بیانیه هیات داوران جشنواره فیلم کودک و نوجوان انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۱ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به منظور تجلیل و پاسداشت مفاخر ملی و آشنایی، معرفی و الگوسازی آثار و مشاهیر فرهنگی ایران اسلامی برای کودکان و نوجوانان از طریق رسانه سینما در بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان حضور یافت. همچنین لوح تقدیر انجمن […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۱

jashnvarekodak26-3انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به منظور تجلیل و پاسداشت مفاخر ملی و آشنایی، معرفی و الگوسازی آثار و مشاهیر فرهنگی ایران اسلامی برای کودکان و نوجوانان از طریق رسانه سینما

در بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان حضور یافت.

همچنین لوح تقدیر انجمن را نیز به فیلم سینمایی «بزرگمرد کوچک» به تهیه کنندگی سرکار خانم پروانه مرزبان و کارگردانی آقای صادق دقیقی به دلیل انتخاب موضوع و طرح الگوسازی نوجوان بسیجی دوران دفاع مقدس، شهید بهنام محمدی، و معرفی آن به کودکان و نوجوانان ایرانی اهدا و بیانیه ای نیز در این راستا صادر کرد.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

بیانیه هیات داوران جشنواره فیلم کودک و نوجوان انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور

شکر و سپاس به درگاه الهی که بار دیگر با حضور پر برکت هنرمندان، شاهد تلاشی پر ثمر در حوزه فیلم کودک و نوجوان می­ باشیم.

کودکان و نوجوانان سرمایه­ های عظیمی برای جوامع محسوب می­ شوند که در سایه هنر می­ توانند به انسانهای رشید و الگوهای نابی تبدیل شوند که ایفاگر نقشی سترگ در جامعه باشند.

اهمیت و کثرت قابل توجه کودکان و نوجوانان در هرم سنی جمعیت ایران نیازمند عطف توجه ویژه­ی برنامه­ریزان در حوزه های مختلف فرهنگی سیاسی و اجتماعی است و آینده ساز بودن آنها نیز نیازمند داشتن نقشه راه در حوزه فرهنگ، خصوصاً سینمای کودک و نوجوان می­ باشد.

بهره­ گیری از توان رسانه سینما برای انتقال مفاهیم معنوی و فرهنگی با ادبیات و زبان قابل فهم کودک و نوجوان از بایسته های مهمی است که نباید از آن غفلت ورزید.

با توجه به آنچه گفته شد؛ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، آشنایی، معرفی و الگوسازی آثار و مشاهیر فرهنگی ایران و اسلام برای کودکان و نوجوانان از طریق رسانه سینما را وجه­ همت خویش قرار داده و آن را به عنوان جزء جدایی ناپذیر هویت و حمیت ملی و اساس نظام جمهوری اسلامی قلمداد نموده و انتظار داشت تا بیست و ششمین جشنواره بین­المللی فیلم­های کودکان و نوجوانان در حالی برگزار شود که با استفاده از تجارب دوره­های گذشته چشم انداز مطلوب­تر و رو به رشد و توسعه را شاهد باشد لذا ترمیم و بازنگری رویکرد های مورد انتظار، انتخاب سوژه­ ها و موضوعات بدیع و رعایت کیفیت و کمیت و حرکت به سوی آینده­ای متعالی در جشنواره­های بعدی حداقل انتظاری است که ما را به آینده امیدوار می­سازد . داشتن نقشه راه، ایجاد و تقویت حوزه های فکر و اندیشه، حمایت های مادی و معنوی و توجه به نظرات دلسوزانه هیأت داوری می­تواند ما را از این نگرانی به آینده­ای بهتر رهنمون سازد.

در خاتمه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور بر اساس مجموعه شاخص ها و نظرات معطوف به پاسداشت و توسعه فرهنگ مفاخر، فیلم سینمایی« بزرگ مرد کوچک» به تهیه­کنندگی سرکار خانم پروانه مرزبان و کارگردانی جناب آقای صادق دقیقی را به دلیل انتخاب موضوع و طرح الگو سازی « شهید بهنام محمدی» نوجوان بسیجی دوران دفاع مقدس و معرفی آن به کودکان و نوجوانان ایرانی، شایسته تقدیر و دریافت جایزه دانسته و مراتب سپاس خود را از سازندگان اثر اعلام می­دارد. باشد که حاصل این هم­اندیشی و حضور چهره­های تابناک عرصه هنر، دریایی از خیرات و برکات و منشاء ارتباطی مستحکم بین جامعه هنرمندان و مفاخر ایران و اسلام را فراهم نماید.

هیأت داوران انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور

دکتر پرویز فارسیجانی               مهدی جمالی                  نورالدین موسی

 مهرماه ۱۳۹۱