تجلیل از ۴۲ سال فعالیت استاد ارتباطات و روزنامه‌نگاری

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ محمد مهدی فرقانی، در مراسم تجلیلش گفت: اکنون توانسته ام خود را به گونه دیگری بشناسم و اگر چه سزاوار و شایسته آن نیستم اما از این که چنین تصویری از خود در این آینه داوری دوستانم می بینم، موجب مباهات و افتخار من است. مراسم تجلیل از۴۲ […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

mohammadmahdi-forghani

محمد مهدی فرقانی، در مراسم تجلیلش گفت: اکنون توانسته ام خود را به گونه دیگری بشناسم و اگر چه سزاوار و شایسته آن نیستم اما از این که چنین تصویری از خود در این آینه داوری دوستانم می بینم، موجب مباهات و افتخار من است.

مراسم تجلیل از۴۲ سال فعالیت علمی و عملی دکتر محمد مهدی فرقانی استاد ارتباطات و روزنامه نگاری سه شنبه شب با حضور حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجد جامعی، رییس شورای شهر تهران و جمعی از استادان و فرهیختگان حوزه رسانه و ارتباطات همزمان با چهارمین روز هفته روابط عمومی در هتل لاله تهران برگزار شد.

 حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با اشاره به دلایل حضور خود در این مراسم، گفت: من امشب به احترام دکتر فرقانی، آثار ارزشمند و جامعه روزنامه نگاری کشور در این نشست حضور دارم.

وی افزود: به نظر من در دوره کنونی متغیر بحرانی فضای ارتباطات کشور، اخلاق حرفه ای است و با توجه به فضایی که در رسانه ها وجود دارد این موضوع یک ضرورت است.

انتظامی یادآور شد: در فضای کنونی رسانه ها که سرقت ادبی، تکذیبه های مختلف و بی توجهی به حریم خصوصی وجود دارد، توجه به اخلاق یک ضرورت است.

دکتر احمد مسجد جامعی، رییس شورای شهر تهران نیز در سخنانی، با اشاره به سابقه آشنایی خود با دکتر فرقانی، گفت: تمام افرادی که در اینجا حضور دارند به شخصیت علمی، حرفه ای، خانوادگی، مدیریت و آموزشی این مرد آشنا هستند، البته آشنایی من با وی به قبل از دوره تصدی ام در وزارت ارشاد و اوایل سال ۱۳۶۰ زمانی که در روزنامه کیهان مشغول کار بود، باز می گردد.

وی ادامه داد: در آن زمان من در وزارت کشور مشغول کار بودم و برای حضور در میزگرد بررسی مشکلات اجتماعی به نشستی در روزنامه کیهان دعوت شدم. نشستی خشک و مصنوعی که حاضران آن نیز از حضور در آن خسته شده بودند اما چند روز بعد که گزارش این نشست در کیهان منتشر شد، گزارشی خواندنی و حرفه ای را پیش روی خود دیدم که فاقد کسالت جاری در جلسه بود.

مسجدجامعی با اشاره به ویژگی این گزارش،گفت: این گزارش استادانی که با جان و دل کار کرده اند موجب شده اند که روابط عمومی و روزنامه نگاری در جایگاه خوب و مناسبی قرار داشته باشند
در ادامه این مراسم نیز امیرعباس تقی پور، نایب رییس انجمن روابط عمومی ایران در سخنانی، با ذکر یادی از مرحوم دکتر کاظم معتمدنژاد، گفت: خوب است امروز نیز از ابراهیم دوانیان، یکی از فعالان و دست اندرکاران حوزه روابط عمومی کشور که اکنون در بستر بیماری است، یادی کنیم.

وی در ادامه پیام دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری کشور به مناسبت هفته روابط قرائت کرد. در بخشی از این پیام آمده است؛ «هفته روابط عمومی و ارتباطات» نه تنها در کشور ما، به عنوان یک مناسبت نامگذاری شده است که در سطح بین الملل نیز مورد بزرگداشت سایر دولت ها و ملت ها قرار دارد. آبرو و اعتبار این روز برخاسته از جایگاه و نقش اساسی «مراکز روابط عمومی» سازمان ها و دستگاه های اجرایی است که ارتباط میان مردم را به نحو شایسته ای با حکومت و مدیران برقرار می سازند.»

در بخش دیگری از این پیام آمده است؛ «بر این باورم که روابط عمومی ها باید مظهر و بازتابنده افکار، اراده و مطالبات به‌حق همه شهروندان کشور باشند و می‌توانند نقش بی‌بدیل و تعیین کننده‌ای در شفاف‌سازی ارتباطات بین مخاطبان و مسوولان سازمان‌ها و نهادها و خصوصاً شناسایی و انعکاس مشکلات و موانع موجود کشور و همچنین مطالبات مردم ایفا کنند.»

دکتر محمد مهدی فرقانی، میزبان اصلی این مراسم نیز در حالی که بغض راه گلویش را گرفته بود و به سختی سخن می‌گفت، با بیان این‌که در روزهای اخیر توانستم کارنامه فعالیت‌های خود را در آینه داوری دوستانم ببینم، گفت: اکنون توانسته‌ام خود را به گونه دیگری بشناسم و اگر چه سزاوار و شایسته آن نیستم اما از اینکه چنین تصویری از خود در این آینه می‌بینم، موجب مباهات و افتخار من است.

وی افزود: من در طول چهار دهه فعالیت، از طریق روزنامه‌نگاری و معلمی امرار معاش کرده‌ام و زندگی خود را گذرانده‌ام اما در این میان حتی یک لحظه معیشت دغدغه اول من نبوده است، بلکه دغدغه اصلی من احساس مسوولیت اجتماعی و پایبندی به اخلاق حرفه‌ای است.

فرقانی یادآور شد: در زمانی که اخلاق در جامعه ما کیمیا شده است و به اخلاق حرفه ای بی مهری شده است، ما در نهادهای مدنی و انجمن ها وظیفه داریم که از حریم اخلاق و مسوولیت اجتماعی خود دفاع کنیم.

کاظمی دینان با بیان این که همواره باید قدردان زحمات استادانی باشیم که در عرصه ارتباطات فعالیت کرده اند، اظهار کرد: استادانی که با جان و دل کار کرده اند موجب شده اند که روابط عمومی و روزنامه نگاری در جایگاه خوب و مناسبی قرار داشته باشند.

دکتر محمد مهدی فرقانی در سال ۱۳۳۱ در یزد به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل دوره کارشناسی روزنامه نگاری، کارشناسی ارشد و دکترای علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیات علمی گروه علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی است. وی سال ها به عنوان رییس مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها و رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی فعالیت داشته و برای رشد دانش ارتباطات قدم های ارزندهای برداشته است.

تالیف کتاب «درآمدی بر ارتباطات سنتی در ایران و راه دراز گذار» و «گزارش نویسی برای مطبوعات» نیز از دیگر اقدامات ارزشمند این استاد پیشکسوت است. بنیانگذاری و سردبیری ماهنامه علمی- آموزشی تدبیر و راه اندازی نخستین دانشکده علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی نیز در کارنامه این استاد قرار دارد.

مراسم تجلیل از ۴۲ سال فعالیت علمی و عملی دکتر محمدمهدی فرقانی سه شنبه سی ام اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۹ و ۳۰ تا ۲۲ در هتل لاله تهران برگزار شد.