«تاریخ فرهنگی مدرن ایران» در بوته نقد

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۴ به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، شماره‌های ۳ و ۴ فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی توسط خانه کتاب با سردبیری دکتر محمدرضا رسولی منتشر شد. در شماره جدید این فصلنامه نوشتار و گفتارهایی از دکتر نعمت الله فاضلی، دکتر محمدسعید ذکایی، دکتر شاپور رواسانی، غلام عباس […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۴

tarikh-farhangi-modern

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، شماره‌های ۳ و ۴ فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی توسط خانه کتاب با سردبیری دکتر محمدرضا رسولی منتشر شد.

در شماره جدید این فصلنامه نوشتار و گفتارهایی از دکتر نعمت الله فاضلی، دکتر محمدسعید ذکایی، دکتر شاپور رواسانی، غلام عباس توسلی، سید عبدالله انوار و … دیده می‌شود.

فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی به نقد و تحلیل کتاب‌های حوزه علوم اجتماعی می‌پردازد و در شماره‌های ۳ و ۴ این فصلنامه مطالبی مانند «فراز و فرود کتاب علوم اجتماعی در گفت و گو با دکتر غلام عباس توسلی»، «نشست خانواده در بحران؛ کشاکش الگوهای سنت و نوگرایی» و «بازی تردید یا بازی باور: دو رویکرد به نقد و نقدپژوهی در ایران» منتشر شده است.

از دیگر مطالب شماره جدید فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی می‌توان به «تاریخ فرهنگی مدرن ایران»، «بازیابی ارزش‌های فکری شرق در پیوند جامعه‌شناسی و تاریخ»، «زشت و زیبای تاریخ اجتماعی ایران از مشروطیت تا انقلاب اسلامی» و «شبکه‌های خشم و امید؛ جنبش‌های اجتماعی در عصر اینترنت» اشاره کرد.

در بخشی از سخن سردبیر فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی با عنوان «امتناع نقد» چنین نوشته شده است: «کتاب محصول فرآیند پژوهش و تولید اندیشه است که پس از انتشار بر بازتولید علمی تاثیر می‌گذارد؛ در واقع، مولف متناسب با نیازهای روز، به بازآفرینی معرفت و اندیشه علمی کمک می کند. از این منظر، هر کتابی ایده ویژه خود را دارد و از زاویه نگاه مولف به مسائل اجتماعی نگاه می کند. انتظار آن است که حاصل این نوع نگاه به تراکم اندیشه، بازآفرینی و تولید یافته های نو بینجامد. بنابراین، اگر اندیشه‌های نوینی که به بازار عرضه می‌شوند، با جریان علمی نقد در تماس نباشد، راستی و ناراستی آن کجا مشخص خواهد شد؟ اگر نقدی در کار نباشد، چگونه اعتماد کنیم که آیا تولیدات و آثار علمی به درستی و بدون کاستی منشر می شوند؟»

شماره های ۳ و ۴ فصلنامه علوم اجتماعی با قیمت ۶ هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.