برگزاری نشست «روش شناسی نائینی به مثابه تولید اندیشه»

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشست «روش‌شناسی نائینی به مثابه الگوی تولید اندیشه» را برگزار می‌کند. در این نشست فرآیند تاثیر‌گذاری تفکر میرزا محمدحسین نائینی در تولید اندیشه بررسی می‌شود. عبدالرحمن حسنی‌فر سخنران این نشست گفت: علامه محمدحسین نائینی، دارای یک کتاب مهم با عنوان «تنبیه‌الامه» است […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۶ فروردین ۱۳۹۵

pajhoheshgah-olom-ensani-motaleaat-farhangi

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشست «روش‌شناسی نائینی به مثابه الگوی تولید اندیشه» را برگزار می‌کند. در این نشست فرآیند تاثیر‌گذاری تفکر میرزا محمدحسین نائینی در تولید اندیشه بررسی می‌شود.

عبدالرحمن حسنی‌فر سخنران این نشست گفت: علامه محمدحسین نائینی، دارای یک کتاب مهم با عنوان «تنبیه‌الامه» است و در کنار آن چند رساله کوتاه نیز به رشته تحریر درآورده و از جمله علمای تراز اول زمان در اصول و کلام به‌شمار می‌آید.

وی اظهار کرد: در این نشست قصد دارم بیشتر بر مبنای کار و تحقیق نائینی تمرکز کرده و بحث روش‌شناسی وی به‌عنوان یکی از متفکران تاثیر‌گذار را بررسی کنم.

حسنی‌فر با تاکید بر این‌که قصد بررسی دیدگاه‌های شخصی میرزا محمدحسین نائینی درباره عدالت و آزادی را ندارد، گفت: در این نشست به رویکرد تاریخی و زندگی نائینی در زمان خود وی نیز نمی‌پردازم بلکه تنها هدفم کالبدشکافی وی با مسائل معاصر و هم‌روزگارش است که می‌تواند در تولید اندیشه در ایران موثر باشد.

بنا به اعلام حسنی‌فر، دفتر کرسی‌های نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، عهده‌‌دار برگزاری نشست «روش‌شناسی نائینی به مثابه الگوی تولید اندیشه» به‌عنوان چهارمین کرسی ترویجی با رویکرد «عرضه و نقد ایده علمی» است.

میرزا محمدحسین نائینی تحصیلات ابتدایی را در نائین گذراند. در ۱۷ سالگی به اصفهان رفت و علاوه بر فقه، اصول فقه، کلام و حکمت در ادبیات فارسی، عربی و ریاضی نیز دانش آموخت. وی در اصفهان از محضر محمد باقر نجفی بهره برد. در این حوزه با تلاش و پیگیری، دانش‌های مقدماتی را با دقت هر چه تمام‌تر به پایان برد. علم اصول را از حوزه درس ابوالمعالی کرباسی، مدرس توانای اصول و فلسفه و کلام را از محضر بزرگان دانش حکمت و معقول هم چون میرزا جهانگیرخان قشقائی، شیخ محمدحسن هزارجریبی و شیخ محمدتقی نجفی اصفهانی، معروف به آقا نجفی اصفهانی، و فقه را نزد شیخ محمدباقر نجفی اصفهانی فرا گرفت.

نشست «روش شناسی نائینی به مثابه الگوی تولید اندیشه» با حضور عبدالرحمن حسنی‌فر، محمدرضا احمدی‌طباطبایی و علیرضا ملایی‌توانی سه‌شنبه ۱۷ فرودین ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن اندیشه واقع در بزرگراه کردستان نبش خیابان ۶۴ غربی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.