تجلیل از برگزیدگان نکوداشت مولانا

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۴ مراسم نکوداشت مولانا جلال الدین محمد مولوی با حضور صاحب نظران، هنرمندان، اندیشمندان و اصحاب فرهنگ در سالن ابوریحان بیرونی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. به مناسبت سالروز بزرگداشت مولانا مراسمی از سوی موسسه فرهنگی، هنری مکتب فرش رسام عرب زاده برگزار شد. در آغاز این مراسم […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۴

tajlil-bargozidegan-nekodasht-molanaمراسم نکوداشت مولانا جلال الدین محمد مولوی با حضور صاحب نظران، هنرمندان، اندیشمندان و اصحاب فرهنگ در سالن ابوریحان بیرونی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به مناسبت سالروز بزرگداشت مولانا مراسمی از سوی موسسه فرهنگی، هنری مکتب فرش رسام عرب زاده برگزار شد. در آغاز این مراسم پروفسور حسین باهر، دبیر کل نکوداشت مولانا اظهار داشت: سخن گفتن از مولانا و درک آموزه های او برای ما بیش از گذشته احساس می شود و ما طی سالهای اخیر با برپایی مراسم بزرگداشت مولانا که تا کنون سه دوره برگزار شده سعی کردیم اندیشه های مولانا را از تمامی جوانب مورد بررسی و توجه قرار دهیم. تاکنون به بانوان و کودکان کمتر توجه شده که این دو قشر مهم جامعه را نیز سعی کردیم در دبیرخانه بیشتر مورد توجه قرار دهیم.دبیر کل نکوداشت مولانا در ادامه گزارشی کوتاه از روند برنامه‌های همایش مولانا ارائه داد.در ادامه این مراسم دکتر مهدی مستکین، رئیس بخش فرهنگ کمیسیون یونسکو، سخنانش را با اشعاری از مولانا آغاز کرد و گفت: یکی از مهمترین معیارهایی که در مثنوی معنوی بازار گرمی دارد طلب است. کسی که وارد وادی طلب می شود به طرب نیز گرایش می یابد.وی گفت: مولانا عشق و علم را با هم ترکیب می کند و می گوید هر قدر بر دامنه علمی فزونی بگیری آتش عشق نیز افروخته تر می شود.

خانم دکتر مهدیه الهی قمشه‌ای نیز در این همایش با اشاره به این نکته که مولانا مفسر قرآن است و مثنوی معنوی او را قرآن پارسی نیز می دانند گفت: زبان مولانا زبانی تمثیلی برای نقد احوال خود است.وی در ادامه به ذکر داستانهایی از مثنوی معنوی پرداخت و با قرائت اشعاری از مولانا آنها را برای مخاطبان تفسیر کرد.پس از سخنان دکتر الهی قمشه ای، خانم استدر کیش لاروش، رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو، به زبان انگلیسی در این مراسم سخنرانی کرد. وی در آغاز صحبتهایش با ابراز همدردی نسبت به خانواده قربانیان حادثه منا گفت: سازمان یونسکو به قدرت و اهمیت شعر و ادبیات بسیار توجه دارد.

