برگزاری نشست «نکوهش مکن چرخ نیلوفری را»

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ نشست مرکز فرهنگی شهر کتاب درباره ناصرخسرو به مطلع «نکوهش مکن چرخ نیلوفری را» با حضور قدمعلی سرامی اختصاص یافت. ناصرخسرو شاعری است که به طرفداری از اختیار معروف است و قصیده‌ معروف او با مطلع «نکوهش مکن چرخ نیلوفری را» نمایانگر این نگرش اوست. جست‌وجو در دیوان […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۴

neshast-nekoheshmakon-charkh-nilofari-ra

نشست مرکز فرهنگی شهر کتاب درباره ناصرخسرو به مطلع «نکوهش مکن چرخ نیلوفری را» با حضور قدمعلی سرامی اختصاص یافت.

ناصرخسرو شاعری است که به طرفداری از اختیار معروف است و قصیده‌ معروف او با مطلع «نکوهش مکن چرخ نیلوفری را» نمایانگر این نگرش اوست. جست‌وجو در دیوان او نمودار آن است که وی نیز جبر را بیشتر از اختیار در زندگی‌ انسان‌ها موثر می‌شناسد. همچنین وی از اصحاب تعلیم است و به همین دلیل در دیوان وی به شمار قابل‌توجهی از پرسش‌ها و چیستان‌ها برمی‌خوریم.

بحث در باب اندیشه‌ ناصرخسرو درباره‌ جبر و اختیار و تحلیل و بررسی تعلیمات او در پانزدهمین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ ناصرخسرو در روز چهارشنبه ۷، ۱۴ و ۲۱ مرداد ساعت ۱۶:۳۰ با سخنرانی دکتر قدمعلی سرامی مطرح می‌شود.

علاقه‌مندان برای حضور در این درس‌گفتار می‌توانند به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند.

مهر