در ديدار رئيس دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي با رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي مطرح شد؛

تبیین و ترویج اندیشه حکیم نظامی در عرصه جهانی با فعالیت‌های هنری

رئیس و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار آئینه انجمن دیدار و گفت و گو کردند. رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این دیدار صمیمانه، ضمن خیر مقدم به استادان حاضر گفت: بدلیل اهمیت شعر و […]

رئیس و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار آئینه انجمن دیدار و گفت و گو کردند.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این دیدار صمیمانه، ضمن خیر مقدم به استادان حاضر گفت: بدلیل اهمیت شعر و شخصیت حکیم نظامی شاعر پرآوازه ایرانی، تلاش شد که این حکیم فرزانه و اندیشه و شعر او با وسعت بیشتری به خصوص در خارج از کشور به ایرانیان و غیر ایرانیان معرفی شود.
او ادامه داد: در ادامه این فعالیت‌ها، و حسب تأکید وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی از شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز درخواست شد که بنیاد حکیم نظامی شکل بگیرد که در دستورکار قرار دارد. همچنین قرار است که امسال با فعالیت های جدیدی این مهم را پی بگیریم به خصوص با استفاده از ابزارهای هنری و با همکاری دانشگاه‌های کشور از جمله دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به عنوان یکی از فعال ترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در پایتخت.
شالویی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: علاوه بر توجه ویژه به حکیم نظامی در داخل کشور، بیشتر اهتمام ما به معرفی این شخصیت مهم و تأثیرگذار در عرصه جهانی است. ضرورت دارد که در این راستا محتواهای علمی، فرهنگی، ادبی و هنری به همت انجمن و دانشگاه ها و نهادهای مربوطه برای رایزنی های فرهنگی ایران در خارج از کشور فراهم شود تا نمایندگان فرهنگی ما در بیرون از مرزهای جمهوری اسلامی بتوانند به بهترین شکل ممکن این حکیم و شاعر ایرانی را به جهانیان معرفی کنند.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تصریح کرد: تلاش ما بر این است که تا پیش از پایان اسفند ماه جاری برنامه ها و اقدامات عملیاتی شوند و تا سال بعد هم این فعالیت ها باز به روش ها و اَشکال جدید ادامه پیدا کند.
شالویی ادامه داد: اگر پیش از این در راستای راهبردهای فرهنگی کشور پرداختن به شعر و اندیشه «مولانا» اولویت داشت، امروزه، ضرورت فرهنگی ما موضوع حکیم نظامی است که باید به عنوان یک جریان فرهنگی، هنری، علمی و ادبی در عرصه بین‌المللی گسترش یابد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پایان تأکید کرد: ما در صدد نفی فعالیت‌های سایر کشورها برای گرامی داشت مفاخر برجسته و شناخته شده نیستیم اما تلاش می کنیم که برنامه‌ریزی ها و خروجی های ما در بالاترین سطح کیفی و کمی باشد که بیشترین سطح از تأثیرگذاری را به دست دهد. بنای ما بر این است که در این مسیر، از ابزارهای فرهنگی و هنری بیشتر استفاده کنیم و ضرورت دارد که دانشگاه‌ها نیز در این راه، به بهترین شکل ممکن انجمن را یاری نمایند. همچنین در انجمن هم بنابر این است که جریان ها و شخصیت های هنری را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم که یکی از اقدامات عملی آن توجه ویژه به حکیم نظامی در قالب های نوین هنری است.
محمد علی خبری رئیس دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی هم در این دیدار طی سخنان کوتاهی تأکید کرد: باید برنامه ریزی های فرهنگی به خصوص درباره چهره ای چون حکیم نظامی دراز مدت باشد و حسن انجام برنامه به صورت دقیق و جدی مورد نظارت قرار بگیرد.
او اضافه کرد: ضرورت دارد که به بهترین شکل ممکن از ظرفیت فضای مجازی درباره فعالیت های هنری ای که درباب حکیم نظامی در قالب هنرهای دراماتیک و موسیقایی انجام می گیرد، استفاده گردد تا نتایج این فعالیت ها در سطح گسترده تری در دسترس ایرانیان و جهانیان قرار گیرد.
رئیس دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی در پایان تأکید کرد: فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی و اعضای انجمن های علمی این دانشگاه، یک ظرفیت مهم و قابل توجه اند که با همکاری انجمن و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توان در زمینه ترویج اندیشه حکیم نظامی در داخل و خارج از مرزها، از دانش و بینش آن ها بهترین استفاده را کرد. از جمله می توان با تشویق دانشجویان از آن ها خواست که پایان نامه های خود را درباب جایگاه و اهمیت حکیم نظامی به رشته تحریر درآورند.
در این دیدار که کاوه خورابه و مهدی شفیعی معاونان پژوهشی و اجرائی و مدیران دفتر و روابط عمومی انجمن نیز حضور داشتند، اردشیر صالح پور عضو شورای مشاوران علمی انجمن، مهرداد یارانی مخصوص و پدرام دادفر اعضای هیأت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی نیز دیدگاه های خود را بیان کردند.