی تأکید ورزید. بدین ترتیب من به اتفاق ایشان تقریبا مدت دو سال امور عامه شرح منظومه حاج ملاهادی سبزواری و جوهر و عرض او را ترجمه کردیم. این خود از کرامات حاجی بود که یک دانشمندی خود بیاید و با اعلام آمادگی بیاد درباره ملا هادی سبزواری کار بکند.
mollahadisabzevari04
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی  در ادامه راجع به چاپ ترجمه این کتاب گفت : پس از اتمام ترجمه، ناشری امریکایی با نام کاروان پرس آن را چاپ کرد و این برای نخستین بار بود که بعد از چاپ تفسیر مابعدالطبیعه ابن رشد اندلسی به زبان لاتین،این اثر ترجمه شد و یک نظام منسجم فلسفی از عالم اسلام به غرب رفت .
دکتر محقق همچنین درباره چاپ شرح منظومه حاج ملاهادی سبزواری به ذکر خاطره‌ای از مرحوم حاج شیخ عبدالله نورانی پرداخت و گفت: روزی من به اتفاق ایشان به دیدن حاج حسن آقای سعید در مسجد جامع چهلستون بازار رفتیم. ایشان تا من را  دیدند، به من گفتند: چرا شرح منظومه حاجی را چاپ نمی‌کنید که این طلاب بیچاره مجبورند همان چاپ ناصرالدین شاه را بخوانند. من گفتم پول نداریم و مؤسسه ما بودجه ندارد.آقای نورانی گفت: انشاءالله یک ثلثی پیدا بشود و محقق بتواند کاغذ بخرد و این کتابها را چاپ کند. شخصی آنجا بود و فورا اظهار آمادگی کرد و مبلغ پنجاه هزار تومان به من داد و گفت این کتاب را چاپ بکنید و به اندازه پنجاه هزار تومان از آن را به حاج آقا سعید بدهید و ایشان آن کتابها را با کتابهای دیگر در کتاب‌فروشی‌ها عوض کرده و در کتابخانه مسجد جامع چهلستون برای استفاده اهل علم و طلاب می‌گذارد.mollahadisabzevari05
چهره ماندگار  زبان و ادب فارسی در پایان با اشاره به تأثیر‌پذیری جهان غرب از اندیشه‌های فلسفی ملاهادی سبزواری اظهار داشت : بعد از چاپ آثار ملاهادی سبزواری به زبان لاتین، آثار ایشان مورد توجه بسیاری از دانشمندان و فیلسوفان غرب قرار گرفت و موجب بهت وتعجب آنان  گردید که این شخص کیست و سبزوار کجاست.   molahadisabzevari06
سپس دکتر سبحانی، معاون علمی و پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دبیر این نشست  ضمن تشکر از حضور دانشمندان و میهمانان گرامی به چرایی برگزاری این نشست و سلسله نشست‌هایی این چنینی در انجمن پرداخت.   mollahadisabzevar07
آیت‌الله باغانی عضو دیوان عالی کشور  دیگر سخنران این نشست به معرفی شخصیت  این فیلسوف بزرگ پرداخت وگفت : حاج ملا هادی سبزواری از فلاسفه این قرون اخیر هست  و وجود کرامات بسیار از او  عالمی وارسته و فاضل ساخت به طوری که  این امر مهم سبب جذب اهل علم و دانش به سوی مکتب ایشان شد تا آنجا که از بلاد دور و نزدیک برای استفاده از محضر و مکتب وی می‌آمدند و در حجره‌های اطراف مدرسه‌ای که تدریس می‌کرد،مقیم می‌شدند.اکنون نیز در اطراف مقبره ایشان حجره‌هایی هست که مهاجرین در آنجا سکنی می‌گزینند.
وی در ادامه گفت : آن خلوص و اخلاص حاج ملاهادی سبزواری است که بعد از گذشت چندین سال از وفاتش برای وی بزرگداشت می‌گیرند و از او تجلیل می‌کنند با وجود اینکه افراد زیادی در طی این سالها آمده‌اند و رفته‌اند و اسم آنها گم شده ولی حاجی  زنده است و ذکر خیر  او می‌شود و اشعارش خوانده می‌شود و کتابهای او تدریس می‌شود و افکارش مورد نقد و بررسی قرار می‌گردد. این همان اخلاص حاجی است والا اشخاص علمی در طول تاریخ فراوان بوده‌اند و الان هم هستند، می‌آیند و می‌روند.

mollahadisabzevari08

در ادامه این نشست استاد  منوچهر صدوقی سها به ایراد سخنرانی پرداخت .وی با تعریف قصه‌ای از زندگی ملاهادی سبزواری شرحی مختصر و جامع از خدمات علمی این عالم وارسته ارائه نمود و به جایگاه نظریه وجود ذهنی در نظام فلسفی دنیا و حکمت اسلامی پرداخت .
mollahadisabzevari09
استاد عبدالله انوار آخرین سخنران این نشست نیز با اشاره به تلاشهای ایرانیان در حوزه‌های علمی و فلسفی، نظام فلسفی حاج ملاهادی سبزواری را تشریح کرد.  او درباره کاریزمای عجیب حاج ملا هادی سبزواری و اینکه همه تحت تأثیر حرف او قرار می‌گرفتند، به نقل مطالبی از کنت دوگوبینو پرداخت و گفت :  گوبینو در کتاب خود  می‌نویسد من وصف کلاس حاجی را شنیده بودم  راغب شدم که به کلاس ایشان بروم  با وجود اینکه حتی فارسی هم بلد نبودم. اما به کلاس ایشان رفتم و دیدم که شاگردان  چگونه از کلاس ایشان استفاده می‌کنند و کلمات درس او را با چه دقتی به ذهن می‌سپارند. بعد فهمیدم که ایشان علاوه بر فلسفه یک چیز دیگری هم باید داشته باشد و آن همان عرفانی است که حاجی را به یک شخصیت وارسته و منحصر به فرد تبدیل کرده است.

در  پایان این نشست تعدادی از حاضران به پرسش و پاسخ و اظهار نظر در مورد مباحث ارائه شده پرداختند و دکتر محقق نیز هدایایی به آیت الله باغانی و استاد صدوقی سها اهداء نمود.
mollahadisabzevari10mollahadisabzevari11

mollahadisabzevar12