برگزاری همایش علمی پژوهشی بزرگداشت پروین اعتصامی؛ «اختر آزادگی»

تاریخ ایجاد : شنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ همزمان با سالروز فرخنده میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، همایش علمی پژوهشی بزرگداشت پروین اعتصامی با عنوان اختر آزادگی در دانشگاه خوارزمی برگزار می‌شود. غلامعلی فلاح دبیر همایش اختر آزادگی با اعلام این خبر به ایرنا گفت: ارائه آخرین نظرات و تحقیقات علمی پیرامون […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۳

parvinetesami

همزمان با سالروز فرخنده میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، همایش علمی پژوهشی بزرگداشت پروین اعتصامی با عنوان اختر آزادگی در دانشگاه خوارزمی برگزار می‌شود.

غلامعلی فلاح دبیر همایش اختر آزادگی با اعلام این خبر به ایرنا گفت: ارائه آخرین نظرات و تحقیقات علمی پیرامون اشعار پروین اعتصامی، آشنایی با شخصیت، اندیشه و دیدگاه‌های اجتماعی و اخلاقی وی ، تشویق و ترغیب دانشجویان به حضور در محافل علمی و پژوهشی از مهم‌ترین اهداف این همایش است.

رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی از شاعران بسیار نامی معاصر در روز ۲۵ اسفند سال ۱۲۸۵ شمسی در تبریز چشم به جهان گشود، پدرش نقش مهمی در تربیت روحی و علمی وی داشت .

دیوان پروین اثر اوست که ۲۳۸قطعه شعر را در بر می‌گیرد که از آن میان ۶۵ قطعه به صورت مناظره است. اشعار پروین اعتصامی بیشتر در قالب قطعات ادبی است که مضامین اجتماعی را با دیدهٔ انتقادی به تصویر کشیده است. در میان اشعار پروین، تعداد زیادی شعر به صورت مناظره میان اشیاء، حیوانات و گیاهان وجود دارد. درون مایه اشعار او بیشتر غنیمت داشتن وقت و فرصت‌ها، نصیحت‌های اخلاقی، انتقاد از ظلم و ستم به مظلومان و ضعیفان و ناپایداری دنیاست. در شعر پروین استفاده‌هایی از سبک شعرای بزرگ پیشین نیز شده است

زنده‌یاد پروین اعتصامی در ۳۴ سالگی (۱۶ فروردین ) به دلیل بیماری حصبه چشم از جهان شست، پیکر او را به قم بردند و در جوار قبر پدر دانشمندش در مقبره خانوادگی بخاک سپرده شد.