تأسیس شعبه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان خراسان شمالی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۱ دکتر محمدجواد ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور روز یکشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۱ با حضور در استان خراسان شمالی شعبه دیگری از این انجمن را افتتاح نمود. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان شمالی با حضور دکتر ادبی، معاون پژوهشی، معاون ارتباطات بین‌الملل و امور […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۱

adabikhorasanshomaliدکتر محمدجواد ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور روز یکشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۱ با حضور در استان خراسان شمالی شعبه دیگری از این انجمن را افتتاح نمود.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان شمالی با حضور دکتر ادبی، معاون پژوهشی، معاون ارتباطات بین‌الملل و امور استانهای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، استاندار خراسان شمالی و اعضای شورای فرهنگ عمومی استان به طور رسمی فعالیت خود را در استان آغاز کرد.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در سی و یکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی گفت: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی جایگاه و پایگاه حاکمیتی بسیار مناسبی را به خود اختصاص داده است.

محمدجواد ادبی با بیان اینکه تا کنون انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ۲۰ استان کشور فعال شده است، اظهار داشت: تقویت هویت اسلامی و ایرانی در جامعه مهمترین محور مورد توجه انجمن است.

حجت الاسلام والمسلمین ادبی ایجاد یک مکتب و رویه علمی در جامعه، به وجود آوردن زمینه علمی معرفتی خاص در موقعیت جامعه، شاگرد پروری و تألیفات خاص را از زمینه های اعتباری مفاخر فرهنگی برشمرد.

وی برگزاری بزرگداشت مفاخر را زمینه بسیار خوب و پتانسیل مطلوبی دانست و اظهار امیدواری کرد: این مهم به عنوان یک ضرورت در استان خراسان شمالی نیز در دستور کار قرارگیرد.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور همچنین در ادامه تصریح کرد: بایستی علاوه بر توجه به مفاخر و شخصیت های گذشته، مفاخر عرصه حاضر برای برگزاری نکوداشت مدنظر قرارگیرد.

استاندار خراسان شمالی در آئین آغاز به کار انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان شمالی که باحضور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور برگزارشد، اظهارداشت: شناخت شخصیت های بزرگ به تاریخ منطقه و تاریخ ایران اسلامی معرفی سابقه بزرگان دین می تواند برای جامعه جوان و نوجوان با ارزش و شورآفرین باشد.

ابوطالب شفقت، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان شمالی، با اشاره به اینکه علاقه مندان زیادی هستند که بخواهند مفاخر را بشناسند، خاطرنشان کرد: بایستی بزرگان هر منطقه با کار کارشناسی در چارچوب اصول پژوهشی شناسایی و به نسل جوان و نوجوان معرفی کنند .

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در ادامه این نشست با تشریح فعالیت ها و برنامه های انجمن آثار و مفاخر استان از اعلام آمادگی برگزاری بزرگداشت آیت الله مرحوم آقا نجفی قوچانی خبرداد و اظهارداشت: برگزاری بزرگداشت ها برای آشنایی نسل جوان با سرمایه های معنوی و حس هویت فرهنگی و انتقال ارزشهای اسلامی ایرانی ضروری است.

حسین ثابت قدم وحید، دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان شمالی، بزرگداشت مفاخر را اقدامی ارزشمند در راستای تحقق شعار سال دانست و افزود: نکوداشت مفاخر  یکی از بهترین شیوه ها برای مقابله با تهاجم نرم دشمنان است.

وی اظهار امیدواری کرد: اینگونه نشست ها تنها یک نقطه آغاز نباشد بلکه نقطه عطفی باشد و سهم قابل توجهی را در تحقق این هدف و آرمان به خود اختصاص دهد .

 ثابت قدم وحید همچنین احداث بوستان مفاخر، تهیه بانک اطلاعاتی مفاخر، راه اندازی کتابخانه تخصصی و همچنین موزه مفاخر خراسان شمالی را از برنامه های دبیرخانه انجمن در استان عنوان کرد.

تشریح اهداف و سیاست های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از سوی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور و ارائه برنامه های انجمن توسط معاونین ارتباطات، بین الملل و پژوهشی از دیگر بخش های این نشست بود.

فارسیجانی، معاون ارتباطات بین الملل و امور استانهای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در این آئین گفت: پاسداشت علم و اندیشه و میراث داران فرهنگ ایران اسلامی یکی از وظایف مهم این انجمن است.

وی ضمن ابراز خرسندی از افتتاح انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در استان خراسان شمالی گفت: تلاش است بتوانیم به شیوه های مختلف در کل کشور به تناسب نیاز بزرگداشت  مفاخر را در استان ها برگزار کنیم .

وی با اشاره به فعالیت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در بخش دیداری، شنیداری، مجازی و برنامه های مکتوب گفت: راه اندازی نشریات مکتوب، انتشارنشریه مفاخر نامه، پورتال اطلاع رسانی انعکاس اخبار فعالیت‌ها در خارج و داخل کشوراز اهم فعالیت های حوزه این معاونت است.

فارسیجانی ارائه تسهیلات، راه اندازی صندوق حمایت از مفاخر فرهنگی استان ها را از دستورکارهای انجمن ذکر کرد.

معاون پژوهش و برنامه ریزی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور نیز در ادامه گفت:  برنامه ریزی در راستای ایجاد تعامل و تعادل بین فعالیت ها و برنامه ها در جامعه  با اهداف فرهنگی بلند مدت از مهمترین رویکردها در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به شمار می رود.

مهدی جمالی اظهارداشت: در تهاجم فرهنگی که پیش رو داریم باید همه استعدادهایمان را به کار بگیریم و به بازنمایی و بازتولید های خودمان بپردازیم.

وی با بیان اینکه هر یک از مفاخر ما می توانند یک جامعه را نجات دهند، اذعان داشت: بایستی مفاخر در صدر فعالیت های ما قرارگیرند.

جمالی با اشاره به دوره جدید فعالیت های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور گفت: در این دوره هم با گسترش فعالیت ها به لحاظ موضوعی و مفهومی و هم گسترش فعالیت ها و برنامه ها به لحاظ گستره جغرافیایی به تفکیک انجمن های استانی برنامه های بزرگی را در دستور کار داریم .

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی ما این است که مفاخر را به جامعه معرفی کنیم، خاطرنشان کرد: بایستی شاخص ها و متغیرهایی را که یک فرد می تواند به عنوان یک فرد فاخر در جامعه ماندگار شود در سطوح مختلف پژوهشی بازتولید کنیم.

جمالی راه اندازی کتابخانه مفاخر و پایگاه اطلاع رسانی منحصر بفرد، کرسی های مفاخر پژوهی در دانشگاه، ایجاد ۱۸عنوان رشته دانشگاهی در حوزه مفاخر و انتشار فصل نامه های پژوهشی را از برنامه های اصلی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور عنوان کرد.

در پایان این مراسم طی احکامی جداگانه از سوی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، رئیس، دبیر و اعضای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان شمالی معرفی شدند.

آخرین ویرایش: ۹۱/۴/۱۲