برگزاری همایش ملی بازشناسی نهضت جنگل در گیلان

تاریخ ایجاد : شنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۳ همایش ملی بازشناسی نهضت جنگل ، با حضور حجت الاسلام ‘ علی یونسی’ دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و مذاهب در دانشگاه گیلان آغاز شد. در این همایش مقالاتی با موضوع تاثیر تحولات برون مرزی بر جنبش جنگل، گیلان و ایران در روزگار پیش از برپایی […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۳

hamayesh-nehzat-jangalهمایش ملی بازشناسی نهضت جنگل ، با حضور حجت الاسلام ‘ علی یونسی’ دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و مذاهب در دانشگاه گیلان آغاز شد.

در این همایش مقالاتی با موضوع تاثیر تحولات برون مرزی بر جنبش جنگل، گیلان و ایران در روزگار پیش از برپایی خیزش جنگل، بررسی تاریخی جنبش جنگل، جایگاه جنبش جنگل در تاریخ معاصر ایران، رویکرد کشورهای خارجی به جنبش جنگل، جنبش جنگل و مشروطیت، جنبش جنگل و نظریه‌های جامعه شناسی ارایه می‌شود.
لازم به ذکر است: میرزا یونس معروف به ‘میرزا کوچک’ در ۱۲۹۸ در رشت متولد شد و در سال ۱۳۲۶ در گیلان به صفوف آزادیخواهان پیوست. قیام میرزا کوچک خان جنگلی با اندیشه اسلامی و ضداستعماری شکل گرفت و روز ۱۱ آذر ۱۳۰۰ هجری شمسی به شهادت رسید.
همایش ملی بازشناسی نهضت جنگل به همت استانداری، مجمع توسعه گیلان، دانشگاه گیلان، جهاد دانشگاهی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شده است.