برگزاری نشست روش تحقیق در علوم انسانی اسلامی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۵ نشست دینی روش تحقیق در علوم انسانی اسلامی با محور جامعه‌شناسی اسلامی با حضور استادانی همچون حمید پارسانیا، حسین بستان و عماد افروغ در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار می‌شود. سید سعید زاهد زاهدانی، رئیس کمیسیون جامعه شناسی چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی در […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۵

bargozari-neshast-eavesh-tahghigh-dar-olom-pishinianنشست دینی روش تحقیق در علوم انسانی اسلامی با محور جامعه‌شناسی اسلامی با حضور استادانی همچون حمید پارسانیا، حسین بستان و عماد افروغ در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار می‌شود.

سید سعید زاهد زاهدانی، رئیس کمیسیون جامعه شناسی چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی در خصوص نشست علمی ـ دینی روش‌های تحقیق در علوم انسانی اسلامی و هدف از برگزاری این نشست، اظهار کرد: این نشست زیر نظر کمیسیون جامعه‌شناسی چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: در واقع این نشست برای هم اندیشی دست اندرکاران جامعه شناسی اسلامی در کشور تنظیم شده و تلاش شده است از صاحب نظرانی که روش تحقیق برای تولید علوم انسانی اسلامی به خصوص جامعه‌شناسی اسلامی دارند دعوت شود که ضمن طرح نظرات خودشان برای نخبگان این رشته با گرایش اسلامی یک روز به ارائه نظریات، بحث و گفتگو بپردارند.

وی با اشاره به سخنرانان این نشست دینی، گفت: افرادی که دعوت شدند تا ضمن طرح نظرات خودشان برای دست اندران و نخبگان با گرایش اسلامی یک روز بحث و گفتگو داشته باشند، دکتر حمید پارسانیا، دکتر حسین بستان، دکتر عماد افروغ و دکتر علیرضا پیروزمند هستند. این چهار نفر هر کدام روش خاصی برای تولید علوم انسانی اسلامی به خصوص جامعه‌شناسی اسلامی دارند. که در این نشست از نقطه نظرات‌شان استفاده خواهیم کرد. دیگر مدعوین حاضر در این نشست علمی،  نخبگان و صاحب نظرانی هستند که در این زمینه فعالیت دارند.

رئیس کمیسیون جامعه‌شناسی چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی، تصریح کرد: در طی این نشست یک روزه، بحث و گفتگو امیدواریم که حاضران در جلسه راه و رسم مورد علاقه خودشان در راستای تولید علوم انسانی اسلامی روشن شود و مقدمه‌ای برای تولید جامعه‌شناسی اسلامی قرار گیرد. ما روش را در این زمینه انتخاب کردیم برای اینکه چگونگی تولید جامعه شناسی اسلامی را می‌تواند برای ما تعریف کند، نخبگان رشته را دعوت کردیم زیرا برای این کار علاقه‌مند هستند، قطعا در این زمینه آثاری خلق کردند و این نشست می‎تواند ذهنیت آنان را پرورش دهد و بسازد. دیگر اینکه از نحله‌های مختلف فکری دعوت شده است که انواع روش‌های موجود در جامعه‌شناسی اسلامی معرفی شود.

زاهد در ادامه سخنانش بیان کرد: داشتن انواع روش‌ها به ما امکان مقایسه می‌دهد که این امکان مقایسه برای کسانی که حاضر در جلسه هستند می‌تواند مقدمه‌ای برای قانع شدن یکی از این گرایش‌ها برای تولید علوم انسانی اسلامی یا جامعه شناسی اسلامی شود که امیدواریم بعد از جلسه این تولیدات را ملاحظه کنیم.

وی ادامه داد: در آخر این نشست از اساتیدی که در جلسه حضور دارند درخواست می‌کنیم، که اگر به تولید جامعه‌‎شناسی اسلامی علاقه‌مند شدند موضوع مورد نظر یا چکیده مقاله خودشان را برای ما بفرستند تا بتوانیم براساس آن با اساتید عهد قرارداد داشته باشیم و مقاله سفارشی از آن کار دریافت کنیم، تا بتوانیم در کنگره مقالات را ارائه دهیم و کنگره پیش رو را پربارتر از قبل برگزار کنیم.

دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه شیراز گفت: این نشست قصد دارد که ذهنیت نخبگان را منظم کند، تا در زمینه علوم انسانی اسلامی احتمالا بحث‌هایی که در راستای یکی از روش‌های تولید جامعه‌شناسی اسلامی، است را قانع کند.

زاهد همچنین به برنامه‌های این نشست یک روزه اشاره کرد و گفت: این نشست از ساعت ۸:۳۰ صبح روز پنج شنبه ۲۴ تیرماه، شروع می‌‎شود تا ۵ بعداظهر ادامه خواهد داشت. ابتدا ۴ نفر سخنران که در ابتدای عرایضم نام بردم به ارائه مطالب نظریه و روش مورد نظرشان  می‌پردازند و بعد از آن بحث و گفتگوهایی در خصوص نظریه‌ها و روش‌های مورد نظر در زمینه جامعه‌شناسی اسلامی و تولید علوم انسانی اسلامی پرداخته می‌شود. به نوعی ایجاد پرسش و پاسخ در این نشست می‌تواند بسیاری از گره‌ها را باز کند. به عبارت دیگر سخنرانی ابتدای نشست مقدمه‌ای برای هم اندیشی یک روزه است برای روشن شدن زوایای روش‌های تحقیق چهارگانه‌ای که عمده مکتب‌های موجود در کشور را نشان می‌دهد.

وی در خصوص ادامه‌دار بودن این نشست‌ها قبل از کنگره، اظهار کرد: این امر بستگی به نتیجه این نشست دارد که ما نشست‌هایی دیگری بعد از آن برگزار کنیم یا خیر. اگر که اعضای حاضر در این نشست علاقه‌مند باشند جلسات دیگری همانند این نشست قبل از کنگره اصلی داشته باشیم و به این جمع‌بندی برسند که نشست دیگری ضروری است، حتما نشست‌های بعدی را هم برگزار خواهیم کرد.