برگزاری نشست علمی – خبری «هزاره ابوریحان بیرونی»

چهارشنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ نشست علمی – خبری «هزاره ابوریحان بیرونی» به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی، شنبه ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۷ در محل تالار آیینه انجمن برگزار می‌شود. ابوریحان محمد بن احمد بیرونی از دانشمندان بزرگ ایران در حکمت، اختر شناسی، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا است. او در […]

چهارشنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۷

neshast khabari aboreihan bironi

نشست علمی – خبری «هزاره ابوریحان بیرونی» به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی، شنبه ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۷ در محل تالار آیینه انجمن برگزار می‌شود.

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی از دانشمندان بزرگ ایران در حکمت، اختر شناسی، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا است. او در سال ۳۲۶ هجری قمری در حوالی خوارزم متولد شد و از این جهت به بیرونی یعنی متولد شده در خارج خوارزم معروف شده است. هیچ اطلاعی درباره اصل و نسب و دوره کودکی بیرونی در دست نیست. او با ابن سینا فیلسوف برجسته و پزشک بخارایی به مکاتبات تندی درباره ماهیت و انتقال گرما و نور پرداخت در دربار مامون خوارزمشاهی قرب و منزلت عظیم داشت و چند سال هم در دربار شمس المعالی قابوس بن وشمگیر به سر برد، او در حدود سال ۴۰۴ هجری قمری به خوارزم مراجعت کرد و زمانی که سلطان محمود غزنوی خوارزم را تصرف کرد، در صدد قتل او برآمد و به شفاعت درباریان از کشتن او در گذشت و او را در سال ۴۰۸ هجری با خود به غزنه برد. در سفر محمود به هندوستان، ابوریحان همراه او بود و در آنجا با حکما و علماء هند معاشرت کرد و زبان سانسکریت را آموخت و مواد لازمه برای تالیف کتاب خود موسوم به تحقیق ماللهند جمع‌آوری کرد.
در این نشست که از ساعت ۱۴:۰۰ تا۱۶:۰۰ برگزار می‌شود، علی اکبر ولایتی، رئیس هیأت امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی؛ حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مهدی محقق، رئیس هیأت‌ مدیره انجمن سخنرانی می‌کنند و در ادامه به سوالات اصحاب رسانه درباره «هزاره ابوریحان بیرونی» پاسخ خواهند داد.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولی‌عصر(عج)، پل امیربهادر، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک ۷۱ واقع است.