تدوین راهنمای موضوعی خیام‌پژوهی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ راهنمای موضوعی خیام‌پژوهی با همکاری کاووس حسن‌لی و سعید احسان‌پور نوشته و تدوین می‌شود. سعید احسان‌پور، محقق و پژوهشگر گفت: تهیه و تدوین «راهنمای موضوعی خیام‌پژوهی» یک اثر تکمیلی در راستا و ادامه کار خیام‌پژوهی‌ است که به صورت مشترک توسط کاووس حسن‌لی و من انجام شد. ما […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۲

khayamراهنمای موضوعی خیام‌پژوهی با همکاری کاووس حسن‌لی و سعید احسان‌پور نوشته و تدوین می‌شود.

سعید احسان‌پور، محقق و پژوهشگر گفت: تهیه و تدوین «راهنمای موضوعی خیام‌پژوهی» یک اثر تکمیلی در راستا و ادامه کار خیام‌پژوهی‌ است که به صورت مشترک توسط کاووس حسن‌لی و من انجام شد. ما پیش از این «کارنامه خیام‌پژوهی‌» را با همکاری یکدیگر منتشر کردیم و حالا نوبت به این اثر رسیده است.

وی افزود: «کارنامه خیام‌پژوهی» درباره توصیف و تحلیل کتاب‌ها و مقالاتی است که از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۸۰ درباره خیام منتشر شده‌اند. این کتاب تمام آثار چه ترجمه و چه تالیف را در بر می‌گیرد. ما در این کتاب، آثار را بررسی و تحلیل کردیم. همچنین کارهایی که در حوزه خیام‌پژوهی انجام شده بود و مسیری را که در بازه زمانی حدود یک قرن طی شده بود، مورد پژوهش قرار دادیم. اما «راهنمای موضوعی خیام‌پژوهی» اثری متفاوت از «کارنامه خیام‌پژوهی» است.

این محقق ادامه داد: در این اثر ما دیدگاه‌های خیام درباره مسائل مختلف مانند خدا، بحث‌های کلامی و … را مورد پژوهش قرار داده و گردآوری کردیم. یعنی اثری گرد آمد که اگر علاقه‌مند یا محققی خواست دیدگاه خیام را راجع به مسائل مختلف بداند، با مراجعه به آن بتواند به جواب سئوالاتش برسد. این کتاب همچنین راهنمایی برای بررسی زندگی و اندیشه‌های خیام است.

احسان‌پور گفت: هنوز ناشری برای این کتاب در نظر نگرفته‌ایم. حجم کار نیز حدود ۲۰۰ صفحه شده است.