ما در یونسکو معتقدیم که شعر در اذهان مردم نقش زیادی در برقراری صلح دارد. چرا که شعر مشترکات همه ‌انسانها را مورد تاکید قرار می‌دهد و در عین حال هر شعری ویژگی‌های خاص خود را هم دارد که می تواند نقش مهمی در برقراری صلح ایفا کند.رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران اظهار کرد: نمی‌توان از شعر سخن گفت و از ایران نام نبرد که پر از شاعران بزرگ است و نمی‌توان از شاعران ایران نام برد اما از مولانا یاد نکرد؛ مولانا یکی از بزرگ‌ترین شاعران تمام اعصار است.به گفته خانم لاروش «نفوذ مولانا در افکار و هنر جهان اسلام در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد؛ شعرهایی که تفکر غالب در پس‌زمینه آن‌ها عشق مطلق به خداوند است. مولانا یکی از بزرگ‌ترین شاعران ایران است که نزدیکی زیادی با عامه مردم داشت».استدر کیش لاروش همچنین گفت: وظیفه یونسکو ایجاد همبستگی بین نوع بشر است و معتقدیم علوم و هنر ابزاری برای نزدیک‌تر کردن بشر به هم و ایجاد صلح بین آن‌ها است به همین خاطر برای آثار مولانا ارزش زیادی قائلیم. بخصوص در این دوران متزلزل که بیگانه‌هراسی و تخریب آثار فرهنگی در جهان شیوع پیدا کرده است به قدرت شعر نیاز داریم.در ادامه مراسم نکوداشت مولانا دکتر سعید محمدزاده اکبری مدیراین همایش به شعرخوانی کوتاهی بسنده کرد و وقت خود را به خانم سعیده قدس، بنیان‌گذار محک داد تا او چند دقیقه‌ای صحبت کند.حضور خانم سعیده قدس با تشویق گرم حضار همراه شد و او نیز در سخنانی گفت: من خود را خوشه‌چین این فرهنگ و تمدن

می دانم و در این فرهنگ در همه اشکال آن عشق انسان به انسان روشن است و از سوی شاعران و حکما نیز عشق به انسان توصیه شده است. خانم سعیده قدس درباره فعالیت موسسه محک نیز گفت: هم‌اکنون ما در محک علی‌رغم تمام محدودیت‌ها می‌توانیم بگوییم دیگر هیچ کودک سرطانی در کشور و حتی منطقه و حتی کشورهای اروپایی از فقر نخواهد مرد و اگر امروز صد کودک بیمار سرطانی افغان،‌ آذربایجانی و حتی سوئدی به محک بیایند پشت در نمی‌مانند که همه این اتفاق به لطف میراث‌خواری از این فرهنگ و تمدن است.پس از سخنرانی مهمانان این مراسم با اعطای لوح و تندیس از برخی از چهره های فرهنگی تجلیل شد.

در بخش مولوی‌شناسی از دکتر امیرحسین شاه‌خلیلی، در بخش تحقیق از دکتر عبدالرحیم گواهی و در بخش شعر و ادبیات از علی‌قلی محمودی بختیاری تجلیل شد. حسین علیزاده منتخب بخش هنر و موسیقی بود. در بخش انتشارات نیز از حسین علمی (انتشارات علمی) تجلیل شد. از دیگر

چهره های تجلیل شده این مراسم می توان به دکتر حسین وحیدی مولف ۲۰ جلد کتاب فرهنگ مولانا، محمود فرشچیان که البته در همایش حضور نداشت و دکتر محسن فرشاد یکتا اشاره کرد. در بخش رسانه جمعی نیز از سیدمحمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، نیز با اهدای لوح و تندیس تجلیل شد. دعایی پس از دریافت تندیس پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به حضار با بغض گفت: «همیشه آرزو داشتم که بنیان‌گذار محک خانم سعیده قدس را از نزدیک ببینم و بگویم خاک پایت هستم، موفق باشی. شما افتخار این کشور هستید. دوست دارم دستان پرمهر و عطوفت شما را از روی چادر ببوسم». همچنین در این مراسم از پری صابری به عنوان بانوی منتخب تجلیل شد که وی در این مراسم نبود.

پایان بخش این مراسم تجلیل از جمشید مشایخی و مهدیه

الهی قمشه‌ای بود.مراسم نکوداشت مولانا با اجرای کنسرت موسیقی به رهبری حسین علیزاده به اتمام رسید. وی قبل از اجرای موسیقی خطاب به حضار گفت : «خوشحالم که در کشور خودم ایران عزیز جایزه‌ای می‌گیرم که برایم ارزش بسیار زیادی دارد. امیدوارم در کشور ایران که بزرگانی چون مولانا، حافظ‌، خیام و بسیاری دیگر از بزرگان را دارد، هنرمندان دیگر کشورها به این نشان‌ها مفتخر شوند چون ما آن‌قدر هنرمند بزرگ در این کشور داریم که می‌توانیم دیگران را به تندیس و نشان این بزرگان مفتخر کنیم».